Udostępnij ten artykuł.

Potrzeby żywieniowe psa

Każdy posiadacz psa musi spełnić podstawowe warunki związane z jego utrzymaniem, m.in. stosować odpowiednie żywienie psa. Jego celem jest dostarczenie pupilowi odpowiedniej ilości składników pokarmowych dla zachowania właściwej wagi ciała oraz dodatkowych potrzeb, jak np. wysiłek fizyczny, ciąża, laktacja itp. Co więc i ile powinien jeść pies?

Pokarm dzikich psowatych, a żywienie psa domowego

Psowate to zwierzęta głównie mięso- i padlinożerne. W ich diecie udział ma więc przede wszystkim białko zwierzęce (wszystko, co zwierzęciu uda się znaleźć lub upolować), a tylko jako dodatek swoje znaczenie mają składniki wzbogacające organizm, takie jak: witaminy, sole mineralne (w tym makroelementy i pierwiastki śladowe), włókno znajdujące się w roślinach zielonych, pewne składniki obecne w odchodach zwierząt roślinożernych (m.in. bakterie jelitowe). Także nasze psy domowe pomimo, że wyewoluowały już daleko w swych przemianach od dzikich przodków, nie odbiegają wiele od ich wymagań żywieniowych. Zapotrzebowanie pokarmowe psa i jego codzienna dieta z jednej strony powinny więc opierać się na diecie dzikich psowatych z modyfikacjami przystosowawczymi do życia u boku człowieka. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że dzisiejsza hodowla psów zwierzęta te prowadzi do osiągania maksymalnie najlepszego zdrowia, wyglądu, kondycji, długości życia osobniczego itp. Dzięki niej jest możliwe jest odchowania praktycznie każdego szczenięcia z miotu oraz utrzymanie przy życiu osobników słabszych, chorowitych i starych. To dlatego wilki w naturze dożywają tylko średnio 7-8 lat, podczas gdy psy aż 13-16 lat. Wszystko to jest związane oczywiście z bezpieczniejszym i wygodniejszym życiem psów u boku człowieka. Wpływa też na to opieka weterynaryjna oraz lepsze żywienie psa.

potrzeby żywieniowe psa mięso

Zapotrzebowanie pokarmowe psa

Żywienie psa wymaga stałego utrzymania optymalnego efektu dostarczania mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Trzeba więc dostarczać mu pożywienie w odpowiedniej ilości i jakości. Pokarm powinien też być możliwie czysty ekologicznie (bez konserwantów i innych szkodliwych E-dodatków, czy pestycydów). Często wskazane jest również jego dodatkowe wzbogacanie o niezbędne składniki odżywcze, jak np. witaminy i minerały, włókno poprawiające trawienie, czy kwasy tłuszczowe na porost sierści. Pozwoli to przeżyć psu w dobrej kondycji i zdrowiu naprawdę wiele lat. Zapotrzebowanie pokarmowe psa powinno uwzględnia takie ważne czynniki, jak m.in.: znaczenie białek i tłuszczy, znaczenie witamin, znaczenie węglowodanów, znaczenie soli mineralnych, w tym znaczenie wapnia i fosforu, czy też magnezu i wielu innych składników.

 

 • Znaczenie białka w diecie – wszystkie tkanki psa, podobnie jak i innych organizmów żywych zawierają w swej budowie dużo białka, więc jest to składnik pokarmowy, którego pies potrzebuje stale i najwięcej w swojej diecie. Bez białka pies nie utrzyma normalnej wagi, wielkości (wzrostu) i kondycji. Psy to zwierzęta mięsożerne, jednak ich zdolność trawienia białek nie jest na najwyższym poziomie. Dlatego zwierzęta te potrzebują w pożywieniu dużo więcej białka, aby mogły przyswoi jego wystarczającą ilość. Żywienie psa wymaga też podawania mu białka jak najlepszej jakości – np. ryby, chude mięso drobiowe, jagnięcina i baranina, żółtka jaj, biały ser, lub gotowe mięsne karmy przemysłowe (mokre z puszki lub we flaku, czy też w formie suchego granulatu paszowego).
 • Znaczenie tłuszczy, a właściwie zawartych w nich kwasów tłuszczowych – tłuszcz jest niewskazany w diecie psów w większych ilościach, co nie oznacza, że ma go wcale nie być. Tłuszcz jest bowiem potrzebny do przebiegu ważnych procesów metabolicznych, jest nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (wit. A,D, E, K), stanowi też ważne źródło energii. Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych wywołuje np. choroby skóry, cherlactwo, otępienie, lub nadpobudliwość i nerwowość. Tłuszcz poprawia też smak psiego jedzenia. Należy pamiętać, że zdrowe psy (także szczenięta) trawią niemal cały zjedzony tłuszcz, więc w pożywieniu nie może go być nadmiernie dużo, aby psa nie zatuczyć. Stały nadmiar tłuszczu w diecie psa upośledza też nerki i wątrobę. Najlepsze kwasy tłuszczowe podamy psom karmiąc je szczególnie rybami.
 • Znaczenie węglowodanów – węglowodany, czyli cukry stanowią przede wszystkim natychmiastowe źródło energii. Pełnią również ważną rolę w spalaniu tłuszczów. Trzeba pamiętać, że dorosłe psy dobrze radzą sobie z trawieniem cukrów, jednak za wyjątkiem laktozy, która jest cukrem prostym obecnym w mleku. Dlatego też żywienie psa nie może opierać się o nadmiar mleka! Inaczej może to niepotrzebnie wywoływać biegunkę. Najlepszej jakości węglowodany dostarczymy psu wraz z dodatkiem do karmy np. zmielonych, wybranych jarzyn (gotowanych lub surowych, np. marchewka, brokuły, pietruszka, seler), ryżu, kasz i płatków, makaronów dla psów. Mało węglowodanów zawierają oczywiście konserwy mięsne oraz ryby i świeże mięso.
 • Znaczenie witamin – witaminy są niezbędne do wspomagania i inicjowania wielu procesów metabolicznych. Ich niedobór lub nadmiar powoduje zaburzenia metaboliczne i choroby oraz ogólnie osłabia organizm. Ponieważ żywienie psa opiera się w przeważającej części na mięsie, więc korzystne jest wzbogacanie menu pupila w specjalne dodatki witaminowe (np. u szczeniąt i psów młodych, jak również u psów starszych, rekonwalescentów, czy suk ciężarnych i karmiących).
 • Znaczenie soli mineralnych, w tym szczególnie znaczenie wapnia i fosforu oraz magnezu – wapń i fosfor są niezbędne do budowy i rozwoju kości. Jest to oczywiście najważniejsze u szczeniąt i młodych psów. Pamiętajmy więc, że po urodzeniu szczenięta mają jednak stosunkowo niski poziom tych minerałów w swym organizmie. Dlatego niezbędne jest dodawanie tych minerałów do ich pożywienia. Trzeba to robić mimo to bardzo ostrożnie, gdyż ich nadmiar też szkodzi – może np. spowodować przerost i deformację kości. Gotowe preparaty mineralno-witaminowe można kupić w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych. W przypadku suk szczennych i karmiących niezbędne jest natomiast podawanie im od połowy ciąży specjalnych preparatów wapniowych z magnezem, co ma je uchronić przed wystąpieniem choroby tężyczki. Oczywiście żywienie psa i zapotrzebowanie pokarmowe psa może wymagać jeszcze innych dodatków, zależnie od jego aktualnego stanu fizjologicznego i wieku.

potrzeby żywieniowe psa

Żywienie psa – sposoby

Ogólnie wyróżnia się dwa sposoby żywienia psów:

1) samodzielne przygotowywanie psiej karmy sposobem domowym, oraz

2) żywienie karmami gotowymi (kupnymi) dla psów (mokre z puszki lub we flaku, czy też w formie suchego granulatu paszowego).

Trzeba jednak wiedzieć, że żywienie oparte na własnoręcznym gotowaniu psu w domu jest bardzo pracochłonne i trudne do zbilansowania. Niezwykle ciężko tu bowiem ustalić w jedzeniu dokładne zapotrzebowanie pokarmowe psa. Nie wszyscy właściciele psów mają też wiedzę niezbędną do tego, by dobrze sporządzać pupilowi naprawdę zdrowe i pełnowartościowe pożywienie. Specjaliści zaznaczają nawet, że w3 zasadzie nikt nie jest w stanie należycie zbilansować w odpowiednim stosunku witamin, minerałów i innych składników w karmie, aby odpowiadały aktualnym w danym czasie potrzebom ich psów. Zwłaszcza psy mające akurat szczególne wymagania pokarmowe trudno jest prawidłowo żywić, stosując dietę opartą na własnoręcznym gotowaniu (np. szczenięta i młode psy, czy też psy z alergiami, lub chore na inne specyficzne choroby, a nawet specyficzne wymagania niektórych ras psów).

Generalnie rzecz biorąc, dobre i bezpieczne żywienie psa powinno obejmować posiłki złożone z np.:

 • podrobów – najlepiej z baraniny, jagnięciny lub dziczyzny, mogą to być również serca drobiowe dla szczeniąt oraz żołądki drobiowe dla psów dorosłych, jeśli pochodzą od drobiu nie tuczonego paszami zawierającymi hormony;
 • mięsa – najlepiej baraniny, jagnięciny, wołowiny, koniny, dziczyzny, zająców i królików, chudego drobiu i ryb. Pamiętajmy jednak, że mięso od zwierząt hodowlanych może zawierać antybiotyki, sterydy rozkurczowe (głównie w sercach i wątrobie), hormony przyspieszające wzrost, biogeny, szkodliwe E-dodatki i GMO. Mięsa wieprzowego i z dzika nie należy psom podawać, głównie ze względu na nadmiar zawartego w nim tłuszczu;
 • biały ser – półtłusty najlepiej dla szczeniąt, natomiast chudy dla psów dorosłych;dla młodych, rosnących psów wspaniałe są też podane dodatkowo gicze cielęce sparzone wrzątkiem – stanowią bardzo bogate źródło wapnia;
 • jajko – najlepiej 2 razy w tygodniu, ułatwi to utrzymanie skóry i sierści w dobrym stanie; tarte zielone jabłko i warzywa (marchew, brokuły, por, seler, pietruszka) – dostarczą psu aminokwasów niezbędnych w procesie przyswajania składników pokarmowych przez organizm;
 • ryż, kasze i płatki, makaron dla psów – pełnia rolę głównie jako źródło węglowodanów, bezpiecznego wypełniacza i źródła włókna. Należy jednak pamiętać, że ich nadmiar może wywoływać biegunki, a dodatek soi może u niektórych psów powodować alergie;
 • do takiego psiego menu należy też w razie potrzeby dodać dobrej jakości preparat witaminowy, mineralny lub inny akurat wymagany (np. preparat wapniowy u szczeniąt).
potrzeby żywieniowe psa, potrzeby żywieniowe psa,potrzeby żywieniowe psa, potrzeby żywieniowe psa, potrzeby żywieniowe psa,

Tagi artykułu: