Udostępnij ten artykuł.

Psia szkoła

Psia szkoła trudni się przede wszystkim organizacją szkoleń i treningów posłuszeństwa. Wielu właścicieli posyła doń swoje czworonogi w nadziei, że intensywne szkolenia wyrobią w nich prawidłowe nawyki i wytrenują pożądane umiejętności.
Oferta psich szkół nie ogranicza się jedynie do nauczania pupili. Doświadczeni behawioryści i hodowcy pomagają przyszłym właścicielom dobrać rasę odpowiednią dla ich potrzeb i możliwości finansowych. Każda rasa psa posiada pewne, specyficzne cechy, które sprawiają, że staje się ona atrakcyjna dla konkretnych grup ludzi. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, czy dokonaliśmy słusznego wyboru, bądź też dopiero podejmuje decyzję, warto skonsultować się z ekspertem i zasięgnąć niezależnej opinii.

Psie przedszkole to oferta skierowana do właścicieli szczeniąt ze szczególnym uwzględnieniem osób, które nigdy wcześniej nie opiekowały się zwierzętami. Najważniejszymi elementami szkolenia maluchów są: oswajanie z otoczeniem, socjalizacja i nauka posłuszeństwa. Psia szkoła i przedszkole mogą przyjmować psy zarówno w weekendy jak i w środku tygodnia. Zajęcia z maluchami odbywają się zwykle w systemie sobotnio-niedzielnym i nie obciążają zarówno szczeniąt jak i ich właścicieli. Szczeniaki są zazwyczaj bardzo żywotne, jednakże dość szybko się nudzą i męczą przez zbytnie obciążenie ćwiczeniami; musimy, zatem odpowiednio poziomować treningi i nie „wyczerpywać” zbyt szybko pokładów energii u psów.

Właściciele i hodowcy dzierżący pod swoją opieka szczenięta mogą przeprowadzić serię specjalistycznych testów psychologicznych, które pomogą zdefiniować charakter zwierzęcia i określić, czy w przyszłości może przejawiać zachowania agresywne i destrukcyjne. Hodowcy bardzo często korzystają z tej możliwości, gdyż wyniki mogą pomóc w doborze odpowiedniego właściciela, a tym samym podnieść prestiż i konkurencyjność samej hodowli.

Przejdźmy teraz do dalszego opisu oferty większości ośrodków szkoleniowych. W pierwszej kolejności zajmijmy się dogoterapią. Przygotowanie psa do dogoterapii stanowi długotrwały proces, który rozpoczyna się jeszcze przed zakupem czworonoga. Eksperci z psiej szkoły pomagają przyszłemu właścicielowi w doborze właściwego psa; nie wszystkie czworonogi nadają się, bowiem do współpracy z osobami chorymi i niedomagającymi. Odpowiednio przeprowadzona selekcja miotu wydaje się sprawą kluczową i niebudzącą wątpliwości. Proces szkoleniowy jest zazwyczaj bardzo intensywny i stanowi duże obciążenie dla psa. Średni koszt cyklu zajęciowego waha się w granicach kilku tysięcy złotych.

Psia szkoła organizuje przede wszystkim szkolenia grupowe, które znajdują coraz więcej zwolenników i są niezwykle korzystne dla zwierząt. Pies współpracuje ze swoim właścicielem i wykonuje wszystkie nadane komendy - wszystko odbywa się pod okiem doświadczonego szkoleniowca. Grupy nie są liczne, gdyż w innym przypadku trener nie zdołałby zaznajomić się ze wszystkimi kursantami i podejść do nich w sposób zindywidualizowany. Grupy są złożone zazwyczaj z ośmiu do dziesięciu par. Podstawowymi punktami programu szkoleniowego, które powinny zostać zrealizowane w czasie trwania sesji zajęciowych, są: nauka posłuszeństwa, nauka chodzenia psa przy nodze właściciela, siadanie, warowanie, przychodzenie na komendę właściciela i aportowanie.

Psia szkoła może oferować również indywidualne zajęcia z uczestnictwem behawiorysty, właściciela i rzecz jasna zwierzęcia. Koszt jednej godziny zajęciowej uzależniony jest od miejsca szkoleń psa oraz od jego kondycji. Nie wszystkie psie szkoły prowadzą zajęcia indywidualne, gdyż generują one duże koszta i wymagają dużych umiejętności i sporządzenia dokładnego planu treningowego. Niemniej, niektóre psy wymagają indywidualnego podejścia szkoleniowego i użycia niekonwencjonalnych metod treningowych.

Podstawowy trening posłuszeństwa przewiduje realizację kilku punktów:

  1. nauka poprawnej komunikacji i interpretacji zachowań zwierzęcia. Właściciel uczy się języka ciała swojego psa i poznaje techniki komunikacji, które przydadzą się w późniejszych etapach szkolenia.
  2. zapoznanie się z organizacją pracy i programem szkolenia posłuszeństwa.
  3.   zapoznanie się z podstawowymi technikami pozytywnej metody szkoleniowej. Pozytywne szkolenie stanowi gwarant sukcesu i jest o wiele efektywniejsze niż próby podporządkowania sobie zwierzęcia siłą. Właściciel dowiaduje się, na czym polega system nagród oraz jak postępować w przypadku nieposłuszeństwa psa.
  4. właściciel uczy się, w jaki sposób skoncentrować uwagę zwierzęcia na sobie.
  5.   pies uczy się funkcjonować w dużej grupie ludzkiej. Właściciel poznaje techniki uspokajające, dzięki którym pies nie będzie reagował gwałtownie na obecność innych osób i zwierząt.
  6.   zapoznanie się z różnymi technikami szkolenia psa i praktyczne ich zastosowanie.
  7. właściciel uczy psa podstawowych zachowań i umiejętności. Zwierzę uczy się chodzić na luźnej smyczy i przy nodze właściciela. Dzięki szkoleniu pies powinien umieć dostosować tempo marszu do tempa właściciela, wykonywać najprostsze polecenia, reagować na komendę stój i przebywać przez dłuższy czas w jednym miejscu.

Szkolenie psów małych i miniaturek winno być nakierowane na realizację celów wyznaczonych przez właściciela. Psy ras małych nie muszą poznawać niektórych komend właściwych dla innych osobników, dlatego też przed podjęciem szkolenia niezbędna wydaje się konsultacja z właścicielem.

Psie szkoły posiadają w swoich ofertach przygotowanie psa do wystaw. Wielu właścicieli ochoczo korzysta z możliwości przyuczenia swojego czworonoga prawidłowych i pożądanych zachowań. Szkolenie psa wystawowego obejmuje takie punkty jak: prawidłowe prezentowanie psa w ringu, okazywanie się komisji, chodzenie w tempo przy nodze właściciela i dystyngowany bieg po ringu.

Tagi artykułu: