Udostępnij ten artykuł.

Pozwolenie na posiadanie, hodowlę lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców

Kupując Yorka czy owczarka niemieckiego, nie musimy zastanawiać się, czy spełniamy wymagania formalne i możemy utrzymywać czworonoga w naszym gospodarstwie domowym. Inaczej sprawa się ma w przypadku chartów, na które potrzebujemy specjalnego zezwolenia. Tak, to nie żart! Aby stać się prawowitym właścicielem charta lub założyć jego hodowlę, musimy zdobyć specjalny dokument uprawniający do posiadania i hodowania lub utrzymywanie chartów rasowych bądź ich mieszańców (WGK-III.0143.5.1.2013), czyli pozwolenie na charta.

Pozwolenie na posiadanie, hodowlę lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców

Pozwolenie na charta – Zgoda urzędu miasta lub gminy

Przed zakupem charta osoba zainteresowana jest zobligowana do zdobycia zgody urzędu miasta lub gminy. Ma to związek z art. 10 ustawy Prawo Łowieckie Dz.U. 2005 Nr 127, poz. 1066 z późn. zm. W praktyce chodzi o ochronę dzikiej zwierzyny, która stanowi potencjalny łup dla chartów. Ustawa ma za zadanie wyeliminować proceder, w którym myśliwy traktuje charty jako „białą broń”.

Pozwolenie na posiadanie, hodowlę lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców


Opłata skarbowa za wydanie pozwolenia wynosi 82 złote. Wniosek i podanie powinny zostać złożone w  Wydziale Rolnictwa lub Wydziale Ochrony Środowiska. Osoby mieszkające w Warszawie mogą złożyć dokumenty w Wydziale Obsługi Mieszkańców. Dokładniejsze info tu: http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawa-w-urzedzie/wydanie-zezwolenia-na-hodowanie-lub-utrzymywanie-chartow

We wniosku powinny znaleźć się informacje odnoszące się do miejsca i warunków utrzymania psa. W przypadku zwierzęcia rasowego konieczne jest dołączenie do wniosku  rodowodu lub metryki oraz dokumentu potwierdzającego szczepienie przeciw wściekliźnie (ksero książeczki zdrowia psa z podpisem weterynarza).  Oprócz tego powinniśmy dysponować następującymi danymi: wiek, płeć, rasa, umaszczenie i numer tatuażu.  W określonych przypadkach urzędnicy mogą wymagać także świadectwa od weterynarza o ogólnym stanie zdrowia zwierzęcia. do wniosku dołączamy także dowód wpłaty.
Właściciel lub hodowca mogą zostać również poproszeni o dostarczenie oświadczenia o niekaralności za kłusownictwo oraz oświadczenia o znajomości przepisów dotyczących zakazu polowań z chartami i ich mieszańcami oraz odpowiedzialności karnej za złamanie tego zakazu.

Pozwolenie na posiadanie, hodowlę lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców

Pozwolenie na charta – O czym pamiętać?

Wnioski umieszczane na stronach urzędów są sporządzane nie dla hodowców a właścicieli – odnoszą się bowiem do jednej sztuki pogłowia. Jeżeli posiadamy trzy psy, musimy wypełnić aż trzy wnioski i wnieść opłatę w wysokości 246 zł (3 x 82 zł). Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, ponieważ musimy uwzględnić psy na współwłasność, mioty, wypożyczenia oraz wszelkie zamiany. Jeżeli zatem nie jesteśmy przekonani, czy nasza przygoda z chartami zakończy się na jednej sztuce, warto wystąpić o ogólne pozwolenie na wszystkie potencjalne czworonogi, które dołączą do nas w przyszłości w konkretnym miejscu zamieszkania. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędzi nam perypetii biurokratycznych, ale także okaże się mniej obciążające dla portfela – opłata na pozwolenie na charty wynosi 82 zł.

Tagi artykułu: