Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psowate charakterystyka, zdjęcia, gatunki

Kilka słów o psowatych

     Psowate to cała rodzina zwierząt, w której skład, poza psami domowymi, wchodzą: wilki, lisy, kojoty, psy Dingo, szakale, likaony, cyjony, wilczki krótkouche, majkongi, wilki falklandzkie, wilki grzywiaste, psy leśne, otocjony oraz jenoty. Na ziemi żyje obecnie trzydzieści gatunków psowatych.

Występowanie

    Psowate występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Większość z nich żyje na otwartych, trawiastych terenach. Wyjątki stanowią lisy polarne, które żyją w rejonach arktycznych, oraz fenki, czyli lisy pustynne, które preferują tereny suche, piaszczyste, pustynne. Kojoty i lisy z kolei przystosowały się do życia w miastach.

Charakterystyka

    Większość ssaków z rodziny psowatych ma osiąga średnią wysokość w kłębie. Większość osobników ma długie łapy zakończone tępymi pazurami. W przeciwieństwie do kocich są niewyciągalne, co oznacza, że psowate nie potrafią ich chować, ani wydłużać. Zwierzęta są półstopochodne, czyli chodzą na palcach, a nie na całej stopie. Kończyny przednie zakończone są pięcioma palcami, a tylne czterema. Jest jednak pewien wyjątek – likaon na wszystkich swoich kończynach ma cztery palce. Kształt głowy u wszystkich przedstawicieli psowatych jest podobny. Czaszka jest wydłużona o dość dużej puszce mózgowej. Uszy trójkątne, dość duże; nos spiczasty.
Długość i gęstość sierści jest o wiele bardziej zróżnicowana. Jako że psowate żyją w bardzo różnych warunkach środowiskowych, ich sierść musi być odpowiednio do nich dostosowana. Niektóre gatunki mają sierść długą i puszystą, aby chroniła je przed chłodem, inny – krótki i szorstki włos. Umaszczenie sierści jest bardzo stonowane. Łapy, brzuch i pysk zwykle są jaśniejsze od sierści pokrywającej tułów. Niestety, bardzo atrakcyjna i puszysta sierść niektórych gatunków psowatych sprawiła, że stały się one łupem dla przemysłu futrzarskiego. Zakłada się specjalne fermy, na których hoduje się zwierzęta z przeznaczeniem na futro.

Co jedzą psowate?

     Psowate to drapieżniki, które żywią się głównie upolowanymi przez siebie zwierzętami. Część zwierząt jest wszystkożerna i żywi się owocami, robakami i padliną. Zęby są mocne, z silnie rozwiniętymi kłami i łamaczami.  Osobniki, które żyją samotnie, polują głównie na drobne kręgowce, na przykład gryzonie i ptaki. Gatunki, które żyją w stadzie, atakują grupowo na większe zdobycze m.in. ssaki kopytne. Jeśli żyją w pobliżu osad ludzki zdarza się, że atakują zwierzęta hodowlane, przez co są bezlitośnie tępione.
Najsilniej rozwiniętymi zmysłami u psowatych są węch i słuch, które mają ogromne znaczenie w komunikacji wewnątrzgatunkowej. Najsłabiej rozwiniętym zmysłem jest wzrok.


  • Likaon

  • Lis rudy

  • Jenot

    Wszystkie psowate posiadają płuca o dużej pojemności. Mają także bardzo charakterystyczną budowę kości przedramienia, dzięki czemu są zwinne, szybkie i są w stanie pokonywać duże odległości. Najszybciej biegającym przedstawicielem psowatych jest kojot. Wilki natomiast są długodystansowcami – potrafią przemierzać od kilkudziesięciu do nawet dwustu kilometrów dziennie. Swoje ofiary chwytają przez gwałtowny atak z zaskoczenia bądź po długotrwałym pościgu. Kiedy dopadną swoją zdobycz powalają ją na ziemię i zabijają od razu, chwytając zębami za gardło. Psowate potrafią zabijać nawet większe od siebie osobniki. Podczas biegu kąsają je w miękkie części ciała, co osłabia ofiarę i sprawia, że biegnie wolniej.

     Wszyscy przedstawiciele gatunku psowatych prowadzą naziemny tryb życia. To zwierzęta bardzo aktywne, bowiem funkcjonują zarówno dniem, jak i nocą. Ich schronieniem zwykle są nory. Wykopują je samodzielnie, ale także potrafią zająć miejsca wykopane przez inne ssaki. Zajmują także jaskinie oraz większe szczeliny skalne.

Foto Wilka szarego

Wilk szary (Canis lupus)

Rozród

   Ciąża u psowatych trwa od dwóch do czterech miesięcy. Ssaki rozmnażają się raz do dwóch razy  ciągu roku. Młode po przebudzeniu mają zamknięte oczy i uszy, dlatego średnio do drugiego miesiąca życia pozostają pod opieką rodziców.

   Psowate nie należą do długowiecznych; na wolności żyją od ośmiu do osiemnastu lat. Średnia długość ich życia jest zazwyczaj krótsza. Można to doskonale zaobserwować wśród udomowionych psowatych – tylko nieliczni przedstawiciele dożywają sędziwego wieku.

Społeczne zwyczaje psowatych

     Nie ma reguły, jeśli chodzi o społeczne zachowania psów. Jedne żyją w stadach, inne preferują tryb życia samotnika. Mniejsze gatunki, takie jak lisy, są z reguły samotnikami. Nie tylko żyją w pojedynkę, ale również polują samodzielnie. Spotykają się jedynie na czas rozrodu. Z kolei większe gatunki psowatych, takie jak wilki czy likaony bardzo często gromadzą się w stada. Nazywamy je watahami. Razem polują, razem dzielą się tym pożywienie, razem też żyją. Aby utrzymać w ryzach taką społeczność wilków czy innych psowatych, zaznaczona jest w stadzie silna hierarchia społeczna. To socjalna struktura grupy osobników tego samego gatunku przebywających na wspólnym terytorium. Opiera się ona na przewadze pojedynczych osobników nad innymi. Przewagę tę uzyskuje się poprzez dominację.

Cyjon na polowaniu

Cyjon (Cuon alpinus)

Przywództwo w stadzie zdobywa najsilniejszy osobnik, który pokona resztę samców. Wszystkie psowate są terytorialne. Terytorializm to forma instynktownych zachowań, które polegają na obronie obszaru uznawanego za własny. Zwierzęta bronią swojego terenu przed osobnikami innych gatunków. Oznaczają teren uznawany za własny głównie za pomocą moczu, odchodów oraz wydzielin gruczołów zapachowych. Sygnały zapachowe również wykorzystywane są przez nich w komunikacji wewnątrzgatunkowej.

Systematyka

     Nowoczesna systematyka została oparta na badaniach genetycznych i anatomii porównawczej. Badania  genetyczne i embriologiczne dowiodły, że pies domowy należy do tego samego gatunku co wilk szary. DNA Dingo jest jeszcze bardziej zbliżone do wilków. Wilk czerwony współpowstał z Canis edwardii w Ameryce Północnej wraz z kojotem, w tym samym czasie kiedy wilk szary powstawał w Eurazji. Naukowcy twierdzą również, że cyjona można zaliczyć do tego samego rodzaju co wilka szarego.


  • Wilk grzywiasty

  • Otocjon

  • Kojot

Ciekawostki

     Największym współcześnie żyjącym przedstawicielem psowatych jest wilk szary. Jego wielkość w kłębie to około 70-85 cm dla samca.
W Los Angeles, w asfaltowym bagnie La Brea, zachowały się szczątki jeszcze większego zwierzęcia niż wilk szary, należącego do gatunku psowatych - Canis dirus. Żył ona na terenach Ameryki Północnej oraz Południowej, a jego szczątki znajdowano od prowincji Alberta w Kanadzie na północy do miasta Tarija w Boliwii na południu. Jednak gatunek ten wyginął aż cztery tysiące lat temu.

Udomowienie

     Niektóre gatunki psowatych z łatwością można oswoić. Pies domowy to pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę, ale nie jedyne. Kolejnym jest lis Biełajewa. Po 40 latach udamawiania zupełnie dzikiej rasy lisów na Syberii 80% z tych, które znajdowały się w posiadaniu naukowców, nadawało się do życia z ludźmi jako zwierzę domowe.

Zagrożenie dla psowatych

     Zdecydowana większość gatunków z rodziny psowatych została wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów. Co więcej kilka gatunków znalazło się w kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem.

psowate lista, wszystko o psowate,ciąża u psowatych, co jedzą psowate, drapieżniki psowate, dzikie psowate, gatunek psowate, ile trwa ciąża u psowatych, kategoria psowate, lis psowate, psowate, psowate canidae, psowate charakterystyka, psowate ciekawostki, psowate długość życia, psowate drapieżniki, psowate gatunki, psowate opis, psowate polska, psowate pożywienie, psowate przegląd gatunków, psowate rozród, psowate spis, psowate systematyka, psowate udomowienie, psowate występowanie, psowate zagrożenie, psowate zdjęcia, psowatych, rodzaj psowate, rodzina psowate, rodzina psowatych, społeczne zwyczaje psowatych, ssaki drapieżne psowate, ssaki psowate, ssaki z rodziny psowatych, psowate przedstawiciele, psowate zagrożone wyginięciem,zwierzęta psowate

Tagi artykułu: