Udostępnij ten artykuł.

Przygotowanie Kerry blue terriera do wystawy

Kerry blue terrier swój wdzięczny wygląd zawdzięcza głównie puszystej sierści i ładnemu srebrzystemu umaszczeniu. Przygotowanie do wystawy opiera się w głównej mierze na nadaniu „prawidłowiej formy” jego sierści. Pies powinien być wystrzyżony zgodnie z wzorcem. Idealnie obcięcie psa nie należy do najłatwiejszego zadania. Wykwalifikowany fryzjer posługuje się głównie nożyczkami, czasami wspomaga się maszynką. Bardzo ważne jest to, by kerry blue terriera nie poddawać trymowaniu, gdyż jest to zabieg, który niszczy sierść. Pies traci swój urok, gdyż włosie staje się suche i matowe.

Przygotowanie kerry blue terriera do wystawy powinno się rozpocząć 2-3 tygodnie przed wyznaczonym dniem. Ostatnia kąpiel i wizyta u fryzjera powinna się odbyć dzień przed wystawą. sierść psa nie zdąży się pobrudzić czy skołtunić, a będzie jeszcze sporo czasu, by nanieść ewentualne poprawki, w momencie gdy fryzjer zawiedzie. Głównym zadaniem grommera jest dopieszczenie fryzury psa, przycięcie i ułożenie każdego włoska. Fryzura psa powinna być tak dobrana, by podkreślała budowę zwierzęcia, a nie ją zmieniała.

Kerry blue terrier, który udaje się na wystawę, powinien prezentować się silnie, dostojnie i elegancko. Jego sylwetka nie może sprawiać wrażenia ciężkiej, dlatego sierść nie może być zbyt bujna, ani też nierówna. Maszynką można przycinać jedynie włosie na głowie i szyi, ewentualnie sierść na brzuchu i pośladkach. Podcinanie sierści powinno odbywać się po ówczesnym umyciu, wysuszeniu i rozprostowaniu włosów. Sierść można przycinać tylko wtedy, gdy każdy włosek został idealnie wyprostowany. Sierść wystawowego kerry blue terriera musi być doskonała, czyli gęsta, lśniąca i puszysta.

przygotowanie kerry blue terriera do wystawy

kerry blue terrier przygotowany do wystawy

Przygotowanie Kerry blue terriera do wystawy – głowa i szyja

Uszy

Kerry blue terrier ma małe trójkątne załamane do przodu uszy. Należy bardzo delikatnie skrócić włosy porastające uszy maszynką (ostrze 5 mm). Nożyczkami wyrównuje się brzegi i podkreśla kształt ucha. Podczas strzyżenia okolic uszu, należy być bardzo ostrożnym. Sierść porastająca uszy powinna być delikatna w dotyku. Nie można również zaniedbać wewnętrznej strony uszu, gdyż rosnące tam włosy mogą utrudniać wentylację powietrza. Ponadto we włosach usznych mogą gromadzić się rożne drobnoustroje, które są źródłem infekcji. Włosy wewnątrz uszu bardzo trudno się obcina, jednak można posypać je specjalnym pudrem, ułatwi to przycinanie odrastających włosków.

Głowa

Po strzyżeniu uszu, przychodzi pora na głowę. Prawidłowo obstrzyżona głowa powinna mieć kształt wydłużonego prostokąta (patrząc z góry i z boku) .Włosy na psyku powinny być zaczesane do przodu, tak by pies prezentował się dostojnie. Zaczesana do przodu grzywką jest jedną z jego cech charakterystycznych.

Włosie na głowie skraca się maszynką z ostrzem ustawionym na 1 mm – na głowie włosy powinny być bardzo krótkie. Włosy przycina się do nasady brwi. Jednak grzywka, broda i wąsy na pysku powinny pozostać długie. Z kolei oczy powinny być dobrze widoczne, dlatego nie powinno się wokół nich zostawiać długiej sierści. Ważnym krokiem jest estetyczne wycieniowanie łączenia krótkiej sierści na czole z długą grzywką i brodą. Na linii łączącej czoło z pyskiem nie powinno być wcięcia – musi być gładkie przejście. W tym miejscu łatwiej przycina się włosy nożyczkami. Włosy zaczesuje się do przodu i przecina tak, by zostawić grzywkę i długą brodę z przodu. Zgodnie z wzorcem rasy, cały pysk powinien być porośnięty długiem puszystym włosiem.

Szyja

Szyja kerry blue terriera jest smukła i elegancka. Z przodu jest gładko obstrzyżona, natomiast na karku ma dłuższą sierść. Włosy na karku powinny być takiej samej długości aż do linii guza potylicznego i gładko łączyć się z sierścią na grzbiecie. Znów ważne jest dokładne wycieniowanie włosia. Sierść na łopatkach i przedpiersiu powinna być tak wystrzyżona, by z przodu powstała równa linia łącząca szyję z piersią i kończynami.

Włosie na karku przycina się nożyczkami. Zaczyna się obcinać od okolic uszu, następnie schodząc w dół równa się do sierści na grzbiecie. Zazwyczaj kark strzyże się w tym samym czasie co grzbiet. Zamierzeniem jest uformowanie delikatnego łuku na górnym odcinku szyi i wyraźne zaznaczenie kłębu. Linia łącząca kłąb z ogonem (biegnąca wzdłuż grzbietu) powinna być prosta.

Przygotowanie Kerry blue terriera do wystawy - tułów, nogi i ogon

Kerry blue terrier ma krótki, masywny tułów. Włosie na tułowiu musi być wyraźnie krótsze od włosia na kończynach, gdyż tylko wtedy pies prezentuje się elegancko i z klasą. Włosy na łopatkach powinny płynnie łączyć się z włosami na przedpiersiu. Z boku klatka piersiowa powinna być zaokrąglona.

Strzyżenie tylnej części tułowia rozpoczyna się od pośladków, na których włosie powinno być bardzo krótkie. Poniżej odbytu powinien być wcięty wąski pasek. Kiedy pies opuści ogon pasek powinien być w całości zakryty. Długość sierści na udach dopasowuje się do szerokości tyłu. Należy tak obcinać włosy na udach, by powstała równa linia łącząca uda z dolnymi częściami kończyn. Sierść na brzuchu należy dokładnie wygolić, tak by powstało gładkie miejsce okalające dwa przednie sutki (u suczek) lub prącie (u psów), ale niewidoczne, gdy pies chodzi lub siedzi.

przygotowanie kerry blue terriera do wystawy

prezentacja kerry blue terriera na wystawie psów, fot. Inga Torngvist

Ogon stanowi przedłużenie linii grzbietu. Ogon powinien być równo przystrzyżony, gładko łączący się z tułowiem i udami. Ma walcowaty, wydłużony kształt, jego koniec  powinien być delikatnie zaokrąglony. Od spodu ogona sierść powinna być wyraźnie krótsza.

Przednie kończyny powinno się obciąć tak, by przy kształtem przypominały równe słupy. Patrząc z przodu przednie kończymy powinny wraz z łopatkami tworzyć prostą linię. Cała kończyna powinna być równo przykryta włosiem, łącznie z łapami, dodatkowo na łapach nie mogą być widoczne palce ani pazury.

Linia tylnych kończyn powinna być kątowana (patrząc z boku). Należy tak wycieniować włosie, by uda harmonijnie łączyły się z grzbietem. Między kończynami powinna być widoczna przerwa.

Przednia strona uda powinna być tak wymodelowana, by kończyna była ustawiona pod kątem. Podudzie powinno być mocno wystrzyżone, tak by nadać linii kończyn tylnych łukowaty kształt.

Strzygąc tylną stronę uda, powinno się zacząć od linii ogona i stopniowo przechodzić do punktu, w którym rozpoczyna się pionowa linia pośladka. W tym miejscu sierść obcina się pod kątem 45°.

Bardzo ważne jest zawracanie uwagi na kąt, pod jakim skraca się włos, gdyż ustawienie włosia wpływa na ostateczny kształt kończyn. Ponadto trzeba także prawidłowo ustawić psa., gdyż tylko wtedy kąty i linie będą się zgadzały. Od linii pośladków aż do podudzia modeluje się łuk. Na udzie powinno się zostawić więcej włosia z przodu, a mniej z tyłu. Z kolei na podudziu jest odwrotnie – więcej włosia z tyłu, a jak najmniej z przodu. Na dole włosy przykrywają łapę. Przód łapy jest zaokrąglony, natomiast tył ukośny.

Bardzo ważne jest, by kilka dni przed wystawą obciąć psu pazury a także wyciąć sierść między palcami. Należy uważać na delikatne opuszki. Przed wyjściem powinno się psa wyszczotkować, a grzywkę i brodę zaczesać do przodu. Można także nadać sierści dodatkowego blasku, spryskując ją odżywką lub specjalnym nabłyszczaczem.

 

Tak staranie przygotowany i dopieszczony kerry blue terrier powinien w spokoju czekać na pokazanie się na wystawie. Dzień przed należy zaniechać długich spacerów  i uważać, by pies nie zabrudził  sierści. Pół godziny przed wystawą jeszcze raz obejrzyj dokładnie psa, zwróć uwagę na jego czystość i wygląd sierści. Niektórzy sędziowie są bardzo wymagający, bardzo dokładnie oglądają psy zaglądają pod łapy, grzywkę, oglądają oczy i sierść między palcami.

Tagi artykułu: