Udostępnij ten artykuł.

Jakie są psie sporty?

To czy nasz czworonożny pupil będzie typowym psem z zacięciem sportowym w ogromnej mierze będzie zależało od nas samych. Jeśli my, jako opiekunowie psa nie będziemy wykazywać jakichkolwiek zapatrywań i zwiększonych chęci w tym kierunku, trudno jest wymagać sportowego charakteru od naszego psa.

Nasuwa się tu natychmiast niejako jednoznaczne pytanie, jakie rasy będą najbardziej odpowiednimi do uprawiania psich sportów? Odpowiedź może zaskoczyć, co niektórych z nas lecz będą to bez wątpienia wszystkie rasy począwszy od małego Chihuahua a skończywszy na dużym syberianie.

Oczywiście jedne z ras będą przejawiały znaczniejsze zamiłowanie natomiast w przypadku niektórych psich ras będzie ono zdecydowanie mniejsze. Kategorie poszczególnie rozgrywanych zawodów sportowych są jednak zazwyczaj odpowiednio dostosowane do wielkości psa i jego predyspozycji fizycznych.

Zadajmy sobie pytanie - Jakie są psie sporty?

Poniżej przedstawiamy kilka odmian i typowych dla nich psich sportów.

  • Agility. Konkurencja ta polega na bezbłędnym pokonaniu przez psa, w oparciu o umiejętne prowadzenie swego opiekuna, specjalnie przygotowanego toru przeszkód. Ze względu na różnorodność odmian biorących udział w tej konkurencji jest ona podzielona na trzy główne kategorie dopasowane w nieco bliższy sposób do wielkości psa biorącego udział w konkurencji. Jest to kategoria Small(do 35cm), Medium(35-43cm) i Large(powyżej 43cm). Rasy, które bardzo dobrze się sprawdzają w agility to między innymi border colie, cavalier king charles spaniel, chiński grzywacz, golden retriever, labrador retriever, owczarek szkocki krótkowłosy, pudel, sznaucer miniaturowy, west highland white terrier.

 

  • Bikejoring. Dyscyplina uprawiana przez psa wspólnie ze swym opiekunem, w krótkim streszczeniu polegająca na współpracy w ciągnięciu roweru opiekuna. Najbardziej wskazany dla odmian psów silnych, wytrzymałych i obdarzonych chęcią biegania, najlepsze w tym przypadku okazują się być psy zaprzęgowe.

 

  • Coursing. Rozgrywanie wyścigów psów na torze, w dyscyplinie tej biorą udział tylko rodowodowe odmiany wszystkich psich ras.

    • Psie sporty Agility

    • Psie sporty Zaprzęgi

 

  • Canicrossing. Dyscyplina polegająca na uprawianiu biegu z psem przypiętym do swego opiekuna w oparciu o odpowiedniego rodzaju uprząż i linkę. Pies lubiący ruch i aktywne formy spędzania czasu, zarówno dużej jak i średniej odmiany. Doskonale sprawdzają się charty, alaskany, syberiany, samojedy oraz psy grenlandzkie.

 

  • Dogtrekking. Podobny do canicrossingu z tą tylko różnicą, iż zamiast biegania wykonujemy ze swym pupilem długie spacery.

 

  •  Dogfrisbee(frisbee). Sport w formie zabawy polegający na rzucaniu psu dysku, zadaniem psa jest jego złapanie. Istnieje kilka odmian tego sportu np. freestyle, longidistance i timetrial.

 

  • Fly ball. Sport rozgrywany w oparciu o maszynę wyrzucająca piłkę, którą to pies po złapaniu przynosi do właściciela.

    • Psie sporty Bikejoring

    • Psie sporty Flyball

 

  •  Obedience. Najprościej mówiąc wzajemna współpraca psa ze swym opiekunem w ramach sportowego posłuszeństwa.

 

  • Skijoring. Sport podobny do bikejoringu i canicrosingu z tą różnicą, że jest uprawiany zimą z wykorzystaniem nart. Podobnie jak w tamtych sportach tak i w skikjoringu opiekun jest przypięty do psa i przez niego ciągniony mając założone na nogach narty biegowe. Najlepiej sprawdzają się odmiany psów zaprzęgowych.

 

  • Zaprzęgi. Oczywiście sport przede wszystkim dla psów zaprzęgowych, czyli alaskan malamute, siberian husky, akita, samojed i pies grenlandzki.

Specjalną, nieco odrębną grupą są zawody dla psów jucznych, które zamiast biegania preferują pracę i posługę swemu opiekunowi w typie przeciągania lub przenoszenia ciężarów.

Pamiętajmy, że każdy psi sport powinien być przede wszystkim radością i zabawą dla naszego czworonoga.

Tagi artykułu: