Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psia pasja do psów

Zapewne wiele osób zastanawiało się, dlaczego pies jest uznawany za najlepszego przyjaciela człowieka. Powodów jest kilka, jednakże za najważniejszy powinniśmy uznać bezwarunkową miłość i lojalność względem pana. Psy nigdy nie działają „po złości”, nie są wyrachowane, nie mają ukrytych intencji i zamiarów - w związku z tym mogą być wspaniałymi kompanami życia i jednocześnie najlepszymi i najwierniejszymi przyjaciółmi.

Psia pasja nie stanowi zjawiska odosobnionego. Wiele osób przyznaje się do swojej małej słabostki, a nawet zamienia ją w wielką, życiową pasję. Nic, zatem dziwnego, że w Polsce powstaje coraz więcej klubów miłośników danej rasy psów, bądź też całej populacji psów rasowych. Jednym z najprężniej działających stowarzyszeń jest Związek Hodowców Psów Rasowych, który zrzesza zarówno hodowców jak i miłośników rasowych piesków. Związkowcy dzielą się swoją wielką pasją i propagują hodowlę psów rasowych nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Dzięki ich pracy, młodzi właściciele psów mogą pogłębić swoją wiedzę związaną z hodowlą psów i ich prawidłowym doborem. Organizacja działa nie tylko na rynku krajowym, ale także zagranicznym. Jej głównymi celami są: zawiązanie współpracy z innymi klubami kynologicznymi na świecie i rozszerzanie działalności hodowlanej. To właśnie Polski Związek Hodowców Psów Rasowych jest odpowiedzialny za promocję naszych, rodzimych ras psów (między innymi Owczarka Podhalańskiego i Charta Polskiego).

Psia pasja nie ogranicza się jedynie do aktywnego udziału w stowarzyszeniach kynologicznych. Wszyscy właściciele czworonogów powinni również samodzielnie dokształcać się w zakresie pielęgnacji, higieny zdrowotnej, prawidłowego odżywania etc. Psia pasja ujawnia się, bowiem poprzez wytężone działania mające na celu poprawę jakości życia pupili. Nie wszyscy właściciele psów muszą posyłać swoje zwierzęta na konkursy piękności i wystawy, niemniej każdy powinien dbać o dobre samopoczucie zwierzęcia i jego kondycję zdrowotną. Psia pasja oznacza także poświęcanie czworonogowi wystarczającej ilości czasu i stworzenie przemyślanej i dojrzałej relacji. Wielu właścicieli nie odnajduje czasu na codzienne zabawy i harce ze swoim pupilem, odstawiając tym samym psa na dalszy tor. Tego typu zachowania są niedopuszczalne i mogą skutkować zaburzeniem relacji na linii właściciel - pies. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu, nie powinniśmy decydować się na adopcję, bądź kupno psa.

Psia pasja i zainteresowanie kwestiami hodowlanymi i wychowawczymi ujawniają się jeszcze przed zakupem pupila. Musimy pamiętać, że nie każdy pies będzie nam odpowiadał i odnajdzie u nas prawdziwy dom.


  • Psia pasja do psów

  • Psia pasja do psów

  • Psia pasja do psów

Jeżeli mieszkamy w mieście warto zastanowić się nad adopcją psa średniej wielkości, bądź psa miniaturki. Duże zwierzęta potrzebują odpowiednio większej przestrzeni życiowej i sporej dawki ruchu. Życie w mieście może zatem być dla nich niezwykle męczące. Rozsądny właściciel i psi pasjonat będzie wiedział, że wybór właściwej rasy jest sprawą kluczową i już na wstępie pozwala nam wystartować z wyższej pozycji.

Prawdziwa pasja do psów zaczyna się w chwili, kiedy pies przekracza próg naszego domu. Każdy, młody właściciel ulega czarowi szczenięcia i pragnie stworzyć dlań wspaniały i kochający dom. Aby tego dokonać trzeba doskonale rozeznawać się w potrzebach zwierząt i zdawać sobie sprawę, co jest im niezbędne do życia. Kiedy nabierzemy potrzebnej wprawy, możemy rozpocząć „specjalizację” i skupić się na danej dziedzinie życia zwierzęcia, którą chcemy zgłębić i rozwijać. Dla niektórych psia pasja objawia się poprzez stylizowanie zwierzęcia, zabieranie go do psich salonów piękności, bądź też przystrajanie w ubranka. Inne osoby pragną „wyhodować” sobie partnera do wspólnych biegów i aktywnego uprawiania sportów. Wiele psów doskonale czuje się w roli towarzyszy ćwiczeń i chętnie wybiera się na długie i męczące przebieżki. Pasjonaci psiej populacji bardzo chętnie wykorzystują umiejętności i inteligencję psich towarzyszy, odnajdując radość we wspólnych ćwiczeniach i sesjach szkoleniowych. Szczególnie podatnymi, na tego typu zabiegi, psami są Owczarki Niemieckie, bądź Teriery. Jeżeli posiadamy wewnętrzne pragnienie wyszkolenia posłusznego mam czworonoga, to powinniśmy rozważyć kwestię adopcji wyżej wymienionych ras.

Nie wszyscy psi pasjonaci umiłowali sobie psy zważywszy na ich bezpretensjonalność i wierność. W Polsce istnieje wiele klubów miłośników psów pracujących, a nade wszystko psów myśliwskich. Nie możemy zapominać, że psy nie są jedynie maskotkami. W obecnych czasach większość ludzi adoptuje czworonogi w celach „rozrywkowych”; niegdyś psy były wykorzystywane do pracy i pilnowania dobytku. Psy myśliwskie zachowały poniekąd swoje dawne funkcje i są bardzo często wykorzystywane przez myśliwych i kłusowników. Kluby miłośników psów myśliwskich mają, zatem nieco inny cel statutowy, aniżeli pozostałe organizacje zrzeszające miłośników psów.

Tagi artykułu: