Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psia percepcja czyli węch, słuch, wzrok

Psy poznają świat głównie przez węch. Z równą intensywnością wykorzystują zmysł słuchu i wzroku. Dotyk i smak stoją nieco niżej w hierarchii. Zauważmy, że w przypadku człowieka to dotyk, smak i węch są najintensywniej wykorzystywanymi zmysłami.

Psia percepcja czyli węch, słuch, wzrok, smak i dotyk w kilku słowach.

Psia percepcja czyli węch

W mózgu psa i człowieka znajduje się specjalny obszar odpowiadający za zmysł węchu. Jest on proporcjonalnie 40 razy większy niż u człowieka. Czworonogi rozpoznają zapachy od 1000 do 10000 razy lepiej niż ludzie i są w stanie określić kierunek, z którego ów zapach pochodzi. Dla porównania człowiek dysponuje ok. 5mln receptorów węchowych podczas gdy rasy psów tropiących, np. Bloodhoundy, nawet 300 mln. Wiedza o naturalnych predyspozycjach i kompetencjach psów stanowi istotna wskazówkę w czasie szkolenia. Zamiast podawać psu w nagrodę przemysłowe chrupki dla zwierząt, uraczmy go kawałkiem pachnącego mięsa. Im intensywniejszą woń wydaje, tym lepiej!

Uwaga!

Pies słabiej czuje zapach, bądź nie czuje go w ogóle, jeżeli jest przegrzany i zmęczony. Organizowanie polowań w upalne dni jest dla psa bardzo wykańczające. Właściciele szkolący swoje psy nie powinni układać śladów w suche i gorące dni. Pomimo, że nos psa jest stale nawilżany, nadmierne ziajanie może znacznie obniżać efektywność jego pracy.

Psia percepcja czyli słuch

W zakresie od 65 Hz do 2000 Hz psy i ludzie słyszą podobnie. Przy wyższych częstotliwościach pies słyszy cichsze dźwięki. Lokalizowanie dźwięków również nie stanowi większego problemu. Psy są w stanie rozróżnić dźwięki odległe o ok. 8 stopni. I w tym momencie pada koronny argument właścicieli tłumaczących nieposłuszeństwo swojej psiny problemami ze słuchem!

Psia percepcja czyli wzrok

Psy najlepiej rozróżniają dwie barwy: żółtą i niebieską. Z tego też powodu większość przyrządów do agility i chorągiewek na torach występuje właśnie w tych kolorach. Zastanówmy się zatem nad psimi umiejętnościami postrzegania barw. Czworonogi swoiście odbierają niektóre barwy, np. czerwoną. Udowodnione jest, że widzą ją jako ciemną albo nawet czarną. Skoro psia percepcja czerwieni jest mocno zaburzona, logiczne, że psy nie rozróżniają również barwy, różowej, amarantowej i pochodnych.  Pomarańcz odbierają natomiast jako barwę żółtawą. To cenna wskazówka! Nie ma sensu kupować zabawek w kolorach powszechnie uznawanych za jaskrawe. Dla psa jaskrawa zabawka nie będzie łatwo odróżnialna od reszty przedmiotów znajdujących się w otoczeniu. Różnice występują jedynie w intensywności, natężeniu ciemnych barw.

Zmysł węchu u psa rasy Owczarek francuski BRIARD

Psia percepcja - zmysł węchu - nos u psa rasy Owczarek francuski BRIARD


Zmysł wzroku u psa jest zdecydowanie najsłabszy ze wszystkich zmysłów naszych czworonożnych przyjaciół. Należy jednak pamiętać, że wzrok psa był dostosowany do pracy przy przyciemnionym świetle, o zmroku. W tym jednym przypadku czworonogi biją ludzi na głowę. Do normalnego funkcjonowania potrzebują zaledwie ¼ światła potrzebnego człowiekowi.

Zmysł słuchu u psa czyli uszy

Psia percepcja - zmysł słuchu u psa Kundelka

Pies widzi rozmyte obrazy, ponieważ jego oko nastawione jest na zbieranie jak największej ilości światła. Skutek jest taki, że pies bardziej zwraca uwagę na obiekty poruszające się niż stojące. Wystarczy zatem pomachać rękami, aby pies zaczął się nami interesować. Przybranie pozycji nieruchomej stanowi silny bodziec uspokajający.
Pole widzenia psa również jest szersze niż u człowieka i wynosi średnio 250 stopni. Właśnie dlatego pies jest w stanie zobaczyć idącego za nim człowieka.

Tagi artykułu: