Udostępnij ten artykuł.

Preparaty dla psa na stawy

Problemy ze stawami u psów nie są niestety rzadkością. Zagrożone pod tym względem są szczególnie psy ras dużych i masywnych. Mogą to być dysplazje, zwichnięcia, nadwyrężenia, czy wreszcie zmiany zapalne i zwyrodnieniowe doskwierające głównie psom starym.

Masz psa i martwisz się, że gorzej mu się chodzi? A może chcesz kupić psa masywnej rasy? Konieczne przeczytaj ten artykuł i sprawdź oraz wypróbuj najlepsze preparaty dla psa na stawy.

Preparaty dla psa na stawy – choroby stawów u psów.

U psów mogą wystąpić choroby stawów mające różne podłoże. Mogą to być dysplazje, zwichnięcia, nadwyrężenia, czy wreszcie zmiany zapalne i zwyrodnieniowe. Na dysplazje mamy raczej mały wpływ. Trzeba przede wszystkim zwracać uwagę przy kupnie szczenięcia, by nie było w jego linii genealogicznej predyspozycji do tego.

Szczenię powinno też być przebadane i mieć dokument doskonałego zdrowia pod tym względem. Na zwichnięcia czy złamania mamy wpływ o tyle, że możemy chronić psa przez sytuacjami niebezpiecznymi, grożącymi takimi urazami. Natomiast zmiany zapalne i zwyrodnieniowe mogą zdarzyć się w zasadzie niemal u każdego psa.

Dotyczą przy tym głównie osobników w podeszłym wieku, otyłych czy mieszkających na zewnątrz w budzie. Na schorzenia stawów, szczególnie te zapalne i zwyrodnieniowe mogą pomóc psom specjalne preparaty lecznicze i przeciwbólowe.

jakie preparaty dla psa na stawy są najlepsze

Stany zapalne i choroba zwyrodnieniowa stawów u psa

Inny termin używany dla nazwania choroby zwyrodnieniowej stawów, to zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa czyli stan zapalny stawów podobnie jak u ludzi, może być bardzo bolesna i poważnie ograniczać jakość życia psa. Jej diagnoza jest na ogół prosta. Lekarz weterynarii robi ją na podstawie zdjęć radiologicznych (prześwietlenie) lub obserwacji zmian chrząstki stawu podczas operacji.

Zdjęcia rentgenowskie są również dobrym narzędziem do monitorowania postępu zapalenia stawów. Zaleca się wykonywanie ich najlepiej corocznie dla każdego dotkniętego chorobą stawu. Typowe objawy obejmują kulawiznę, mniejszą aktywność i mniejsze zainteresowanie zabawą, pieszymi wędrówkami i spacerami.

Nie ma lekarstwa na chorobę zwyrodnieniową stawów w sensie odwrócenia procesu chorobowego. Nie jest to niestety obecnie jeszcze możliwe ani u zwierząt, ani u ludzi. Najlepszym sposobem jest więc zapobieganie oraz pomaganie preparatami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi.

Mogą wydajnie łagodzić stan chorobowy. Poniżej charakteryzujemy preparaty dla psa na stawy.

Preparaty dla psa na stawy – leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów u psa

Przede wszystkim niezbędna jest kontrola utrzymania odpowiedniej masy ciała psa. Konieczna jest też regularna, umiarkowana, aktywność fizyczna i rehabilitacja weterynaryjna (fizjoterapia, kondycjonowanie).

Ważne są też suplementy i nutraceutyki na stawy oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. tramadol, NLPZ niesteroidowe leki przeciwzapalne). Można ponadto zastosować alternatywne opcje leczenia.

Jest to na przykład leczenie laserowe, zastrzyki do stawów, leczenie falą uderzeniową, terapia komórkami macierzystymi, czy operacje chirurgiczne.

Preparaty dla psa na stawy – suplementy, nutraceutyki.

Nutraceutyki to suplementy diety. Działają jako elementy budulcowe chrząstki stawowej. Zmniejszają też działanie niektórych destrukcyjnych enzymów obecnych w stawie zwyrodnieniowym i wzmacniają działanie smarujące płynu stawowego. Powinny być stosowane we wczesnym okresie choroby zwyrodnieniowej i dla spowolnienia progresji zapalenia stawów.

Nie spowodują jednak osiągnięcia silnego zmniejszenia objawów klinicznych, jeśli takowe już występują. Nie jest też tak naprawdę do końca jasne, czy mają jakąkolwiek znaczącą rolę w profilaktyce.

Jednak z powodu braku istotnych skutków ubocznych, rekomenduje się suplementację nimi także po rutynowych zabiegach, mogących skutkować chorobą zwyrodnieniową stawów. Tu również nie należy jednak oczekiwać szybkiej i znaczącej reakcji na nutraceutyki.

Polecane są preparaty np. Lupogelenk, Antiflexi, Arthrofos.

preparaty dla psa na stawy kwasy omega-3

Preparaty dla psa na stawy – kwasy tłuszczowe omega-3.

Wykazano naukowo, że kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny w stawach z artretyzmem. Odkryto, że u psów specyficzny kwas tłuszczowy EPA, ma na to największy wpływ, w przeciwieństwie do ludzi i koni.

Oznacza to, że dobry dla nas naturalny, zimnotłoczony olej lniany nie jest skuteczny u zwierząt domowych. Olej z łososia i dostępne w handlu diety na stawy zawierają EPA (i DHA), jako dominujący kwas tłuszczowy omega-3.

Medycyna weterynaryjna sugeruje, że olej rybi jest skuteczniejszy, niż produkty zawierające glukozaminę, w łagodzeniu objawów związanych z zapaleniem stawów. Dlatego zaleca się uzupełnianie karmy psa kapsułkami z olejem rybim, lub stosowanie diety zawierającej ryby morskie.

Preparaty dla psa na stawy – glukozamina, siarczan chondroityny.

Nutraceutyki są klasyfikowane jako suplementy diety. Nie podlegają więc tak samo rygorystycznym wytycznym, jak farmaceutyki (leki na receptę). W rzeczywistości kilka badań wykazało jednak, że aż 84% dostępnych bez recepty produktów nutraceutycznych dla ludzi nie jest OK.

Różnią się znacznie pod względem składu i nie spełniają podanych na etykiecie informacji (szczególnie te tańsze). Stawia to konsumenta w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o wiarygodność wartości takich produktów dla zwierząt, w tym psów.  

Środki zawierające glukozaminę/siarczan chondroityny i wykazujące wedle badań korzystne działanie, to Cosequin, Dasuquin i Glycoflex III. Dasuquin łączy składniki glukozaminy i siarczanu chondroityny z substancjami niezmydlającymi z awokado i soi.

Substancje niezmydlające się zmniejszają stan zapalny. Dodatkowo badania na ludziach z chorobą zwyrodnieniową stawów wykazały też, że zmniejszają ból i uzależnienie od leków przeciwzapalnych.

Preparaty dla psa na stawy – glikozaminoglikany polisiarczanowe (PSGAG, ADEQUAN i polyglican SA).

Ta grupa leków została pierwotnie zaprojektowana do leczenia ostrych urazów chrząstki stawowej. Ostatecznie jednak zatwierdzono je do stosowania u psów na zapalenie stawów. PSGAG mogą pomóc w naprawie uszkodzonej chrząstki i zakłócają destrukcyjne, bolesne ścieżki w stawie.

Mogą też być podobnie skuteczne u kotów. PSGAG występują naturalnie w stawach, jednak u chorych zwierząt warto je wspomagać. Najpierw robi się serię zastrzyków 2 razy na tydzień przez 4 tygodnie dla ustalenia, czy pacjent dobrze reaguje. Jeśli tak jest, wdraża się wtedy plan kontynuowania dalszego leczenia iniekcyjnego.

Polecany produkt PSGAG to Adequan lub Polyglycan SA. Ten ostatni produkt zawiera kwas hialuronowy, glukozaminę i chondroitynę. Są to elementy budulcowe jednej z głównych cząsteczek w chrząstce.

Preparaty dla psa na stawy – leki przeciwbólowe dla psa

Leki przeciwbólowe są powszechnie stosowane w leczeniu zapalenia stawów. Jednak ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że żaden z nich nie jest pozbawiony skutków ubocznych. A te potencjalnie mogą być bardzo poważne.

Dlatego ważne jest, aby stosować leki przeciwbólowe tylko w zalecanej dawce i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Decyduje o tym i podaje je wyłącznie lekarz weterynarii. Środki takie nie są ogólnodostępne.

Preparaty dla psa na stawy – niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to podstawa leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów u psów i kotów. Są bowiem bardzo skuteczne w działaniu i wiele badań udokumentowało ich przydatność. Blokują szlaki zapalne prowadzące do produkcji niszczących cząsteczek (prostaglandyn) i późniejszego bólu.

NLPZ nie zmieniają jednak znacząco progresji choroby zwyrodnieniowej stawów i nie hamują jej całkowicie. Podobnie jak w przypadku każdego leku, mogą też wywołać niepożądane skutki uboczne, szczególnie w układzie żołądkowo-jelitowym, wątrobie i nerkach. Zaleca się obserwację pacjentów pod kątem biegunki, wymiotów, ciemnego i smolistego stolca, letargu i braku apetytu.

Jeśli którykolwiek z nich zostanie zauważony, lek należy odstawić i natychmiast powiadomić lekarza weterynarii. Zalecane są też badania krwi przed terapią NLPZ i okresowo w trakcie leczenia.

Stosowanie tych leków w połączeniu z innymi rodzajami NLPZ lub kortykosteroidami, może też prowadzić do poważnej choroby. W miarę możliwości ależy więc ich całkowicie unikać.

Preparaty dla psa na stawy – inne środki.

Tramadol jest lekiem, którego często używa się prócz NLPZ, ponieważ ma bardzo mało poważnych skutków ubocznych. Tramadol jest syntetycznym opioidem nie dającym skutków ubocznych typowych dla większości naturalnych opioidów.

Lek ten może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Działania niepożądane są uważane za rzadkie. Mogą obejmować zaparcia i łagodną sedację lub dziwaczne zachowanie. Dawkę leku należy wtedy zmniejszyć. Inne leki, które można rozważyć dla Twojego zwierzaka, to Gabapentyna (dobra szczególnie na ból wywołany chorobą neurologiczną), Amantadyna itp.

Możliwe są też zastrzyki do stawów (kwas hialuronowy, sterydy, osocze bogatopłytkowe PRP, komórki macierzyste). Inne alternatywy to laseroterapia, terapia falą uderzeniową, akupunktura itp. W ostateczności skuteczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów wymaga operacji (np. stabilizacja stawu, proteza stawu, usunięcie części chrząstki).

Tagi artykułu: