Udostępnij ten artykuł.

Powody lizania twarzy i rąk przez czworonoga

Istnieją dwie grupy właścicieli psów – ci, którzy pozwalają na to, aby pies lizał ich po twarzy i rękach, oraz ci, którzy brzydzą się tego zachowania i za nic w świecie nie pozwolą, aby czworonóg dotknął ich buzi językiem. Bez względu na to, do której grupy przynależysz, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym tekstem. Znajdziesz w nim garść przydatnych informacji i być może zmienisz swoje nastawienie do psiego lizania.

Jakie są powody lizania twarzy i rąk przez czworonoga?

Właściciel psa zapytany o powody lizania twarzy i rąk przez czworonoga z pewnością odpowiedziałby, że zwierzę robi to z czystej sympatii i chęci wyrażenia swojej miłości do właściciela. To bardzo naturalny wniosek oparty rzecz jasna o sposób utrzymywania kontaktów międzyludzkich. Wszak ludzie, jeżeli chcą wyrazić swoją sympatię albo miłość do drugiej osoby, całują ją w usta. Psy kierują się natomiast inną logiką. Tak naprawdę w grę wchodzi hierarchia w stadzie, którą ustalamy już na samym początku – przywódcą jest człowiek, zaś pies ma być mu posłuszny. Co ciekawe, u wilków lizanie kącików warg osobników dominujących przez osobniki podporządkowane jest swego rodzaju rytuałem, który podtrzymuje relacje społeczne. We wczesnych miesiącach życia szczenięta liżą dorosłe wilki po to, aby stymulować je do zwracania pokarmu przynoszonego młodym w żołądkach. W późniejszym życiu zachowanie jest pozbawione celowości i wyraża wyłącznie podporządkowanie.  Biorąc pod uwagę sam powód lizania można uznać, że jest to zachowanie przyjazne, pomagające nawiązać kontakt i w pewien sposób stać się częścią stada. Psy, podobnie jak wilki, liżą wówczas, gdy nie czują się pewnie w kontakcie z drugim osobnikiem, bądź też pokazują, że są mu bezwzględnie oddane. Czasem zachowanie to nosi znamię uległości, ale zdarza się także, że wynika z samej chęci wykonywania tej czynności. Niektóre psy po prostu lubią lizać.

powody lizania twarzy i rąk przez czworonoga jamnika

lizanie twarzy przez czworonoga

 Dlaczego czworonogi liżą się wzajemnie?

Czworonogi liżą się przy wielu okazjach – kiedy się przypadkowo spotkają na dworze, kiedy się razem bawią, lub po prostu gdy spędzają dużo czasu razem. Wzajemne lizanie się czworonogów ma nie tylko wymiar komunikacyjny, ale i higieniczny, szczególnie gdy jeden pies liże drugiemu uszy, okolice oczu, czy pyska – innymi słowy wszystkie te miejsca, do których zwierzę ma utrudniony dostęp i nie jest w stanie umyć ich samodzielnie. Higiena w psim świecie jest silnie związana z zachowaniami społecznymi i może być porównywana do iskania się małp.
Wzajemne lizanie się czworonogów może mieć również aspekt pojednawczy. Zdarza się, że pies który wygrał liże rany pokonanego. Stanowi to sygnał do zawieszenia agresji, po czym zwierzęta się rozchodzą.

Lizanie człowieka po twarzy i rękach przez czworonoga

Jako że człowiek jest osobnikiem, z którym zwierzę spędza najwięcej czasu, pewne zachowania rodem z psiego stada są przenoszone do stada domowego. Niektóre psiaki uwielbiają lizać ludzi nie tylko po twarzach, ale także po rękach oraz gołych stopach. Liżąc, dostarczają sobie informacji o smaku przedmiotu, a także jego fakturze i wydzielanych przezeń feromonach. Istotnym bodźcem jest również smak – człowiek wydziela bowiem pot, w składzie którego znajduje się sól.

wzajemne lizanie się czworonogów

wzajemne lizanie się czworonogów

Czy lizanie przez czworonoga może być szkodliwe?

Nie ma sensu czarować rzeczywistości i twierdzić, że lizanie twarzy i rąk przez czworonoga jest absolutnie niegroźnym przyzwyczajeniem. Chyba każdy z nas ma odrobinę wyobraźni i wie, że w czasie spaceru pies dotyka pyskiem różnych rzeczy i obwąchuje pozostałości po swoich towarzyszach. Nawet najbardziej dopieszczony czworonóg nie wyzbędzie się naturalnych instynktów i nie powstrzyma od smakowania różnych śmieci pozostawionych na trawniku. Jeżeli dbamy o własne zdrowie i nie chcemy zmagać się z różnymi skórnymi przypadłościami, zrezygnujmy z obcałowywania pupila, a jeżeli ten będzie chciał nam okazać czułość, po prostu dajmy mu do polizania ręce, które można z łatwością zdezynfekować.

czy psia ślina może być szkodliwa

czy psia ślina może nam zaszkodzić

Psia ślina, jest lecznicza czy szkodliwa?

Uwaga! Nie wierzmy w cudowne właściwości lecznicze psiej śliny. Leczenie naturalnymi metodami jest jak najbardziej wskazane, ale równie istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku. powody lizania twarzy i rąk przez czworonoga

Tagi artykułu: