Udostępnij ten artykuł.

Psie sygnały uspokajające, czyli PSIA MOWA

Psy, kiedy nie chcą dopuścić do otwartego konfliktu, wysyłają sygnały alarmowe, które nie zawsze są prawidłowo interpretowane przez właścicieli. W poniższym artykule zaprezentujemy przynajmniej część z tych sygnałów i podpowiemy, jak można je odczytywać.

Psie sygnały uspakajające to:

Odwracanie głowy

Istnieją dwa modele sygnalizacji: pies odwraca głowę raz w jedną, raz w drugą stronę bądź trzyma głowę zwróconą w jednym kierunku. Prawidłowe odczytanie sygnału nie zawsze jest proste. Psy mogą bowiem odwracać głowę pod bardzo małym kątem i na tyle szybko, aby tego nie wychwycić. Spora część pupili odkręca głowę w sposób teatralny pod nienaturalnym wręcz kątem.
Ruch głowy może świadczyć o obecności innego zwierzęcia. Pies używa tego sygnału, gdy na horyzoncie nagle pojawił się inny czworonóg, a on sam jest skonsternowany zaistniałą sytuacją. Kiedy zwierzęta stoją w bliskiej odległości od siebie, również odwracają głowy. Tym samym przekazują informację o dobrych zamiarach i pokojowym nastawieniu. Podobna reakcja może wystąpić w kontaktach z właścicielem. Okazywanie czułości czy poklepywanie po plecach może być dla psa niezbyt komfortowe. Także w czasie wykonywania zdjęcia możemy zaobserwować przechylenie głowy. To również świadczy o niepokoju i niezadowoleniu pupila.

Nie lekceważmy tego sygnału!

Odwracanie się

Odwracanie się jest zdecydowanie silniejszym środkiem uspokajającym niż przechylenie głowy lub machanie ogonem. Psy stosują go w bardzo stresujących sytuacjach, np. nagła zaczepka przez innego psa, konflikt z właścicielem, agresywne zachowanie właściciela. Jeżeli jesteśmy bardzo zdenerwowani i idziemy ukarać naszego psa, ten może stanąć do nas tyłem. Nie jest to wyraz lekceważenia – nie przenośmy zachowań i sytuacji typowych dla ludzi na zwierzęta! Ten gest świadczy o tym, że pies chce zażegnać konflikt.
My również możemy wykorzystywać ten sygnał. Szczególne wskazania: pies jest za bardzo pobudzony (skacze na nas, ślini się, wyrywa ze smyczy), wykazuje zachowania agresywne, nie słucha się właściciela.

 

Oczy

Nawiązywanie kontaktu wzrokowego powinno odbywać się na ściśle określonych zasadach. Po pierwsze nasza głowa nie powinna znajdować się na wysokości głowy psa – nie schylamy do czworonoga.Próba nawiązania bezpośredniego kontaktu wzrokowego może być odebrana przez zwierzę jako zagrożenie. Tworzenie wygodniejszej perspektywy jest zatem bezcelowe. Zdecydowanie korzystniej jest patrzeć na psa z pozycji wyprostowanej. Podkreślimy tym samym naszą dominującą pozycję.

Oblizywanie nosa

Sygnał bardzo powszechny, ale niemal niewykrywalny. Psy oblizują nosy, kiedy spotykają inne zwierzęta, bądź kiedy są poirytowane naszym natrętnym zachowaniem.

Psy sygnały uspokajające przykład bawiacych się Owczarków niemieckich, każdy z nich wie na ile może sobie pozwolić

Psie sygnały uspokajające - każdy z Owczarków niemieckich wie na ile sobie może pozwolić w zabawie.

Bezruch

Przyjęcie postawy biernej ma zniechęcić agresora do podjęcia działania. Psy nieruchomieją, kiedy nie chcą wdawać się w bójkę z innymi czworonogami, bądź zauważyły coś niepokojącego w oddali. Pies może trwać w pozycji biernej przez naprawdę długi czas. Nieruchomienie obserwujemy także wśród psów myśliwskich. Stójka ma zwrócić uwagę myśliwych na zwierzynę, która weszła w pole strzału.

Wszelkie gwałtowne ruchy świadczą o niezdrowym pobudzeniu. Ruchy powolne, opieszałe mają efekt uspokajający. Właściciele psów nie potrafią zrozumieć, dlaczego ich zwierzęta zmieniają nagle tempo biegu i spowalniają spacer. Brak zrozumienia i niedostateczna wiedza o przyzwyczajeniach i zachowaniach naszych czworonożnych przyjaciół nie ułatwiają zaakceptowania tego procederu. Czasami wystarczy bacznie obserwować otoczenie, aby domyślić się, dlaczego pies nagle się zatrzymał.

Sytuacje z życia wzięte:

Widząc gromadkę rozbawionych, podekscytowanych psów prawie zawsze odnajdziemy w tłumie psa, który wyraźnie odstaje od reszty. Spowolnione ruchy i przybranie postawy obronnej mogą świadczyć o próbie uspokojenia współtowarzyszy.

Przeprowadzając szkolenie z zakresu posłuszeństwa, nie możemy pozwolić sobie na nagły wybuch emocji i krzyk. Dobrze rozpoczęte ćwiczenie może zakończyć się klapą, jeżeli będziemy zbyt zdenerwowani. Pies doskonale wyczuwa emocje!

Machanie ogonem

Machanie ogonem występuje wespół z innymi sygnałami. Jeżeli zobaczymy, że pies nerwowo odwraca głowę, daje sygnały wzrokowe czy też odwraca całe ciało, możemy być przekonani, że przyjął postawę uspokajającą.

Tagi artykułu: