Udostępnij ten artykuł.

Problem z psem ze schroniska

Pies adoptowany ze schroniska będzie równie wspaniałym towarzyszem jak pies z rodowodem kupiony od hodowcy. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Jeżeli decyzja o adopcji psa jest już za tobą, a pies ze schroniska w domu – gratujemy!:) Jeżeli wciąż masz opory przed adopcją i czujesz, że może pojawić się problem z psem ze schroniska, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Jakie problemy mogą pojawić się z psem ze schroniska.
  • Jak socjalizować psa ze schroniska.
  • Dlaczego pies może być problemowy i jak sobie z tym radzić.

Pies ze schroniska porady

Zanim pomyślisz, że może się pojawić jakiś problem z psem ze schroniska, to wiedz, że problem może się pojawić z każdym psem, nawet tym od rodowitych właścicieli. W zasadzie największą rolę dogrywa to, w jaki sposób będziesz odbierać zachowanie swojego psa. Często zdarza się właściciel psa ma zbyt duże oczekiwania wobec swojego zwierzęcia. Wydaje mu się, że pies postępuje nie tak jak powinien i karze go krzykiem lub biciem. A należy zrozumieć, że nieodpowiednie zachowanie psa nie wynika z jego złej woli, ale z tego, że jest to tylko zwierze i może wcale nie wiedzieć, czego od niego oczekujesz. Nie należy przeceniać mądrości i inteligencji psa i stawiać mu wymagania, którym nie jest w stanie sprostać. Bardzo częstym błędem człowieka jest właśnie przecenianie umiejętności i możliwości psa.

Psy uczą się poprzez warunkowanie klasyczne i warunkowanie instrumentalne. Oznacza to, że pies z łatwością opanuje nowe czynności, jeżeli będzie się z nim je konsekwentnie ćwiczyło. Nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, że psy uczą się poprzez naśladownictwo lub obserwację (tak jak ludzie). Pies nie kieruje się moralnością, nie zna pojęcia „przyszłość” ani „przeszłość”, żyje dniem dzisiejszym. Zwierzę nie potrafi rozróżnić dobra od zła. Jednak psy potrafią dostosowywać się do warunków panujących w otoczeniu, potrafią nawiązywać bliskie relacje z człowiekiem i odczuwają silne emocje. Tak naprawdę to, czy pojawi się problem z psem ze schroniska w dużej mierze zależy od ciebie. Choć nigdy nie należy wykluczyć, że pies ma za sobą wyjątkowo traumatyczne przeżycia lub od szczeniaka był nieodpowiednio socjalizowany, nie miał kontaktu z człowiekiem i innymi psami. W takich sytuacjach konieczna jest poważniejsza interwencja i pomoc specjalisty, na przykład behawiorysty.

problem z psem ze schroniska

Pies ze schroniska problemy

Najczęstsze problemy z psami ze schroniska zgłaszane przez właścicieli:

1. Agresja, gryzienie, szczekanie.

2. Ciągniecie na smyczy.

3. Niszczenie przedmiotów.

4. Obskakiwanie właściciela.

5. Nieustanne chodzenie za właścicielem, strach przed zostawianiem samemu w domu.

6. Załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w domu.

7. Spanie, jedzenie, przebywanie w niedozwolonych miejscach.

8. Apatia, smutek, niechęć do właściciela.

9. Niechęć do jedzenia.

Należy mieć na uwadze, że na wszystkie wymienione problemy jest jedna odpowiedź – pies nie został nauczony innego zachowania. Pies jest zwierzęciem o stosunkowo małym mózgu, nie ma poczucia winy, a ponadto ma określony okres socjalizacji. Oznacza to, że zanim przyzwyczai się do określonych zasad, musi minąć trochę czasu. Jeżeli uważasz, że twój pies wciąż za tobą chodzi, nie chce zostawać sam, to pamiętaj, że psy to zwierzęta stadne, dobrze się czują w większym gronie i ogólnie źle znoszą samotność. Pies ze schroniska w dodatku często jest pokrzywdzony przez los, dlatego proces socjalizacji trwa u niego dłużej.

Lęk separacyjny jest bardzo częstym problemem u psów ze schroniska. Jedynym sposobem jest konsekwentne uczenie zwierzaka, że czasem będzie musiał zostawać sam. Stopniowo przyzwyczajaj psa do samotności, najpierw na kilka minut, potem stopniowo wydłużaj okres samotności. Unikaj żegnania się z psem, po prostu wyjdź z domu. Jeżeli obawiasz się, że podczas pobytu w domu zniszczy coś, to załóż mu kaganiec i zamknij w bezpiecznym miejscu, na przykład w jednym z pokojów. Niektórzy polecają także dużą klatkę, w której pies jest zamykany na czas nieobecności właściciela.

problem z psem ze schroniska to istniejącay u niego lęk przed światem

problem z psem ze schroniska to lęk przed nowym światem

Pies potrzebuje rutyny

Jeżeli pytasz, jak postępować z psem ze schroniska, to odpowiedź może być tylko jedna, tak jak z każdym innym psem. Nie możesz z góry zakładać, że pies będzie problemowy, tylko obserwować i od początku rozpocząć proces socjalizacji. Jeżeli przyprowadzasz do domu dorosłego psa ze schroniska, to pamiętaj, że należy od pierwszego dnia wprowadzić mu rutynę. Największym błędem popełnianym przez właścicieli psów jest to, że na początku traktują psa jak zabawkę, atrakcję, pozwalają mu na wszystko i spędzają z nim każdą chwilę, a dopiero po pewnym czasie pobuja ustalać zasady. Tak nie powinno się postępować. Pies od pierwszego dnia pobytu w nowym domu powinien poznać zasady w nim panujące. Powinien wiedzieć, że czasem będzie zostawać sam. Jeżeli od początku zadbasz o regularność spacerów, posiłków czy zabaw, pies szybko się przyzwyczajał do nowego rytmu i nie będzie stawiał oporu.

Socjalizacja jest przyzwyczajaniem psa do różnych rzeczy i zjawisk występujących w środowisku. Pies z natury jest wrogo i nieufnie nastawiony do wszelkich nowości, gdyż jest to zachowanie zwiększające szanse na przeżycie w naturalnym środowisku. Zazwyczaj pies reaguje na nowość w jego życiu nie gryzieniem, ale ucieczką, gdyż to jest dla niego bezpieczniejsze. Dorosły pies ze schroniska będzie się wolniej adaptował do nowego otoczenia niż szczeniak. Dlatego należy mu dać więcej czasu na oswojenie się z nowym środowiskiem, nową rodziną i zwyczajami. Jeżeli dasz psu więcej czasu i od razu wprowadzisz zasady, problem z psem ze schroniska może wcale się nie pojawić.

Dotykaj, głaskaj, przytulaj

Możesz czuć się dziwnie, kiedy adoptujesz psa ze schroniska, chcesz mu dać dużo miłości i czułości, a zwierzę wyraźnie tego unika. Nie chce być głaskany, przytulany. Jest to całkowicie naturalne, gdyż psy nie mają naturalnej tolerancji na dotyk, trzeba ich tego uczyć. Pies, który nie miał kontaktu z człowiekiem, nie był dotykany, głaskany, przytulny, czesany, może tego nie lubić, a nawet się obawiać. Przyzwyczajanie psa do dotyku zacznij od czesania szczotką. Następnie dotykaj różnych części ciała i za każdym razem dawaj psu nagrodę. Dotykasz uszka – nagroda. Dotykasz łapy – nagroda. Z czasem pies przyzwyczai się do dotyku, a nawet polubi.

problem z psem ze schroniska to występująca u niego agresja

problem z psem ze schroniska to występująca u niektórych psów agresja

Czy pies ze schroniska może być agresywny i niebezpieczny?

Prawda jest taka, że każdy pies może być agresywny, bez względu na rasę , wiek czy pochodzenie. Pies jest zwierzęciem, które w chwili gdy czuje się zagrożone może nie tylko warknąć, ale także ugryźć. W rzeczywistości, przypadki, w których pies dotkliwie pogryzł człowieka zaliczają się do rzadkości. Czasami zdarza się, że pies był wychowywany w duchu, że ma być przyjazny do rodziny, a wrogo nastawiony do obcych. Taką postawę wrogiego nastawienia do sąsiadów czy przechodniów na ulicy trudno jest wyeliminować, choć można to zrobić. Tak naprawdę to każdego psa powinno się traktować jak potencjalnie zdolnego do ugryzienia, gdyż gryzienie jest całkowicie naturalnym zachowaniem dla tego gatunku.

Należ jednak mieć świadomość, że w schroniskach zazwyczaj przebywają psy, które są niewiadomego pochodzenia. Jeżeli jest to pies znaleziony „na ulicy” , to nic nie wiadomo o jego rodzicach czy poprzednich właścicielach. Może się zdarzyć, że pies był nieprawidłowo hodowany albo całkowicie pozostawiony na pastę losu. W niektórych państwach, na przykład w USA bardzo powszechni byli hodowcy, którzy świadomie wychowywali agresywne psy, które następnie sprzedawali jako psy obronne lub psy do nielegalnych walk. W Polsce takie zjawisko raczej nigdy nie występowało na szerszą skalę, jednak należy mieć świadomość, że pies niewiadomego pochodzenia potencjalnie może stanowić zagrożenie. Choć są to przypadki bardzo, bardzo rzadkie.

Doświadczeni hodowcy często podkreślają, że wiele zachowań psa jest uwarunkowanych genetycznie i na to nic nie można poradzić. Choć można silnie oddziaływać na psa, to i tak nie da się zwalczyć cech dziedziczonych po przodkach. Ponadto duży wpływ na zachowanie psa ma to, w jakich warunkach był socjalizowany. Może się zdarzyć, że niektóre bodźce, dźwięki, ludzie, przedmioty będą wywoływały u niego agresję. Najtrudniejszy do wychowywania jest pies, który wcześniej był pozbawiony kontaktu z człowiekiem. Taki pies często jest lękliwy i nieufny wobec ludzi, a także bardzo zaborczy w stosunku do nowego właściciela. Zamiast starać się chronić psa przed nowymi miejscami i ludźmi, powinno się go stopniowo do nich przyzwyczajać. Im więcej nowych, przyjaznych ludzi spotka, tym większa szansa, że stanie się ufniejszy i nabierze pewności siebie.

 

Podsumowując, problem z psem ze schroniska może się pojawić zawsze i trzeba być na to przygotowanym. Jeśli okażesz dużo zrozumienia i cierpliwości, wszystkie problemy da się rozwiązać. Jeżeli pies sprawia naprawdę duże problemów, a ty nie wiesz, jak się z tym uporać, możesz skorzystać z porady specjalisty, na przykład szkoleniowca psów.

Tagi artykułu: