Udostępnij ten artykuł.

Preparaty przeciw kleszczom dla psów

Krótka charakterystyka kleszczy jako pasożytów psów

    Kleszcze występujące u psów i kotów należą do Ixodidae. Pasożyty te występują endemicznie obszarze całej Europy, przy czym istnieje więcej niż 12 gat. o odmiennej biologii i rozmieszczeniu geograficznym. Najbardziej rozpowszechniony Ixodes ricinus, który nie występuje tylko w północnej Skandynawii.

Znaczenie kleszczy i potrzeba ich zwalczania

     Poza pasożytowaniem, kleszcze mają większe znaczenie jako niebezpieczne wektory przenoszące patogeny chorobotwórcze (bakterie, wirusy, pierwotniaki) i nicienie, zagrażające zwierzętom towarzyszącym, jak i samym ludziom. Infekcje mogą być przenoszone wraz ze śliną pasożyta, w trakcie jego odżywiania się, lub, w rzadszych wypadkach, po połknięciu kleszcza (jak np. w przypadku Hepatozoon spp.). Mogą też powodować uszkodzenia skóry, wywoływać patologiczną reakcję układu odpornościowego, mieć charakter zoonotyczny lub przenosić zakażenia zoonotyczne, oraz mieć negatywny wpływ na więzy istniejące pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Ich zwalczanie jest więc bardzo ważne i stanowi część procesu zmierzającego do zachowania zwierząt w pełnym zdrowiu.

Rozpoznawanie inwazji kleszczy

   Rozpoznanie inwazji kleszczy odbywa się zazwyczaj poprzez stwierdzenie obecności pasożyta na powierzchni ciała psa. Trudniej jest oczywiście wykryć obecność niewielkich stadiów larwalnych i nimf, aniżeli osobników dorosłych (mniejszego samca lub dużej, wypełnionej krwią samicy). Skuteczna identyfikacja gatunkowa musi zostać przeprowadzona tylko przez wyspecjalizowane laboratorium.

  Widocznym skutkiem przyssania się kleszcza jest powstanie miejscowej reakcji skórnej lub małe guzki zapalne (tzw. mikroropnie). Jeżeli nie stwierdzono obecności kleszcza, jednak wykazano, że doszło do zakażenia, to diagnostyka może być utrudniona, gdyż objawy kliniczne towarzyszące niektórym schorzeniom odkleszczowym, mogą być słabo wyrażane.

Kiedy należy stosować preparaty przeciw kleszczom dla psów?

    Produkty lecznicze do zwalczania pasożytów zewnętrznych, w tym kleszczy u psów, mogą być stosowane terapeutycznie lub profilaktycznie. Widoczna jednak gołym okiem inwazja kleszczy wymaga leczenia w celu eliminacji zarażenia. Większość leków najnowszej generacji służących do zwalczania pasożytów zewnętrznych w tym kleszczy, długo pozostaje w organizmie (efekt rezydualny). Dlatego mogą one być stosowane profilaktycznie, dzięki czemu zwalczają i zapobiegają ponownym inwazjom pasożytów. Widoczne kleszcze powinny być jednak zawsze usuwane zaraz po ich dostrzeżeniu u psa, nie czekając, aż spowoduje to użycie odpowiedniego środka. Nie należy jednak stosować w tym celu oleju, alkoholu itp.!

   Kleszcza usuwamy wykręcając go najlepiej w lewo i ciągnąc go jednocześnie. Można do tego zakupić specjalne uchwyty do wyciągania kleszczy.

usuwanie kleszcza za pomocą kleszczołapki

Usuwanie kleszcza za pomocą haczyka - kleszczołapki Tick Twister

Preparaty przeciw kleszczom dla psów

   Jest wiele preparatów przeciw kleszczom dla psów. Jakie preparaty stosować? Które z nich są najskuteczniejsze i jednocześnie bezpieczne dla psów? W tym miejscu należy wiedzieć, że weterynaryjne produkty lecznicze przed ich wprowadzeniem na rynek europejski lub krajowy, muszą przejść rygorystyczny proces badań i naukowe uzasadnienie ich wskazania do stosowania. Ponadto, lekarze weterynarii są szkoleni z zakresu właściwego stosowania aktualnie wprowadzanych na rynek produktów leczniczych, oczywiście zgodnie z aktualnymi wymogami prawa krajowego. Lista ESCCAP wszystkich oficjalnie zarejestrowanych do stosowania u psów i kotów i dopuszczonych na rynek krajowy preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym, w tym kleszczom, dostępna jestna stronie internetowej:esccap.org.

   Zawsze najlepiej jest wybierać produkt odporny na wilgoć. Preparaty przeciw kleszczom można podzielić ogólnie na: preparaty typu spot-on czyli krople, spray’e i obroże.

  • Obroże dostępne na rynku działają zarówno przeciw pchłom, jak i kleszczom, jednak ich działanie jest wyłącznie odstraszające.
  • Spray’e przeciw pchłom i kleszczom dla psów służą do zwalczania pasożytów na ciele psa i/lub w jego otoczeniu.
  • Krople przeciw pchłom i kleszczom dla psów (zawartość jednej ampułki to dawka jednorazowa) należy wycisnąć na skórę psa, najlepiej na karku, można jeszcze pociągnąć aplikację w linii od karku wzdłuż grzbietu w kierunku ogona psa. Należy pamiętać, że po zastosowaniu preparatu w postaci kropli, nie powinno się psa kąpać przez co najmniej 3 kolejne dni, gdyż preparat musi zostać całkowicie wchłonięty do jego organizmu. Krople tupu spot-on są preparatami wchłanianymi do organizmu psa i działającymi na pasożyty od wewnątrz.

Poniżej charakteryzujemy ważniejsze preparaty (wymieniono środki wyłącznie zgodne z listą ESCCAP, czyli Europejskiej Rady Naukowej do Spraw Pasożytów u Zwierząt Towarzyszących):

Krople przeciw pchłom i kleszczom dla psów małych firmy Fypryst

Krople przeciw pchłom i kleszczom dla psów małych od 2 do 10 kilogramów firmy Fypryst

· EXSPOT – substancja czynna: permetryna. Płyn spot-on do stosowania zewnętrznego u psów, przeznaczony do stosowania u psów w zapobieganiu i zwalczaniu pcheł i kleszczy. Zabezpiecza w okresie do 4 tyg. po podaniu. Dawkowanie: wyciskać na skórę w okolicy karku. Nie podawać preparatu na włosy i nie wcierać w skórę. Przeciwwskazania: nie stosować częściej niż co 7 dni i u szczeniąt w wieku do 2 tyg.

· FIPREX, polski odpowiednik Frontline – substancja czynna: fipronil. Preparat w sprayu i spot-on do zwalczania pcheł, kleszczy, wszy i wszołów u psów i kotów. W stosunku do pcheł wykazuje natychmiastowe działanie bójcze, kleszcze giną w ciągu 24-48 godz. Preparat przenika w głąb skóry, gdzie równomiernie rozprzestrzenia się w warstwie lipidowej, potem przez gruczoły łojowe jest systematycznie uwalniany na powierzchnię naskórka, tworząc warstwę ochronną skutecznie zabezpieczającą przed ponowną inwazją ektopasożytów. Zabezpiecza psy przed kleszczami przez 3-5 tyg. i przed pchłami do 3 m-cy. Dawkowanie: w zależności od wielkości i masy ciała psa.

·   FRONTLINE – substancja czynna fipronil. Dawkowanie: 6,7mg/kg. Preparat w postaci spot-on (pchły, kleszcze i wszoły) i spray (pchły, kleszcze i wszoły), oba zwalczają także APZS (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry). Zabija 98-100% pcheł obecnych na zwierzęciu przed upływem 12 godz. Zapewnia skuteczną ochronę przed inwazją pcheł u psów do 3 m-cy, a u kotów do 5 tyg. Zabija wszystkie formy rozwojowe kleszczy pasożytujących na zwierzęciu przed upływem 48 godz., oraz 100% wszołów. Stosowanie kąpieli nie wpływa na skrócenie okresu jego skutecznego działania. Można go bezpiecznie stosować u szczeniąt w wieku 10 tyg. życia i kociąt w wieku od 12 tyg., oraz u ciężarnych lub karmiących suk.

·  FRONTLINE COMBO – substancja czynna: fipronil i (S)-Metopren. Dawkowanie: 6,7mg/kg i 6mg/kg. Preparat w postaci spot-on. Zwalcza pchły, kleszcze i wszoły, oraz APZS (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry. Środek przeznaczony dla psów średnich ras o macie ciała 10-20kg. Zawiera dodatkowy składnik (S)-metopren, który działa jajobójczo, dzięki czemu redukuje populację dorosłych pcheł i hamuje ich cykl rozwojowy we wszystkich stadiach rozwojowych, chroniąc zwierzę i jego otoczenie przed inwazją tych pasożytów. Przeciwwskazania: nie należy go stosować u szczeniąt w wieku poniżej 8 tyg. i/lub o wadze poniżej 2 kg, u zwierząt chorych (choroby układowe, stany gorączkowe) lub w okresie rekonwalescencji. Dawkowanie: podawać miejscowo na skórę w zależności od wagi psa. Zaleca się stosowanie co najmniej 4-tygodniowej przerwy między kolejnymi zabiegami.

·  PRAC–TIC – substancja czynna: pyriprol. Nowość dla psów. Zwalcza pchły i kleszcze. Można go stosować u wszystkich psów powyżej 8 tyg. życia i od wagi 2 kg. Zabija 100% pcheł obecnych na zwierzęciu przed upływem 24 h oraz 99% kleszczy obecnych na zwierzęciu przed upływem 48 h. Gwarantuje dalsze trwałe działanie roztoczobójcze i owadobójcze przez 4 tyg.

Obroża dla psów przeciw kleszczom i pchłod dla dużych psów

Obroża przeciw kleszczom i pchłom dla psów dużych ras firmy Kiltix, długość 70 cm.

· ADVANTIX – substancja czynna: imidakloprid i permetryna. Dawkowanie: 10mg/kg i 50mg/kg. Preparat typu spot-on. Zwalcza pchły i kleszcze, komary i muchówki, oraz APZS (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry. Preparat bardzo wszechstronny i polecany także dla psów, które lubią kąpiele, ale nie przepadają za obrożami, które trzeba nosić non-stop. Preparat odstrasza i/lub zabija kleszcze, pchły, komary i muchówki (zwane też meszkami). Ma działanie odstraszające, przez co nie dopuszcza do inwazji kleszczy w skórę psa, co zmniejsza ryzyko zarażenia groźnymi chorobami odkleszczowymi, takimi jak np.: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza i leiszmanioza. Dobiera się go w zależności od wagi psa. Dostępne są 4 warianty: do 4 kg (pipeta zielona), 4-10kg (pipeta niebieska), 10-25 kg (pipeta różowa), 25- 40 kg (pipeta granatowa). Może być stosowany u psów już powyżej 7 tyg. życia. Po aplikacji pies może się kąpać (po 48 godz. od aplikacji), jednak nadmierne korzystanie z wody (codzienna kąpiel) może zmniejszyć skuteczność preparatu. Wówczas trzeba go aplikować częściej niż co 4 tyg. Można stosować go w okresie ciąży i laktacji, natomiast nie wolno u szczeniąt poniżej 7 tyg. życia i u kotów.

· DUOWIN CONTACT – substancja czynna: permetryna i pyryproksyfen. Dawkowanie: 100mg/kg i 0,75mg/kg. Preparat typu spot-on. Zwalcza pchły i kleszcze. Niszczy i zapobiega pchłom przez 4 tyg., zapobieganie ich namnażaniu się przez 8 tyg. Hamuje dojrzewanie ich larw i jaj. Zapobiega kleszczom przez 4 tyg. Nie wolno stosować go u kotów, u szczeniąt poniżej 2 m-cy życia, u suk karmiących, u psów chorych i w okresie rekonwalescencji.

·  EFFIPRO – substancja czynna: fipronil. Dawka (minimalna) to 6,7mg/kg. Preparat typu spot-on zwalcza pchły i kleszcze, natomiast spray zwalcza pchły, kleszcze i wszoły. Oba zwalczają także APZS (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry). Nie stosować u szczeniąt poniżej 2 m-cy i/lub ważących mniej niż 2kg, u zwierząt chorych i rekonwalescentów, oraz u kotów i królików.

· FLEVOX – substancja czynna: fipronil. Dawkowanie: 6,7mg/kg. Preparat typu spot-on. Zwalcza pchły, kleszcze i wszoły oraz APZS (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry).

· FYPRYST – substancja czynna fipronil. Dawkowanie: 6,7mg/kg, Preparat typu spot-on, zwalczający pchły, kleszcze i wszoły oraz APZS (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry).

· PRACTIC – substancja czynna: pyriprol. Dawkowanie: 12,5mg/kg. Preparat typu spot-on, zwalczający pchły i kleszcze oraz APZS (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry).

· KILTIX – substancja czynna: propoksur i flumetryna. Dawkowanie: 125mg/kg i 28mg/kg. Obroża przeciw pchłom i kleszczom.

dyskusja na forum o psach, jaki preparat na kleszcze dla psa jest najlepszy, kleszcze u psa, lista preparatów na kleszcze u psa, lista preparatów na kleszcze u psów, na pchły i kleszcze u psów, najlepsze środki przeciw kleszczom, najlepszy preparat na kleszcze, ochrona przed kleszczami u psa, ochrona przed kleszczami u psów, preparat na kleszcze dla psa, preparat na kleszcze dla psów, preparat przeciw kleszczom dla psów, preparaty dla psów, preparaty na kleszcze u psa, preparaty na kleszcze u psów, preparaty na pchły i kleszcze u psów, preparaty przeciw kleszczom dla psów, preparaty przeciw kleszczom krople, preparaty przeciw kleszczom obroże, preparaty przeciw kleszczom w spreyu, preparaty przeciwko kleszczom, środki przeciw kleszczom dla psów, zabezpieczenie psa przed kleszczami, zabezpieczenie psów przeciw kleszczom, zwalczanie pasożytów zewnętrznych u psów, środek na kleszcze u psów

Tagi artykułu: