Udostępnij ten artykuł.

Psia gwiazda Komisarz Alex

Nie od dzisiaj wiadomo, że psy policyjne przejawiają wysoką skuteczność w działaniu. Policja stale angażuje do służby nowe czworonogi, które są wykorzystywane do tropienia narkotyków, poszukiwania osób zagubionych oraz odnajdowania zwłok. Psy są o wiele skuteczniejsze od policjantów, gdyż posiadają naturalne predyspozycje do wykonywania trudnych zadań terenowych. Nie dziwi, zatem fakt, że postać psa policyjnego często przewija się w serialach telewizyjnych i długometrażowych produkcjach filmowych.

Jednym z najpopularniejszych, serialowych psów policyjnych jest obecnie Owczarek niemiecki imieniem Alex, występujący w polskim serialu Komisarz Alex. Czworonóg zostaje przygarnięty przez policjanta wydziału zabójstw policji łódzkiej po tym, jak jego właściciel umiera. Owczarek zostaje bardzo ciepło przyjęty przez ekipę z komisariatów. Od razu daje się poznać jako nieprzeciętnie zdolny tropiciel; ma wspaniały węch oraz zdolność do wychwytywania przestępców.

Wedle niektórych obserwatorów i miłośników kina akcji serial Komisarz Alex stanowi kopię innego, popularnego serialu kryminalnego transmitowanego w latach 1994-2004 przez telewizję austriacką. Mowa oczywiście o słynnym Komisarzu Rexie. Niemniej jednak pierwowzorem zarówno dla jednego, jak i drugiego serialu były Przygody Psa Cywila. Na początku jednak przybliżmy postać Owczarka niemieckiego z serialu Komisarz Rex. Akcja serialu rozwija się analogicznie do wtórnej, polskiej produkcji. Jedyną, istotną różnicą jest metoda ekspozycji zwierzęcia oraz ukazanie jego natury. Serialowy Komisarz Rex jest bardzo żywym, ekspresywnym i bez wątpienia szalenie inteligentnym zwierzęciem. Realizatorzy serialu często uwypuklają jego zdolności do wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi. Pies jest nie tylko bystrym obserwatorem, ale także lojalnym partnerem i przyjacielem komisarza. Serial Komisarz Rex w doskonały sposób obrazuje więź, łączącą człowieka ze zwierzęciem. Więź, która opiera się nie tylko na wzajemnej pomocy i wykonywaniu poleceń, ale także prawdziwej i głębokiej miłości.

Przygody Psa Cywila

Serial został wyprodukowany w roku 1970 w liczbie siedmiu odcinków. Głównym bohaterem jest tytułowy pies Cywil, Owczarek niemiecki. Samotny szczeniak trafił pod skrzydła sierżanta Walczaka- milicjanta, który, na co dzień zajmował się tresurą psów policyjnych. Zwierzęta pozostające pod jego pieczą miały trafić w przyszłości do specjalnych oddziałów policyjnych i pełnić szeroko pojęte funkcje zwiadowcze.
Cywil nie od razu daje się poznać jako wybitny tropiciel. Początkowo zostaje skierowany do uśpienia i przeniesiony do domu dziecka, gdzie miał spełniać funkcję maskotki. Jego kariera psa do towarzystwa nie trwała jednak zbyt długo, gdyż już po kilku dniach zbiegł z miejsca zamieszkania i powrócił do ośrodka szkoleniowego. Od tej chwili akcja serialu przybiera formę cykliczną. W każdym odcinku ukazane zostają sposoby wykorzystania zwierząt policyjnych oraz warunki ich pracy. Przygody Psa Cywila nie są serialem kryminalnym, dlatego też nie możemy oczekiwać weń wartkiej i głęboko pomyślanej akcji.

Twórcy serialu wykorzystują tradycyjnie, wszystkim dobrze znane wątki oraz motywy, które podobają się szerszej publiczności. W jednym z odcinku możemy dopatrzeć się dosłownego odwołania do innego, wielkiego czworonoga, którego wizerunek wpisał się na stałe do polskiej kinematografii. Mowa rzecz jasna o psie imieniem Szarik znanym dobrze z popularnego serialu Czterej Pancerni i Pies, który swego czasu święcił rekordy popularności.


  • Komisarz Alex

  • Komisarz Alex

  • Komisarz Alex

Wspólną cechą dla wszystkich czworonogów występujących w serialach kryminalnych jest ich przynależność rasowa. Zarówno Alex, jak i Rex, Cywil czy Szarik należeli do grupy Owczarków niemieckich. Dlaczego twórcy seriali tak chętnie wykorzystywali postać Owczarka niemieckiego? Jakimi cechami odznaczają się te psy?

Owczarki niemieckie są psami bardzo inteligentnymi i pojętnymi. Uczą się szybko, dlatego też szkolenie nie sprawia większych trudności. Istotną zaletą jest także głębokie przywiązanie psów do właścicieli. Jeżeli właściciel poświęci psu wystarczająco dużo uwagi, ten odwdzięczy się dozgonną miłością. W społeczeństwie funkcjonuje mylny stereotyp o złośliwości rasy. W rzeczywistości jednak nieposłuszne i złośliwe psy (o ile w ogóle można użyć takiego określenia względem czworonogów) zostały nieprawidłowo uspołecznione, bądź trening posłuszeństwa w ogóle nie miał miejsca. Owczarki niemieckie mają bardzo silne zapotrzebowanie na ruch. Osoby, które nie mają czasu na codzienne spacery, nie powinny decydować się na kupno psa tej rasy. Jako, że Owczarki są silnie zorientowane na wykonywanie swoich pierwotnych funkcji, nie powinny pozostawać bez zajęcia.

Owczarki niemieckie doskonale sprawdzają się jako opiekunowie domu (a także małych dzieci), psy terapeutyczne, a także psy ratunkowe. Poprzez pojęcie psy ratunkowe nie rozumiemy tylko i wyłącznie psów policyjnych, ale także psy wykorzystywane przez służby graniczne, służby ochroniarskie oraz wiele innych organizacji służących utrzymaniu porządku publicznego.

Tagi artykułu: