Udostępnij ten artykuł.

Przygotowanie psa do wystawy, czyli jak nauczyć szczeniaka zachowania się na ringu

Zgodnie z regulaminem Związku Kynologicznego w Polsce organizatorami wystaw i pokazów psów są Zarządy Oddziałów i Kluby Ras Związku Kynologicznego w Polsce. Wystawy zazwyczaj planuje się z dwuletnim wyprzedzeniem, także nie ma obawy, że nie zdąży się z czynnościami mającymi na celu przygotowanie psa do wystawy. W wystawach mogą brać udział wyłącznie psy zarejestrowane w ZkwP lub innej organizacji kynologicznej honorowanej przez FCI.

Pamiętaj, że do udziału w wystawach nie są dopuszczane psy chore, z wadami wrodzonymi, suki ciężarne i w okresie laktacji. Związek kynologiczny stoi na straży przestrzegania regulaminu, bacznie przygląda się wszystkim uczestnikom i zwraca uwagę, czy któryś z uczestników nie dopuszcza się oszustwa. Czasami można się zdziwić, do czego zdolni są właściciele psów, by tylko ich zwierzęta zostały dopuszczone do uczestniczenia w wystawach.

wystawa psów rasowych, prezentacja psów rasy beagle

prezentacja psów beagle na wystawie psów rasowych

Wystawy psów – rodzaje

Twój pies może wziąć udział w różnych rodzajach wystaw, do których zalicza się:

  • wystawy psów FCI (międzynarodowe)
  • wystawy krajowe
  • wystawy klubowe
  • wystawy championów
  • pokazy popularyzujące psy rasowe.

Przygotowanie psa do wystawy powinno się odbywać niemal przez cały czas. Twój pies musi być stale pod kontrolą weterynarza i fryzjera. Ponadto nieustannie trzeba dbać o wychowanie psa, naukę posłuszeństwa i dobrych manier. Najtrudniej jest ze szczeniakami, które po raz pierwszy biorą udział w wystawie. Szczeniaki bywają nieposłuszne, zbyt energiczne i często wypadają gorzej niż starsze psy.

prezentacja psa na wystawie

prezentacja psa boksera na wystawie psów rasowych

Co może zdyskwalifikować psa na wystawie?

Pamiętaj, że sędziowie przyznają noty nie tylko za wygląd i odpowiadanie wzorcowi rasy, ale także za zrównoważony charakter, opanowanie, chód, posłuszeństwo i ogólną „klasę” przejawiającą się w zachowaniu. Sędzia może zdyskwalifikować psa za nieposłuszeństwo, agresywne zachowanie, samowolne opuszczenie ringu, a także za niepozwolenie psa dotknięcia sierści, pyska, czy ogona. Niestety, ale szczeniaki często są niedojrzałe i nie potrafią się zachować na ringu tak jak powinny.

Skuteczna nauka szczeniaka zachowania na ringu

Przygotowanie psa do wystawy powinno obejmować naukę stania, siedzenia, chodzenia, biegania pokazywania części ciała i ogólnego posłuszeństwa. Na nic się zda piękny wygląd psa, jeżeli zwierzę będzie nieposłuszne. Dla wielu sędziów, postawa psa ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu werdyktu. Doświadczeni hodowcy potwierdzą, że wygląd psa to nawet nie 1/3 sukcesu. O wiele większe znaczenie ma sposób, w jaki wystawia się psa.

przygotowanie psa do wystawy psów rasowych

przygotowanie psa do wystawy, nauka szczeniaka zachowania na ringu

Sama wystawa psów rasowych dla szczeniaka może być bardzo dużym przeżyciem. Jeżeli chcesz, by twój pies jak najlepiej się na niej zaprezentował, to musisz go dobrze do tego przygotować, pamiętając o podstawowych zasadach tresury psa. Niezbędna będzie nauka podstawowych komend, które ułatwiają komunikację z psem.

Szczeniaka powinno się przygotowywać do wystawy od chwili gdy znajdzie się w twoim domu. Im wcześniej, tym lepiej. W przypadku szczeniaków najlepsze efekty uzyskuje się ucząc przez zabawę. Nie oznacza to, że szczeniakowi powinno się na wszystko pozwalać. Zwierzę musi mieć świadomość, że wymaga się od niego określonego zachowania. Tak jak pisaliśmy w poprzednich artykułach, szczeniaki należy uczyć posłuszeństwa i rozsądnej dyscypliny od samego początku. Im młodszy pies, tym szybciej się uczy i przyzwyczaja do pewnych reguł. Pies wystawowy musi nauczyć się poważnego traktowania wystaw i pokazów. A najlepiej, by jego codzienne czynności nawiązywały do zachowania na wystawach.

Przyzwyczajanie psa do dotyku obcych

Dużym wyzwaniem jest nauczenie psa grzecznego pokazywania pyska i uzębienia. A prawie każdy sędzia zagląda psu do pyska czy pod ogon. Jeżeli pies nie będzie chciał pokazać pewnych elementów swojego ciała, może zostać zdyskwalifikowany lub zapisany jako pies „nie do oceny”.

ocena głowy pudla na wystawie psów rasowych

ocena głowy pudla na wystawie psów rasowych

Trzeba pokazywać psu, że dotyk nie jest niczym groźnym. Na początku delikatnie rozsuwasz fafle psa i patrzysz, jak reaguje. Jeżeli zachowuje się spokojnie, dajesz mu smakołyka. Czynność te powtarzasz tak długo, aż dotyk pyska i zębów nie będzie dla niego nieprzyjemny i w spokoju przetrwa oględziny. Pies wystawowy powinien przyjaźnie reagować na kontakt z obcymi ludźmi.

Nauka trzymania podniesionej głowy

Pies podczas siedzenia i chodzenia powinien wysoko trzymać głowę, gdyż tylko wtedy prezentuje się dostojnie i z klasą. Żeby go tego nauczyć zawsze należy mu podawać jedzenie w misce postawionej na stołeczku, tak by nie musiał obniżać głowy. Ponadto należy przyzwyczajać psa, by zawsze trzymał głowę dumnie podniesioną do góry.

Postawa psa na ringu

Od pierwszych tygodni życia należy przyzwyczajać psa do postawy na ringu. Prawidłowa postawa różni się w zależności od tego, którą rasę reprezentuje. Pies powinien umieć stać na stole i na ziemi.  W tym celu należy codziennie ustawiać psa na stole lub innym podwyższeniu i korygować jego postawę. Należy pokazywać, jak ma ustawiać łapy, klatkę piersiową i głowę. Za dobre sprawowanie, zawsze należy się psu nagroda.

przygotowanie psa do wystawy psów

prezentacja psa rasy alaskan malamute

Kolejna kwestia to nauka chodzenia przy nodze. Pies na wystawie chodzi po okręgu, z lewej strony właściciela. Ruchy psa powinny być dynamiczne i harmonijne z ruchami właściciela. Pies powinien poruszać się swobodnie i z gracją. Zatrzymując się, zawsze musi przyjmować postawę wystawową. Pies nie powinien wyprzedzać właściciela, ani też pozostawać w tyle. Na początku uczysz go prawidłowego chodu trzymając w dłoni ulubiony przysmak lub zabawkę. Pies musi za tobą chodzić, dorównując ci kroku. Gdy mu się to udaje, dajesz mu nagrodę. Pies nie może ci się wyrywać, szarpać rękawów lub zabawki.

Z czasem przychodzi pora na naukę pewnego, dynamicznego biegu. W tym celu warto wykorzystać smycz lub sznureczek, który będzie pomocny do korygowania nieprawidłowego biegu psa. Oczywiście zawsze po prawidłowym wykonaniu ćwiczenia, psu należy się miła nagroda.

Socjalizacja i dyscyplina

Przygotowanie psa do wystawy trwa nieustannie, każdego dnia. Żaden pies nie jest od urodzenia przygotowany do wystawy. Trzeba go wszystkiego nauczyć. Bardzo ważne jest to, by szczenię jak najwięcej czasu przebywało wśród ludzi i innych psów. Inaczej podczas wystawy może być niespokojne i rozkojarzone. Warto spędzać sporo czasu w miejscach publicznych na placach zabaw i wybiegach dla psów. Poza tym pies musi wiedzieć, zawsze jesteś blisko niego. Szczególnie podczas wystawy, gdzie czeka na niego wiele tresujących sytuacji, kontakt z obcymi psami i obcymi ludźmi. Pies nie może okazywać agresji, ani nawet zdenerwowania.

przygotowanie psa do wystawy w domu

przygotowanie psa do wystawy w domu

Należy zwrócić uwagę na to, by przed wystawą psa nie przekarmiać, ani też pozostawiać głodnego. Zarówno z pustym, jak i pełnym żołądkiem zwierzę może być niespokojne i drażliwe. Pies przed wystawą powinien załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego można się udać na dłuższy spacer, ale tylko tam, gdzie nie będzie miał kontaktu z błotem, wodą czy innymi czynnikami mogącymi niekorzystnie wpłynąć na wygląd psa. Pamiętaj, że załatwianie potrzeb fizjologicznych na ringu jest niedopuszczalne w oczach sędziów.

Tagi artykułu: