Udostępnij ten artykuł.

Prezentacja psa na wystawie

Wystawy psów organizowane są przede wszystkim, dlatego, żeby ocenić zewnętrzną budowę ciała, a także charakter i psychikę psa, oczywiście zgodnie z wzorcem danej rasy. Organizowane są przez organizacje kynologiczne i muszą przebiegać zgodnie z regulaminem, który obowiązuje w danej organizacji. Podczas takiej prezentacji psa na wystawie pies powinien zostać zaprezentowany w specjalnie określony sposób, a także porównywany jest z innymi psami. Psy oceniają sędziowie kynologiczni, którzy pod uwagę biorą tutaj wygląd zewnętrzny psa, czyli tak zwany eksterier, cechy psychiczne, a także posłuszeństwo wobec swojego właściciela, czyli, w jaki sposób jest ułożony dany pies. Takiemu ocenianemu psu przyznaje się określoną notę, a także możliwe jest zdobycie tytułu, który dostaje najlepszy pies z porównywanych czworonogów w danej rasie psów.

Pierwsza wystawa psów miała miejsce w 1859 roku w Newcastle, na której zaprezentowano psy takich ras jak setery, spaniele oraz pointery. Obecnie w USA odbywa się około jedenastu tysięcy wystaw rocznie. W Polsce wystawami psów zajmuje się Związek Kynologiczny, który jest członkiem FCI. Pierwsza taka Światowa Wystawa Psów Rasowych w naszym kraju odbyła się w roku 2006 w Poznaniu, a zostało na nią zgłoszonych 20889 psów.

Prezentacja suczki Doga niemieckiego na wystawie psów rasowych

Prezentacja suczki Doga niemieckiego na wystawie psów rasowych

Wystawy psów dla hodowców są bardzo ważne, gdyż przyznane na nich oceny decydują czy dany pies czy suka mogą być w przyszłości wykorzystane do reprodukcji, a także można wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi hodowcami. Sukces na pewno osiągnie wystawca, który cały czas podczas trwania wystawy będzie zajmować się swoim psem i odnosi się to do psów wszystkich ras, bez względu na to czy nasz pupil wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji czy nie wymagają żadnej większej opieki. Bardzo powinno się dbać o psa na wystawach trwających dłużej niż jeden dzień, ponieważ może on bardzo źle znosić takie przeniesienie ze swojego znanego już otoczenia do całkiem obcego środowiska, którego w ogóle nie zna. Dlatego nie powinno to nikogo dziwić, że taki pies będzie garnął się cały czas do swojego opiekuna. Oczywiście zdarzają się psy, które mają bardzo silną psychikę i nic ich nie wyprowadzić z równowagi, ale nawet one wymagają stałej opieki swojego właściciela.

Dlatego bardzo ważne jest, aby od wejścia na miejsce wystawy właściciel był cały czas obok swojego psa i pilnował czy nic mu nie potrzeba. Szczególnie bardzo ważne jest to podczas pierwszych godzin podczas odbywającej się wystawy, aż do momentu, gdy pies wystarczająco się nie oswoi z panującym tam chaosem. Gdy psa doprowadzimy do boksu to koniecznie trzeba go przywiązać na cienkim łańcuszku dosyć krótko, tak, aby nie sięgnął on do innego boksu, w którym znajduje się kolejny pies. Oczywiście powinniśmy także sprawdzić czy znajdujące się w pobliżu zwierzęta są również prawidłowo przywiązane, żeby nie zetknęły się ze sobą i nie zrobiły sobie nawzajem krzywdy. Następnie konieczne musimy podać naszemu psu miskę z wodą, podczas wystawy raczej się go nie karmi tylko wieczorem już w domu. Jeśli już koniecznie musimy naszego pupila nakarmić to powinniśmy mieć przy sobie pokarm, do którego jest on przyzwyczajony, gdyż w ten sposób unikniemy ryzyka niedyspozycji naszego psa. Co jakiś czas trzeba również wyprowadzać psa w odpowiednie miejsce, aby mógł się wypróżnić. Trzeba o tym pamiętać, bo jest to bardzo ważne, aby nie zdarzyły się niezbyt miłe tak samo dla nas jak i dla naszego czworonoga wypadki.

Prezentacja psa na wystawie

Prezentacja psa na wystawie

Oczywiście pies, który ma uczestniczyć w wystawie musi być umyty i uczesany. Na wystawie u psów oceniany jest także ich charakter i zachowanie, ale tego trzeba psa uczyć bardzo długo, a więc wymaga to długofalowej pracy. Pies przede wszystkim powinien być nauczony trzech podstawowych i bardzo ważnych elementów dotyczących prezentacji na ringu, czyli:

·         Powinien umieć się prawidłowo ustawić i pozostać w takiej pozycji wystawowej;

·         Pozwolić sędziemu na skontrolowanie uzębienia oraz jąder, jeśli chodzi o psa;

·         Musi potrafić biegać z własnym właścicielem.

Prawidłowa pozycja wystawowa jest całkowicie naturalną postawą, w której głowa jest podniesiona, ogon opuszczony, a uszy podniesione. Dobrze jest również odpowiednio wcześniej przyjechać z psem na miejsce, gdzie ma się odbyć wystawa, aby mógł się on na tyle oswoić z terenem, aby nie był zbytnio nerwowy, a wtedy na pewno będzie się zachowywał swobodnie i będzie posłuszny. Wtedy wystawa przebiegnie pozytywnie nie tylko dla naszego psa, ale i dla nas. Pies, który jest odpowiednio przygotowany do wystawy, a także umiejętne wyeksponowanie jego zalet na pewno zrobi dobre wrażenie i pozwoli na zdobycie dużych not.

Prezentacja psa na wystawie przyniesie zwycięstwo i dużo powodów do dumy i satysfakcji z naszego czworonoga, ale trzeba pamiętać, ze to również ma być dobrą zabawą i nie może zamienić się w obsesję, aby za wszelką cenę pokonać konkurencję. Rywalizacja psów w ringu powinna być nie tylko sportowa, ale i uczciwa.

Tagi artykułu: