Udostępnij ten artykuł.

Propozycje zawodów dla miłośników zwierząt

Bezgraniczna miłość do zwierząt może skutkować tym, że w twoim domu co i rusz pojawiają się nowi mieszkańcy. A to przygarniesz bezdomnego kota, a to dziecko sąsiadki znudziło się chomikiem, a nie chcesz, by źle skończyło, dlatego bierzesz go do siebie. Istnieje sposób, by zaspokoić twoją miłość do zwierząt bez konieczności przygarniania do domu kolejnego psa lub papużki. Po prostu musisz znaleźć pracę, która polega na kontakcie ze zwierzętami! Zobacz, jaka praca ze zwierzętami może być stworzona dla ciebie. Do wykonywania niektórych zawodów potrzebne są specjalistyczne kwalifikacje, a nawet studia wyższe. Czasem wystarczą kursy lub po prostu zamiłowanie do zwierząt.

Mamy dla ciebie pomysł na pracę! A nawet kilka pomysłów. Warto spełniać swoje marzenia, gdyż nie ma nic przyjemniejszego w życiu, niż połączenie swojej pasji z zarabianiem pieniędzy.

Propozycje zawodów dla miłośników zwierząt

Pracownik/właściciel sklepu zoologicznego

Prowadząc sklep z akcesoriami dla zwierząt i małymi domowymi zwierzętami na co dzień będziesz się spotykać z psami, kotami, chomikami, czy królikami. Nie tylko będziesz mieć kontakt z czworonogami, ale również będziesz odgrywać ważną rolę w ich żywieniu i pielęgnacji. Sprzedawcy w sklepach zoologicznych bardzo często doradzają klientom, jaka karmę dla psa kupić, czym przemywać oczy, czy jaki szampon wybrać dla zwierzaka ze zniszczoną sierścią. By móc sprzedawać w sklepie zoologicznym niepotrzebne są szczególne kwalifikacje, wystarczy lubić zwierzęta, znać się na handlu i  podstawach obsługi klienta.

Ile zarabia pracownik sklepu zoologicznego?

Zarobki osób pracujących w sklepach zoologicznych zależą od wielu czynników. Z pewnością istotna jest wielkość miasta, w którym działa sklep, różnorodność oferty, a także promocja, która przyciąga nowych klientów. Sklep zoologiczny, który zdobędzie stałych klientów może liczyć na znaczne zyski ze sprzedaży akcesoriów dla psów i zwierząt.

Sprzedawca może otrzymać wynagrodzenie  ok. 1500 – 2500zł netto miesięcznie. Właściciel sklepu może liczyć na zarobki w granicach od 3000 do 10 000 zł miesięcznie.

Propozycje zawodów dla miłośników zwierząt groomer

Groomer/stylista psów

Stylista psów jest specjalistą, który zajmuje się strzyżeniem i pielęgnacją zwierząt.  Groomer potrafi nie tylko nadać psu piękną fryzurę, ale również doradzić w kwestii pielęgnacji sierści, pazurów, uszu, diagnostyki chorób skórnych i pasożytniczych. Jeżeli uwielbiasz jak psy pięknie się prezentują, ich sierść jest zdrowa i błyszcząca, to z pewnością taka praca ze zwierzętami przypadnie ci do gustu. Każdego dnia będą cię odwiedzać psy, które potrzebują pomocy wykwalifikowanego psiego fryzjera. Z usług groomera korzystają psy rasowe, które startują w konkursach kynologicznych, a także psy nierasowe, których długa sierść wymaga regularnego strzyżenia i starannej pielęgnacji. Żeby zostać groomerem trzeba ukończyć specjalistyczne kursy, a także odbyć praktyki. Ceny kursów i praktyk zaczynają się od 2000zł.

Ile zarabia groomer?

Wynagrodzenie groomera waha się w przedziale od 1000 do 5000zł, choć wiele zależy, od miasta, w którym się pracuje, a także tego, czy prowadzi się własny zakład fryzjerki dla psów, czy może jest się tylko w nim zatrudnionym. Właściciele psów wystawowych poszukują najlepszych groomerów, mimo że ich usługi słono kosztują. Pracując w renomowanym salonie piękności dla psów lub prowadząc własny, można zarobić naprawdę bardzo dobrze, nawet 5000zł-7000zł miesięcznie.

 

Petsitter

Psi opiekun to wymarzona praca ze zwierzętami dla osób, które kochają psy, ale z różnych względów nie mogą posiadać go w domu. Jest to dosyć nowy zawód, który polega na opiece nad psem u właścicieli w domu, kiedy wyjeżdżają na wakacje lub mają pracę, która wymaga częstych wyjazdów do innego miasta czy za granicę. Petsitter powinien nie tylko lubić zwierzęta, ale również wiedzieć, w jaki sposób się nimi zajmować, jak utrzymać kontrolę nad psem oraz w jakich porach karmić zwierzę.

Ile zarabia petsitter?

Obecnie jest to dosyć niedoceniona praca, której najczęściej podejmują uczniowie i studenci. Jest to raczej praca dorywcza, a wysokość wynagrodzenia ustalana jest indywidualnie między właścicielem a psim opiekunem. Szanse na zatrudnienie na cały etat są znikome, jednak można znaleźć kilku właścicieli zwierząt w potrzebie i czerpać w miarę regularny dochód.

Propozycje zawodów dla miłośników zwierząt  bloger

Bloger/ dziennikarz magazynu o zwierzętach

Pisanie o zwierzętach wymaga częstego kontaktu z nimi i ich właścicielami. Niezbędne jest także poszerzanie wiedzy z zakresu zoologii. Pracując jako dziennikarz lub bloger można od podszewki poznać, na czym polega praca ze zwierzętami i jakie są ich potrzeby. Żeby zostać dziennikarzem powinno się ukończyć studia dziennikarskie lub polonistyczna. Bycie blogerem nie wymaga szczególnych kwalifikacji, jednak by pisać o zwierzętach trzeba posiąść pewną wiedzę. Jako osoba pisząca o zwierzętach możesz przekazywać cenną wiedzę właścicielom zwierząt, pisać o różnych nowościach kosmetycznych dla zwierząt, ciekawych gadżetach, radzić jak spędzać wakacje ze zwierzętami i przekazywać wiele innych ciekawych informacji.

Ile zarabia dziennikarz i bloger piszący o zwierzętach?

Możliwości zarabiania jako dziennikarz czy bloger są praktycznie nieograniczone. Można zatrudnić się na stałe w wydawnictwie lub mieć swoją stałą rubrykę w gazecie. Trudno tu mówić o konkretnych kwotach, gdyż wiele zależy od tego, jakie się ma doświadczenie w redakcji tekstów i gdzie się pracuje. Będąc blogerem piszącym o zwierzętach można czerpać przychody z tytułu emitowania reklam, postów sponsorowanych. Z pewnością może to być bardzo twórcza i satysfakcjonująca  praca związana ze zwierzętami, choć na starcie raczej nie można liczyć na wielkie zarobki. Trzeba zyskać grono wiernych czytelników i doskonalić swój warsztat. Wielu redaktorów pisze teksty publikowane w magazynach hobbystycznie niemalże za darmo, traktując to jako pasję czy szkolenie pióra dziennikarskiego.

propozycje zawodów dla miłośników zwierząt weterynarz

Weterynarz

Oczywiście w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć weterynarza. Nie dość że jest to satysfakcjonujący zawód, to jeszcze bardzo potrzebny. Oczywiście, by zostać psim lekarzem trzeba ukończyć studia wyższe. Weterynaria jest trudnym kierunkiem, jednak dla miłośnika zwierząt bardzo przyjemnym. Leczenie zwierząt wiąże się z ogromnym stresem, ale również z ogromną satysfakcją. Pracując jako weterynarz, trzeba się liczyć z pracą po godzinach, nocnymi dyżurami i czasami bardzo ciężką pracą. Musisz wiedzieć, że weterynarz najczęściej spotyka się z chorymi zwierzętami, czasem w bardzo ciężkim stanie. Nie rzadko spotyka się ze śmiercią, rozpaczą właściciela. Z drugiej strony, czy może być coś piękniejszego, niż uzdrowienie bliskiego śmierci zwierzaka?

Ile zarabia weterynarz?

Weterynarze z reguły nie narzekają na zarobki. Średnie miesięczne zarobki weterynarza wynoszą ok. 3500-5000zł, choć to zależy, czy prowadzi się własny gabinet, czy jest się zatrudnionym na etacie. Prowadząc własną dzielność można zarobić więcej, z drugiej strony trzeba się liczyć ze znacznymi kosztami związanymi z utrzymaniem lokalu, opłacaniem składek, podatków itp.

propozycje zawodów dla miłośników zwierząt treser psów

Treser/ trener psów

Treser psów to również świetna praca ze zwierzętami, w której można połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli spełniać swoje pasje i zarabiać pieniądze. Szkolenie psów jest bardzo trudne, trzeba bardzo dobre poznać psychikę zwierząt i metody oddziaływania na nich. Treser jest takim psim psychologiem, który wie jak uczyć psa, a także potrafi swoją wiedzę przekazać właścicielowi. Bardzo przydatne w tym zawodzie okazują się nie tylko kursy, ale również studia z zoopsychologii Istnieje wiele metod szkolenia psów, które dostosowuje się do rasy, charakteru czy wieku psa. Treser powinien je znać wszystkie, a nie tylko ograniczać się do jednej czy dwóch metod. Treser może szkolić psy –  przygotowywać je wystaw i konkursów lub pomagać właścicielowi okiełznać psa z trudnym charakterem. Treser nie tylko uczy psów sztuczek, ale także uczy, jak  zwierzę powinno się zachowywać na co dzień.

Treser może także założyć szkołę dla psów lub organizować kursy dla początkujących treserów.

Profesjonalny treser współpracuje ze Związkiem Kynologicznym w Polsce. Szkołę dla psów może dziś założyć praktycznie każdy, nawet osoba kwalifikacji. Z drugiej strony, jeżeli ktoś chce się rozwijać w tym zawodzie, to musi wciąż się doszkalać i podnosić swoje kwalifikacje, gdyż właściciel psa szybko się zorientuje, że treser jest niekompetentny i nie zna się na swoim fachu. 

Ile zarabia treser psów?

Właściciele psów są coraz bardziej świadomi potrzeb swoich zwierząt, zwracają uwagę na ich wygląd i zachowanie. A to oznacza, że dobry treser jest dziś bardzo poszukiwany na rynku pracy. Początkowe zarobki tresera wahają się w granicach od 1500 do 1800zł. Z czasem dobry treser zarabia coraz więcej, ci najlepsi zarabiają ok. 7000 – 8000zł.

propozycje zawodów dla miłośników zwierząt pracownik schroniska

Pracownik schroniska dla zwierząt

W schroniskach pracują zarówno wolontariusze, jak i osoby zatrudnione na umowę o pracę. Niestety, ale obraz większości polskich schronisk dla psów bardzo odbiega od ideału. Schroniska są przepełnione i brudne, a przybywające w nich zwierzęta bardzo cierpią. Nie cierpią, bo są głodne, ale dlatego, że żyją w niewoli i bez miłości. Pracując w schronisku, może robić wszystko, by zmniejszać cierpienie zwierząt, szukać im nowych domów i po prostu o nie dbać. Zdecydowanie praca dla ludzi o „mocnych nerwach”.

Ile zarabia pracownik schroniska?

Pracownicy schronisk nie zarabiają wiele. Jest to raczej zawód dla miłośników zwierząt, którzy chcą się przyczyniać do poprawy warunków życia bezdomnych zwierząt. Zatrudniony na etat pracownik schroniska może liczyć na wynagrodzenie ok. 1200-1300zł.

propozycje zawodów dla miłośników zwierząt pracownik zoo

Pracownik ZOO

Zakres obowiązków bardzo zbliżony do obowiązków pracownika schroniska, z tym, że zwierzęta ZOO żyją w o niebo lepszych warunkach, mają więcej przestrzeni i są lepiej karmione. Wszystko dlatego, że żyją, by pokazywać się ludziom. Większe szanse na zatrudnione w ZOO mają osoby, które ukończyły studia zoologiczne, biologiczne, uzyskały tytuł technika weterynarii i mają doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Na początek najłatwiej zatrudnić się w charakterze wolontariusza lub praktykanta.

Ile zarabia pracownik ZOO?

W zoo pracuje wiele osób, nie wszystkie zajmują się zwierzętami. Są osoby, które karmią i pielęgnują zwierzęta, takie które zajmują się administracją lub takie, które tylko sprzątają. W każdy ZOO pracują także weterynarze. W miejskim ZOO z pewnością zarobić więcej niż w prywatnym, gdyż miejskie utrzymywane są ze środków publicznych. Opiekun zwierząt w miejskim ZOO zarabia ok. 2000-3000zł.

 

Psycholog zwierząt/ zoopsycholog/ behawiorysta

Żeby móc zostać psim psychologiem trzeba ukończyć studia na kierunku zoopsychologia. Praca zoopsychologa jest bardzo podobna do pracy tresera. Z tym, że psi psycholog nie uczy sztuczek, a jedynie pomaga uporać się z problemami w wychowaniu psa. Niektóre psy cierpią na lęk separacyjny, boją się ludzi, aut czy obcych ludzi. Tak, zwierzęta domowerównież miewają zaburzenia emocjonalne. Psi psycholog pomaga właśnie w takich przypadkach. Wykorzystuje swoją wiedzę, by pomóc zwierzęciu uporać się z różnymi bolączkami. Zoopsycholog pracuje nie tylko ze zwierzęciem, ale również z jego właścicielem. Psycholog psów uczy, jak nakłonić zwierzę do określonego zachowania, w jaki sposób uczyć go posłuszeństwa lub jak okiełznać lęk i agresję. 

Ile zarabia psi psycholog?

Behawioryści, którzy specjalizują się w psychice zwierząt najwięcej zarabiają na organizowaniu kursów i szkoleń dla właścicieli zwierząt. Można także prowadzić lekcje indywidualne. Miesięczne zarobki początkującego psiego psychologa wynoszą ok. 1500zł, bardziej doświadczeni mogą zarobić nawet 8000zł miesięcznie. Na zachodzie psi psycholodzy są bardzo popularni, także można liczyć, że ten trend za jakiś czas przyjmie się także w Polsce. Wówczas osoby znające się na psychice zwierząt będą bardzo poszukiwani na rynku pracy.

 

Obok wymienionych wyżej propozycji zawodów dla miłośników zwierząt, istnieją jeszcze inne. Jeżeli kochasz zwierzęta, to może na przykład założyć minii zoo, do którego będą przyjeżdżać rodziny z dziećmi. Możesz także prowadzić gospodarstwo agroturystyczne lub stadninę koni. Oczywiście są to bardzo wymagające zajęcia, na które trzeba poświęcić sporo czasu.

Tagi artykułu: