Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Przyjaciel pies

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, gdyż potrafi obdarzyć go miłością w sposób absolutnie bezwarunkowy. Jeżeli ktokolwiek nie zgadza się z tym twierdzeniem, powinien przeczytać liczne historie osób, które zawdzięczają zwierzętom życie i tylko dzięki nim zyskały szanse na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Przyjaźń człowieka i psa nie jest kwestią przypadku. Pies od kilku tysięcy lat towarzyszy człowiekowi w jego codziennych zmaganiach i pomaga mu w wykonywaniu czynności, które mogą być kłopotliwe, a nawet niebezpieczne. Psy nie raz narażały życie, aby człowiek mógł dostać to, na czym mu bardzo zależało. W czasach starożytnych walczyły z groźnymi zwierzętami i brały udział w polowaniach. Chyba właśnie to sprawiło, że pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem zawiązała się specjalna, duchowa relacja. Przyjaciel pies był nie tylko pomocnikiem, ale również przejmował część obowiązków swojego właściciela. Najbardziej widocznym przejawem wzajemnego systemu zależności jest powierzenie psu opieki nad innymi zwierzętami. Psy pasterskie i Owczarki miały za zadanie pilnować stada owiec przed atakami dzikich zwierząt - w razie potrzeby rzucały się na agresorów i głośnym szczekaniem zawiadamiały gospodarza o potencjalnie groźnej sytuacji. Innymi słowy znaczenie i rola psów weszły na nieco inny poziom poznawczy - czworonogi nadal traktowane były jak zwierzęta, jednak z impetem weszły do świata ludzkiego.

Psy przez bardzo długi czas pełniły funkcje użytkowe, w związku, z czym ludzie nie zawiązywali z nimi relacji duchowych. Przyjacielskość oraz przywiązanie związane były raczej z praktyką dnia codziennego i podyktowane koniecznością. Zbliżenie psa i człowieka na stopie uczuciowej nastąpiło dopiero w XIX-XX wieku. Większość psów myśliwskich i pasterskich utraciła swoje pierwotne funkcje. Myślistwo zostało, bowiem zakazane, zaś stada owiec znacząco się zmniejszyły. Dzięki temu ludzie mogli spojrzeć na zwierzęta jak na potencjalnych „przyjaciół” i wprowadzić je do domowego ogniska.

Przyjaciel pies - współczesne ujęcie

Dlaczego ludzie tak kochają psy? Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie. Jak zostało wyżej powiedziane miłość psa i człowieka ma wielowiekową tradycję. Współcześnie psy pełnią zupełnie inne funkcje niż dawniej, dlatego też ludzie obdarzają ich uczuciami o zupełnie innej „jakości”. Wielokrotnie można usłyszeć opowieści o psach, które towarzyszyły swoim właścicielom przez całe życie, a tuż po ich śmierci same umierały. Przykładów nie musimy daleko szukać - wystarczy podać exemplum z rodzinnego podwórka i przywołać postać dzielnego psa Dżoka. Pies Dżok wsławił się tym, że przez bardzo długi czas czekał na swojego właściciela na jednym z krakowskich rond. Pomimo upływu czasu i braku wiadomości o właścicielu, (który niestety zmarł) pies wiernie stał na straży i oczekiwał jego powrotu. Mieszkańcy Krakowa dokarmiali zwierzę, a nawet postawili mu budę, w której pomieszkiwał w chłodne dni. Legenda psa Dżoka trwa po dziś dzień. W 2001 roku odsłonięto pomnik upamiętniający zwierzę. W uroczystości brał udział Owczarek niemiecki i to właśnie on ściągnął symboliczną płachtę z pomnika.


  • Mój przyjaciel pies

  • Pies przyjaciel dziecka

  • Pies przyjaciel

Przyjaciel pies - szczenięta

Szczeniaki wzbudzają we wszystkich ludziach bardzo ciepłe uczucia. Z tego też powodu tak wiele osób decyduje się na adopcję słodkich kulek i dopiero po pewnym czasie zdaje sobie sprawę, że zwierzę rośnie i zaczyna mieć coraz większe wymagania żywieniowe i pielęgnacyjne. Pies przyjaciel towarzyszy nam przez kilkanaście lat życia (a zdarzają się także przypadki psów długowiecznych, które żyją ponad dwadzieścia lat!), dlatego też powinniśmy dokładnie przemyśleć nasze postanowienie i przeanalizować wszystkie zalety i wady posiadania psa. Schroniska są wystarczająco przepełnione i z oporem przyjmują wszystkie, nowe zwierzęta.

Pies przyjaciel - co nam daje?

Co daje nam kontakt ze zwierzęciem? Czy obecność psa w domu może wpływać na nas stymulująco? Jeżeli nie znamy odpowiedzi na to pytanie, to z całą pewnością nie mieliśmy do czynienia ze zwierzętami i nie przebywaliśmy z nimi w jednym pomieszczeniu dłużej niż kilka godzin. Liczne badania i statystyki prowadzone w największych ośrodkach kynologicznych świata dobitnie wskazują, że osoby posiadające zwierzęta znacznie rzadziej chorują na depresje i innego typu przypadłości psychiczne. Czworonogi działają na nas niezwykle stymulująco i zapełniają pustkę w życiu. Osoby samotne mogą przelać swoje uczucia na zwierzęta, które odwzajemniają ich miłość i przywiązują się doń niemal tak samo jak człowiek.

Pies jako terapeuta

Cudowne „właściwości” psów są wykorzystywane na każdym kroku. W Polsce znajdziemy wiele ośrodków, w których psy wykorzystywane są do prowadzenia tak zwanej dogoterapii. Sama idea kuracji ze zwierzętami ma bardzo długą tradycję i sięga czasów II Wojny Światowej. Odwołując się do relacji żołnierzy walczących na froncie, możemy zauważyć pewną prawidłowość w komentowaniu zdarzeń wojennych. Każda osoba chwaliła sobie towarzystwo zwierząt i napomykała, że kontakt ze nimi daje namiastkę rodzinnego domu. Od tego momentu psy były wykorzystywane do pracy z osobami upośledzonymi, niepełnosprawnymi psychicznie oraz ludźmi z zaburzeniami depresyjnymi. Dogoterapia jest obecnie bardzo popularna. Coraz więcej ośrodków terapeutycznych wykorzystuje pracę ze zwierzętami jako środek leczniczy.

Pies i człowiek są ze sobą niejako złączeni. Owo złączenie daje wymierne korzyści zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Pamiętajmy, zatem, aby dbać o swoje psy i traktować je tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Tagi artykułu: