Udostępnij ten artykuł.

Psy asystujące

Pies jest najwierniejszym i najlepszym przyjacielem człowieka, który potrafi pomóc w wielu nawet najtrudniejszych sytuacjach już od dawna.

W ostatnich latach bardzo popularne stało się wykorzystywanie psa asystującego. Pies asystujący towarzyszy niepełnosprawnej osobie podczas codziennych trudnych dla niej do wykonania czynności. Taki pies po prostu zamieszkuje z taką niepełnosprawną osobą i na pewno znacznie różni się od zwykłego, domowego pupila, ponieważ jest on specjalnie wyszkolony do tego, aby pomagać swojemu opiekunowi podczas codziennych czynności czy zajęć.

Najbardziej popularnym i znanym rodzajem psa asystującego jest pies dla osoby niewidomej, który jest przewodnikiem takiej chorej osoby. Psy takie szkoli się w naszym kraju już od wielu lat.

Wśród rodzajów psów asystujący wyróżniamy także psy dla osób, które cierpią na epilepsję, psy dla osób niesłyszących, a także psy, które pomagają osobom, które są niepełnosprawne ruchowo, czyli psy serwisowe. Natomiast w Stanach Zjednoczonych są specjalnie szkolone psy asystujące, które przeznaczone są dla dzieci z autyzmem.

Praca takich psów asystujących jest naprawdę bardzo ciężka i odpowiedzialna, zdarzają się przypadki i to nawet dosyć często, że decyduje ona o życiu takiej niepełnosprawnej osoby. Takie psy asystujące pracują nawet po 24 godziny w ciągu doby, gdyż na okrągło towarzyszą i pomagają swojemu opiekunowi. Pomoc takiego psa jest bardzo przydatna takiej niepełnosprawnej osobie, ponieważ dzięki niemu można skrócić czas wykonywania danej czynności np. ubierania czy rozbierania.

Na psy asystujące wybiera się przede wszystkim rasy psów inteligentnych, które łatwo i chętnie się uczą i są opanowane. Przy wyborze takiego psa bierze się również pod uwagę jego wygląd, pies taki powinien mieć wygląd przyjazny, gdyż wtedy takim psom bardziej się ufa i mogą one przebywać w budynkach użytku publicznego. Najchętniej wybieranymi psami są labradory oraz psy rasy golden retriever.

Pies asystujący, który jest przeznaczony do pomocy osobom cierpiącym na epilepsje jest specjalnie wyszkolony, że jeżeli będzie zbliżał się atak, a może to nawet nastąpić podczas snu to natychmiast zaalarmuje taką osobę.

Pies, który pomaga osobie niesłyszącej potrafi zaalarmować swojego opiekuna, kiedy ktoś dzwoni lub puka do drzwi, ale również wtedy, gdy wyczuje jakieś zagrażające jego opiekunowi niebezpieczeństwo, czyli pożar albo włamanie.

Natomiast pies serwisowy to czworonóg, który jest szkolony indywidualnie zgodnie z potrzebami danej niepełnosprawnej fizycznie osoby. Może być to osoba całkowicie niepełnosprawna lub posiadająca inne dysfunkcje, które nie pozwalają na wykonywanie czynności rękami, które wymagają precyzji oraz siły, czyli przenoszenie ciężkich przedmiotów lub zakładanie czy zdejmowanie skarpetek.


  • Pies asystujący

  • Pies asystujący

  • Pies asystujący

Szkolenie takiego psa, aby spełniał on się prawidłowo w swojej roli psa asystującego przeważnie trwa około półtora roku do dwóch lat, ale to także zależy od charakteru psa i szybkości rozumienia oraz chęci wykonywania przez niego danych poleceń. Takie psy asystujące oprócz wykonywania odpowiednich komend typu podawanie różnych przedmiotów, zapalania czy gaszenia światła i wielu innych funkcji to powinien on również być spokojnym towarzyszem podczas spacerów. Pod żadnym pozorem nie może on skakać na innych przechodniów czy wyrywać się swojemu opiekunowi tylko musi on grzecznie iść przy boku swojego Pana.

Osoba niepełnosprawna, która posiada takiego asystującego psa czuje się o wiele lepiej, ponieważ nie jest sama i zdana tylko i wyłącznie na siebie czy na pomoc drugiej osoby, ale ma psa towarzysza, który zawsze mu pomoże, ale również jest jego wielkim i bezgranicznie mu oddanym przyjacielem. Pies, czego nie zawsze potrafi zrobić człowiek na pewno całkowicie zaakceptuje taką niepełnosprawną osobę i nie będą mu przeszkadzać jej dysfunkcje. Taka osoba niepełnosprawna także wtedy o wiele bardziej otwiera się na otaczający ją świat zewnętrzny oraz łatwiej i o wiele chętniej nawiązuje kontakty, gdyż odczuwa, że nie jest postrzegana, jako osoba niepełnosprawna, ale po prostu, jako osoba z psem. Posiadanie takiego psa również bardzo motywuje takie niepełnosprawne osoby do działania, gdyż czują się za swojego pupila odpowiedzialne, muszą wychodzić z nim na spacery, uczęszczać w miejsca publiczne. To wszystko sprawia, że zaczynają one zapominać o krzywdzie, o swojej ciężkiej chorobie i cierpieniu, bo muszą żyć tym, co jest teraz w obecnej chwili to pomaga w nabraniu większej pewności siebie i zwiększeniu poczucia własnej wartości.

Psy ze względu na swoją naturę i osobowość lubią pomagać i czuć się potrzebne, a pomaganie ich właścicielowi po prostu jest sensem ich życia. Takie właśnie są wszystkie psy asystujące i nie tylko, ale te, które pilnują naszych domów czy rozbawiają nas swoimi psimi sztuczkami. Służą nam najlepiej jak potrafią, a my, jeśli chcemy, aby nadal takie były to starajmy się doceniać i wynagradzać ich czasem przecież nawet bardzo trudną pracę, a pies na pewno odwdzięczy się nam za to nie tylko wielkim przywiązaniem, ale jeszcze mocniejszą motywacją pracy na naszą rzecz.

Tagi artykułu: