Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Preparaty przeciwkleszczowe dla psów i sposoby ich aplikacji

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele preparatów przeciwkleszczowych, które – wedle zapewnień producentów – mają w stu procentach ochronić nasze czworonogi przed atakami pasożytów. Bodaj największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się preparaty typu spot-on w formie kropelek aplikowanych na skórę karku po rozsunięciu sierści. To wygodna i trwała forma ochrony wystarczająca na okres ok. 3-4 tygodni.
Jeżeli nasz czworonóg ma krótszą sierść równie dobrze sprawdzi się obroża przeciwkleszczowa nasączona substancjami czynnymi rozprowadzonymi na skórze (słabiej na sierść). Czas działania niektórych obroży to 7-8 miesięcy.
Właściciele psów o niewielkiej masie ciała, mogą skorzystać także ze sprejów. Zalecana dawka substancji wynosi 3-6 ml na każdy kilogram masy ciała, co odpowiada średnio 2-4 naciśnięciom. Aby substancja rozeszła się po całym ciele, należy rozpylić preparat pod włos, odgarniając sierść zwierzęcia w taki sposób, aby dotarł do skóry na grzbiecie, plecach i strony brzusznej. Po aplikacji zaleca się pozostawienie zwierzęcia aż do całkowitego wyschnięcia.
Każdy z przedstawionych sposób zabezpieczenia przed kleszczami ma swoje wady i zalety. Kropelki bywają uciążliwe, gdyż należy je stosować dość często, obroże zakładamy na kilka miesięcy, niemniej są dość drogie i nie każdego na nie stać, spreje nie nadają się natomiast dla psów dużych. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego preparatu warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Preparaty przeciwkleszczowe dla psów i sposoby ich aplikacji – Advantix

Advantix to skuteczny preparat przeciw kleszczom dla psów, który zapobiega i zwalcza infestację kleszczy oraz pcheł u psów, a także odstrasza komary i muchówki. Może być stosowany jako element terapii alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Roztwór zawierający dwie silne substancje czynne – imidakloprid i permetrynę – przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego (spot-on). Zalecana minimalna dawka wynosi 10 mg/kg masy ciała imidaklopridu i 50 mg/kg masy ciała permetryny.

BAYER Advantix- preparat w płynie przeciwko kleszczom i pchłom dla psów

BAYER Advantix preparat w płynie przeciwko kleszczom i pchłom dla psów


Sposób aplikacji:
Preparaty typu Advantix mogą być stosowane wyłącznie na skórę. Już jedna aplikacja zapobiega dalszej infestacji kleszczy i pcheł przez okres czterech tygodni, co znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia chorób przez nie przenoszonych.  Ponowna infestacja wynikająca z pojawienia się w miejscu przebywania zwierzęcia nowych pcheł może trwać przez okres powyżej sześciu tygodniu po wdrożeniu leczenia. W takiej sytuacji konieczne jest użycie preparatu więcej niż jeden raz – ilość aplikacji uzależniona jest do ilości pasożytów w otoczeniu zwierzęcia.
Advantix jest dostępny w wariantach dla psów reprezentujących wszystkie kategorie wagowe.

Czy po aplikacji preparatu Advantix mogę kąpać psa?

Częste kąpiele nie są wskazane, niemniej producenci zapewniają, że okazjonalne zetknięcie z wodą nie niesie za sobą żadnego zagrożenia. Gdyby jednak zdarzyło się, że pies bardzo często moczy sierść, bądź w międzyczasie zaistniała potrzeba umycia włosa z wykorzystaniem szamponu, konieczne jest ponowne nałożenie preparatu.

Pess Sunia – zasypka owadobójcza

Zasypka owadobójcza przeznaczona jest do zwalczania kleszczy, pcheł oraz innych insektów, które pojawiają się w miejscach przebywania psów i kotów. W jej skład wchodzą głównie talk farmaceutyczny z naniesioną substancją biologicznie czynną oraz dodatkami, które ułatwiają rozprowadzenie i poprawiają przyczepność preparatu do sierści. Mimo że specyfik zawiera w swoim składzie substancję biologicznie czynną Alfacypermetryny, nie ma najmniejszego ryzyka, że pies się zatruje – nawet jeżeli zliże pewne ilości preparatu z sierści.

zasypka owadobójcza na pchły i kleszcze dla psów i kotów

zasypka owadobójcza na pchły i kleszcze dla psów i kotów

Jak działa zasypka owadobójcza?

Zasypkę rozpylamy równomiernie na całej powierzchni ciała psa, omijając okolice pyska. Podczas pudrowania nie dopuszczamy do przedostawania się zasypki do dróg oddechowych oraz oczu, a także innych otworów ciała. Gdyby zdarzyło, że obsypiemy psa zbyt szczodrze, pozbywamy się nadmiaru zasypki przez wyczesanie grzebieniem. Po upływie ok. 2 godzin możemy wyczesać martwe i porażone pasożyty.
Warto jednak pamiętać, że kleszcze są odporne na obecność substancji czynnych na skórze w stężeniach, które uzyskujemy przy użyciu obroży oraz łagodnych preparatów. W takiej sytuacji konieczne jest miejscowe stosowanie zasypki i wykręcanie martwego kleszcza ze skóry po upływie ok. 2 godzin. Dzięki zastosowaniu zasypki mamy pewność, że kleszcz nie zainfekuje organizmu zwierzęcia  w trakcie usuwania.

Preparaty przeciwkleszczowe i sposoby ich aplikacji – Spreee na kleszcze Eko-Flea

Eko-Flea to naturalny produkt dla psów, kotów i ptaków zwalczający pchły, kleszcze, wszy, piórojady, świerzbowce. Głównym składnikiem spreju jest Pyrethrum – związek wydobywany z kwiatów chrysanthemum cineraiifolium uznawany za najbezpieczniejszy środek owadobójczy na świecie. Produkt działa na ciele zwierzęcia przez okres trzech tygodni, a po upływie tego czasu należy ponownie go rozpylić. Preparat ma zdolność zwiększenia pobudzenia w neuronach, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie nerwów insektów; następnie hamuje aktywność enzymów i zmienia stężenie ketocholamin odpowiedzialnych za funkcjonowanie  w organizmie adrenaliny, noradrenaliny oraz dopaminy. Preparat nie wydziela przy tym żadnego zapachu.

Bio-Natural Eko-Flea w 100% naturalny preparat owadobójczy kleszcze, wszy, pchły

Bio-Natural Eko-Flea w 100% naturalny preparat owadobójczy na kleszcze, wszy, pchły u kotów, psów

Uwaga! Jeżeli uznasz, że najlepszym sposobem na uchronienie swojego pupila jest spryskanie go sprejem, nie zapomnij, aby spryskać również miejsca przebywania zwierząt – meble, dywany, legowisko etc.

Tagi artykułu: