Udostępnij ten artykuł.

Psu śmierdzi z pyska

Cuchnący oddech u zwierzęcia jest bardzo przykrą przypadłością, która nader często zdaje się być lekceważona przez właścicieli. Jeżeli psu śmierdzi z pyska należy zastanowić się, czy przyczyną tego stanu rzeczy są czynniki zewnętrzne, czy też pies może chorować i odczuwać większy ból. Zdrowe psy nie powinny cierpieć z powodu cuchnącego oddechu, gdyż kamień ściera się z tkanki zębowej w sposób naturalny (na przykład, kiedy pies gryzie kość).

Najczęstszą przyczyną halitosis (cuchnącego oddechu) jest paradontoza, która powstaje na skutek osadzania się bakterii na płytce zębowej. Bakterie są przyciągane do zębów już po kilku godzinach od ich czyszczenia. W ciągu kilku dni bakteria mineralizuje się. Wraz z wiekiem masa kostna zostaje zredukowana (na skutek paradontozy), zaś bakterie powodują wytwarzanie się siarkowodoru odpowiedzialnego za cuchnący oddech.
Inne przyczyny powstawania cuchnącego oddechu to: jedzenie śmierdzącej żywności; choroby metaboliczne (cukrzyca, mocznica), choroby układu oddechowego (katar, zapalenie zatok, nowotwory), pokarmowego ( nowotwory, ciała obce); schorzenia natury dermatologicznej (ropne zapalenie skóry); niewłaściwe nawyki żywieniowe (jedzenie cuchnących artykułów spożywczych, jedzenie stolca); choroby jamy ustnej ( zapalenie gardła, angina, nowotwory), ciała obce, uraz wewnętrzny.

W jakim momencie należy zgłosić się do weterynarza?

Właściciel powinien zgłosić się ze swoim zwierzęciem do weterynarza natychmiast, kiedy poczuje dziwny zapach zionący z pyska zwierzęcia. Jeżeli już od dłuższego czasu psu śmierdzi z pyska, powinniśmy poczytać to jako ważny sygnał i absolutnie go nie lekceważyć.
Niezwykle słodki lub owocowy oddech może wskazywać na cukrzycę - szczególnie, jeśli pies w ostatnim czasie zdecydowanie więcej pił i znacznie częściej oddawał mocz.

Oddech, który pachnie moczem może świadczyć o rozwoju schorzenia związanego z układem wydalniczym.
Jeżeli psu śmierdzi z pyska, a jego oddech ma wyjątkowo nieprzyjemny zapach, któremu towarzyszą wymioty, brak apetytu i żółty odcień rogówki, może sygnalizować problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby. Do pozostałych problemów zdrowotnych, które zazwyczaj towarzyszą powstawaniu cuchnącego oddechu, zaliczyć należy:, dysfagię (trudności z połykaniem pokarmów), trudności w czasie jedzenia (gryzienia), bolesność okolic ust, ślady krwi na dziąsłach oraz nadmierne ślinienie.

Profilaktyka

Właściciel powinien pamiętać o podejmowaniu profilaktycznych czynności, które pomogą w zachowaniu higieny jamy ustnej. Po pierwsze należy chodzić z psem na regularne kontrole weterynaryjne i zwracać baczną uwagę, czy weterynarz monitoruje i śledzi stan zębów psa i stan jego oddechu. Po wtóre musimy karmić psa wysokiej jakości, łatwym do strawienia pokarmem. Należy się raczej wystrzegać karm mocno przetworzonych, nafaszerowanych dużą ilością chemii.
Większość właścicieli zapomina o regularnym szczotkowaniu zębów pupila. Idealnym rozwiązaniem jest codzienne szczotkowanie zębów, niemniej powinniśmy używać do tego celu specjalnej pasty dostępnej w sklepach zoologicznych. W żadnym razie nie należy stosować produktów przeznaczonych dla ludzi. Jeśli nie mamy czasu na wykonywanie tego typu zabiegów, możemy przynajmniej podawać psu specjalne kości, które ścierają narastający kamień nazębny i są przy tym bezpieczne w użyciu. Niektóre zabawki dla zwierząt również wspomagają naturalny proces oczyszczania zębów. Pies, poprzez ich rzucie i gryzienie, pozbywa się osadu i wszystkich zanieczyszczeń pozostających na zębach.

Tagi artykułu: