Udostępnij ten artykuł.

Przygotowanie suki do porodu

Przygotowanie suki do porodu jest bardzo ważne, ponieważ nie tylko sama ciąża u psa, ale także poród dla suki jest ogromnym przeżyciem, dlatego powinniśmy zapewnić jej nie tylko odpowiednią opiekę, a także odpowiednio przygotować ją do porodu. Jeśli suka wcześniej spała wszędzie, ale nie w kojcu to koniecznie jest znalezienie takiego miejsca dla niej.

Poród suki powinien odbywać się na wcześniej przygotowanym, specjalnym posłaniu, do którego była już wcześniej przyzwyczajona. Nie powinniśmy wprowadzać żadnych zmian, ponieważ wszystkie zmiany w otoczeniu suki mogą spowodować jej niepokój. Dlatego nie powinno się jej zostawiać podczas porodu z obcymi osobami, gdyż umieszczenie jej na czas rozwiązania w nieprzyjaznym miejscu czy wprowadzenie suki do określonego środowiska zbyt późno przed porodem, a także niechęć i strach przed przebywaniem z dala od swojego właściciela i znanego otoczenia może doprowadzić do wstrzymania akcji porodowej. Suka wtedy nie leży w swoim kojcu, tylko chodzi, a kolejne szczenięta przychodzą na świat w różnych miejscach.

Podczas przygotowywania suki do porodu na pewno trzeba jej zrobić odpowiednią legowisko, w której zmieści się ona swobodnie z potomstwem, a ściany takiego legowiska muszą być na tyle wysokie, żeby zabezpieczały szczenięta przed wypadnięciem, a suka mogła stamtąd swobodnie wyskoczyć. Powinno się też na czas porodu legowisko dla rodzącej suki wyłożyć ceratą czy jakaś gumową podkładką, którą potem przykrywa się czystym prześcieradłem, po to żeby zapobiec zawilgoceniu podłogi przed wydalanymi wodami płodowymi. Jej kojec powinien być wyścielony materiałem, który daje się łatwo usunąć i wymienić w razie zanieczyszczenia

Natomiast pomieszczenie, w którym będzie się odbywać poród u suki musi być ciepłe, suche, a przede wszystkim przewietrzone. Kojec, w którym znajdować się będzie suka ze szczeniętami powinien być ustawiony w rogu pokoju, a najlepiej jakbyśmy wyznaczyli osobne pomieszczenie do tego celu. W miejscu, gdzie taki kojec będzie się znajdować nie powinno być żadnych przeciągów.

Dodatkowo, jeśli nasza suka jest rasy długowłosej to konieczne jest podcięcie jej sierści w okolicy sutków, w okolicy krocza oraz dolnych partii ud, gdyż to nie tylko suce, ale i nam ułatwi wykonywać czynności związane z pielęgnowaniem jej już po porodzie. Jeśli wszystkie symptomy informują o tym, że poród rozpocznie się niebawem, musimy ciepłą wodą umyć suczce brzuch oraz srom, a następnie bardzo dobrze powycierać ją do sucha i obserwować przebieg porodu. Pamiętajmy, że przy tej dosyć stresującej sytuacji dla suki powinna mieć ona zapewniony całkowity spokój.

Suka w tym czasie może także chcieć częściej wychodzić na dwór i powinniśmy z nią wychodzić na każde jej żądanie, gdyż ucisk na pęcherz powoduje konieczność częstszego oddawania moczu.

Choć poród u suki raczej przebiega bezproblemowo czasem konieczna jest interwencja weterynarza. Oczywiście pośród tych wszystkich przygotowań suczki do porodu i tak najbardziej ważne jest to, żeby nasza suka miała całkowity spokój i wiedziała, że ma w nas oparcie.

Tagi artykułu: