Udostępnij ten artykuł.

Psu ropieją oczy

Kiedy psu ropieją oczy nie powinniśmy tego w żaden sposób bagatelizować. Wydzielina z oka jest częstym problemem czworonogów niezależnie od ich wieku, rasy czy przebytych wcześniej schorzeń. U jej podłoża leży mnogość czynników chorobotwórczych od alergii po bytujące w organizmie wirusy i pasożyty. Ropa wypływająca z oka może być często objawem większego problemu na przykład infekcji rogówki, owrzodzenia, jaskry itp.

Najczęstsze przyczyny i leczenie ropiejącego oka u psów

Jeśli pies ma wyraźny wyciek z oka, istnieje duża szansa, że jest ​​to spowodowane przez alergię lub czynniki zewnętrzne. Psu ropieją oczy, kiedy dostanie się do nich pył, kurz i piach. Wodnisty śluz wypływający z jednego oka jest często objawem osadzenia weń ciała obcego (na przykład rzęsy), a żółto-zielony płyn lub ropa mogą wskazywać na poważne zakażenia. Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną wypływu z oka i dlaczego psu ropieją oczy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zapalenie spojówek. Śluz, żółto-zielona ropa, lub wodnisty wyciek z oka mogą być objawami zapalenia spojówek i zapalenia błony śluzowej oka psa. Istnieje szereg przyczyn powodujących owo zapalenie. Najważniejszymi z nich są: alergie, urazy mechaniczne, wady wrodzone, problemy z kanałem łzowym, docieranie do gałki ocznej ciał obcych, suchość oczu, kleistość a nawet nowotwory. Innymi objawami zapalenia spojówek są bardzo czerwone oczy, stany zapalne, mrużenie oczu, miganie, trzymanie łap w pobliżu oka i zamykanie oczu. W leczeniu zapalenia spojówek ważne jest, aby dowiedzieć się, co je powoduje. W zależności od przyczyny leczenie może obejmować: usunięcie drażniących ciał i podanie leków przeciwbólowych i antybiotyków, chirurgię (w leczeniu problemów związanych z kanałem łzowym, lub wadami wrodzonymi) i podawanie leków przeciwhistaminowych w leczeniu alergii.

Nadmierne łzawienie. Oczy zwierzęcia pozostają przez dłuższy czas załzawione. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są nieleczone alergie. Oprócz tego możemy wyodrębnić stany zapalne, owrzodzenia rogówki, guzy, ból oka, jaskra i nieprawidłowe ułożenie rzęs.

Leczenie nadmiernego łzawienia może obejmować podawanie psu antybiotyków lub sterydów, które zniosą zapalenie kanału łzowego, bądź też zabieg chirurgiczny, który polega na udrożnieniu przewodów łzowych.

Suche oko. Jeżeli zauważymy, że z oka naszego pupila wypływa lepka wydzielina, możemy podejrzewać, że cierpi on na syndrom suchego oka. Schorzenie objawia się tym, że gruczoły nie produkują wystarczającej ilości łez, które mogłyby oczyścić oko. Zespół suchego oka może być skutkową, nieleczonej nosówki. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do zakażenia i powstawania niezwykle bolesnych zapaleń oczu. Leczenie suchego oka jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim musimy określić, w jakim stanie jest obecnie nasz pies. Następnie lekarz weterynarii może zalecić podawanie psu antybiotyku w formie kropli do oczu, które zapobiegną pojawianiu się wtórnych infekcji; leków immunosupresyjnych, które pomogą kontrolować układ odpornościowy; lub zabiegu chirurgicznego.

Kwestie rasowe. Psy z płaskim łbem takie jak Mopsy, Pekińczyki, Boksery i Buldogi mogą być bardziej podatne na łzawienie oczu, niż psy innych ras. Ich twarze są, bowiem płaskie, co oznacza, że psy mają płytsze oczodoły i wyłupiaste oczy.
Niektóre rasy znacznie częściej niż inne chorują na entropium i ektropium. Entropium objawia się wywinięciem powieki do wnętrza oka, zaś ektropium powoduje, że powieka wywija się na zewnątrz. Nie trudno się domyślić, że wchodząca powieka może wywołać liczne podrażnienia i uszkodzenia śluzówki. Odwinięcie powieki również może mieć katastrofalne skutki. Powieka stanowi, bowiem naturalną ochronę przed wszelkimi czynnikami mechanicznymi takimi jak wiatr, kurz czy pył.

Powyższe przyczyny stanowią jedynie esencję wszystkich możliwych powodów, które doprowadzają do łzawienia oczu u psów. Z racji tego, że problemy ze wzrokiem mogą być oznaką uszkodzenia mózgu lub nerwów, zakażenia bądź innych poważnych problemów nie możemy ich bagatelizować i za każdym razem, kiedy zobaczymy niepokojącą rzecz, udać się do weterynarza.

Jak aplikować psu krople do oczu?

Leczenie problemów z oczami wymaga zazwyczaj użycia kropli do oczu lub maści. Poniżej zamieszczamy kilka porad odnośnie do aplikowania medykamentów.

  1.  przed użyciem kropli należy oczyścić oczy psa przy użyciu ciepłej wody i wacika.
  2.  przed aplikacją kropli należy lekko odchylić głowę psa. Jedną rękę opieramy na głowie psa, aby uchronić go przed ewentualnym uderzeniem w kroplomierz. Wyciskamy krople do górnej części oka zwierzęcia.
  3.  po aplikacji delikatnie ściskamy oko zwierzęcia, aby lek rozprowadził się regularnie po całej gałce ocznej.

Zapobieganie powstawaniu chorób oczu u psa

Skuteczna profilaktyka lecznicza polega przede wszystkim na regularnym sprawdzaniu stanu oczu naszego psa. Oko zwierzęcia powinno być jasne, z białymi obramowaniem wokół tęczówki. Wewnętrzne powieki nie powinny być widoczne, zaś ich wewnętrzna strona ma przybierać kolor różowy. Niedopuszczalna jest barwa czerwona i biała. Pies nie powinien łzawić. Jeśli widzimy łzawienie, wydzielinę, „zapłakane” futro, trzecią powiekę, zamknięte lub zmrużone oczy powinniśmy, czym prędzej zgłosić się do weterynarza.

Aby oczy psa były zdrowe należy regularnie przycinać długie włosy, które rosną wokół nich. Do tego celu powinniśmy używać specjalnych okrągłych nożyczek, które nie zrobią psu krzywdy, a nie go nie zakłują. Warto także przyjrzeć się środkom kosmetyczny, które stosujemy. Niektóre szampony, albo preparaty myjące mogą drażnić nasze zwierzę.

Tagi artykułu: