Udostępnij ten artykuł.

Psi mózg, jak myślą psy?

Wystarczy poruszyć ten temat, aby się dowiedzieć jak ludzie wyobrażają sobie inteligencję psa lub kota. Psy porównywane są często z dziećmi o dużej lub małej inteligencji. Otóż nie są ani jednym, ani drugim. Są tak inteligentne jak powinny być psy. Jako że psowate wyewoluowały w innych środowiskach niż te, które ukształtowały ludzi oraz posługiwały się powonieniem a nie wzrokiem jak człowiek? Dlaczego w takim razie tak sądzimy? Związane jest to z pewnymi podobieństwami na przykład ich zdolność do uczenia skojarzeniowego oraz emocje z modelu grupy ssaków takie jak nasze.

To właśnie podobieństwa sprawiają, że pies jest dla nas bardziej przystępny wręcz ludzki. Tak samo jak my psy wyciągają wnioski i starają się unikać sytuacji, w których w przeszłości doświadczyły strachu czy czegoś złego. Powtarzają natomiast doświadczenia dla nich miłe i dobre. Spotkałem się z wieloma sytuacjami, kiedy to ludzie myślą za swoje lub inne psy i są przekonani, że pies tak właśnie myśli. To przypomina kreskówki z dialogami dla psów. Zakładamy ze znamy ich myśli, co w danej chwili zrobią lub wręcz, co planują na przyszłość.

Człowiek bazuje nie tylko na swoich doświadczeniach, ale tez i na innych ludzi, dlatego zakłada pewne prawdopodobieństwo, że tak może być lepiej, że ta metoda jest skuteczna. Jedni ludzie przeceniają psy a inni ich nie doceniają. Zazwyczaj jest to postrzegane z perspektywy człowieka. Skoro dziecko to rozumie to pies też powinien. Czy na pewno tak jest?

ubranko dla psa

Ubranko dla psa

Zdolności poznawcze psa

Przydatność psa przewodnika zależy od zdolności psów do nieszablonowego myślenia. Jest to przewidywanie, co się stanie za chwilę w ciągle zmieniającym się otoczeniu. Umiejętność ta prawdopodobnie wywodzi się z umiejętności dzikich psowatych polegającej na przewidywaniu kolejnych kroków ofiary. Naukowcy zajmujący się naczelnymi zdali sobie sprawę, że psy domowe w niektórych kwestiach przewyższają nawet szympansy oczywiście ogólnie szympansy są inteligentniejsze niż psy, które mają specjalny rodzaj inteligencji, wyjątkowy w świecie zwierząt, który wyewoluował przy naszym udziale w procesie udomowienia.

Porównanie psa z dzieckiem nie jest przypadkowe. Robiono takie badania. W procesie „uczenia się słów” porównywano psa do dwuletniego dziecka. Czy psy myślą o swoich właścicielach w taki sposób jak trzyletnie dzieci myślą o rodzicach?

Psy są o wiele bardziej skomplikowane. To inteligencja unikatowa. Psy wykonują bardzo skomplikowane zadania, jakie im powierzamy. Nauka jak dotąd nie potrafiła nam powiedzieć, jaką samoświadomość mają psy. Można jednak naukowo zbadać, czy potrafią robić różne rzeczy, czy też nie.

umysł pdsa

Do jakiego rodzaju myślenia zdolne są psy?

Psy mogą nie mieć tych samych priorytetów na uwadze, co my i inne zwierzęta w tej konkretnej sytuacji. Gdyby pies potrafił zrozumieć, co myślała jego opiekunka, gdy znalazła własny but podarty na strzępy karanie przyniosłoby skutek. Niestety w międzyczasie było wiele sytuacji i za co właściwie ma być ukarany pies? Czy on to rozumie? Prostsze formy uczenia pozwalają psom poskładać świat w całość, a nam tak je szkolić, by zachowały się w sposób, jaki nam odpowiada. Psy potrafią myśleć samodzielnie na własny użytek i podejmować decyzje. To, co robimy ma wielkie znaczenie dla psów, ( co potwierdza każde badanie dotyczące ich zdolności poznawczych), że nieuchronnie stają się zdezorientowane  i nieszczęśliwe, gdy nie potrafią nas zrozumieć. Trzeba mieć to na uwadze i uszanować tą chęć i starania. Jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi i żyjemy razem w tej samej rzeczywistości, ale nasze światy są zupełnie inne i dlatego czasami trudno jest nam się zrozumieć.

Autor C.M
Źródło:  „Zrozumieć psa” John Bradshaw

Tagi artykułu: