Udostępnij ten artykuł.

Psy biało czarne

Psy białe - Niewątpliwie, do jednej z najpiękniejszych ras psów o białym umaszczeniu zaliczamy American Eskimo Dog. Psy, wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu, wcale nie pochodzą z Ameryki Północnej, tylko z terytorium Niemiec. Nazwa rasy została przemianowana tuż po zakończeniu II Wojny Światowej celem uniknięcia złych skojarzeń z obozem nazistowskim. Pies pełni obecnie funkcje stróża oraz jest wykorzystywany w pracy cyrkowej.
Coton de Tulear jest bardzo urokliwym psiakiem, którego płaszcz jest w dotyku miękki jak bawełna. Każdy, kto przynajmniej raz miał okazję głaskać czworonoga z pewnością zapamiętał gładkość jego sierści.
White Shepherd Dog jest psem wszechstronnym, który godnie zastępuje Owczarka niemieckiego. Nie budzi wątpliwości, że to jeden z najinteligentniejszych i najbardziej lojalnych czworonogów, który kiedykolwiek chodził po ziemi. Pies sprawdza się w niemalże wszystkich funkcjach pracowniczych; jest doskonałym stróżem, obrońcą domu, psem do towarzystwa etc.
Kuvasz to stara rasa psa węgierskiego. Psy pełniły niegdyś funkcje pasterskie i pilnowały zwierząt. Obecnie można je coraz częściej spotkać w miastach, gdzie spełniają jako psy do towarzystwa.
Korean Jindo Dog jest bardzo popularny w swojej ojczyźnie. Ta japoński pies był niegdyś wykorzystywany do polowania na zwierzynę leśną. Hodowcy japońscy bardzo cenią sobie jego lojalność, odwagę i butność.
Volpino Italiano to starożytna rasa psów wywodzących się z terenów Półwyspu Apenińskiego. Czworonogi są bardzo cenione wśród włoskich hodowców i zyskały popularność na całym kontynencie.
West Highland White Terrier został wyhodowany w Szkocji i początkowo pełnił funkcję poławiacza szczurów i innych pasożytów. Pies jest znany ze swojej gwałtownej natury i niespożytej energii.

Pozostałe rasy psów białych:

Ahbash dog, Bichon Frise, Coton de Tulear, Biały owczarek szwajcarski, Maltańczyk, Samoyed, Antebellum Bulldog, Bolończyk, Puli, Szpic niemiecki, Indian Spitz, Japoński Szpic, Komondor, Korean Jindo Dog, Owczarek maremmano, Słowacki Czuwacz, Volpino Italiano, Polski owczarek podhalański.


  • Sznaucer olbrzym

  • American eskimo dog

  • Owczarek niemiecki czarny

Czarne psy

Tybetański Terier  to rasa psa wyhodowanego w Tybecie. Mimo swojej nazwy nie jest jednak członkiem grupy terierów,  przydomek „Terrier” został nadany przez europejskich turystów, gdyż przypominał im Terriery z Europy.  Pies pełnił i pełni przeróżne funkcje; jest wspaniałym stróżem i towarzyszem życia.
Szwedzki Lapphund został opracowany do pilnowania reniferów z ludu Sami. Bardzo często nazywa się go „czarnym pięknem Norrlandii”. Psy tej rasy są bez wątpienia bardzo urokliwe, jednak nie nadają się do mieszkania w miastach.
Sznaucer Olbrzymi to prawdziwy gigant wśród psów. Cechuje się jednak dużą łagodnością, spokojem i równowagą emocjonalną. Psy szybko przystosowują się do nowych warunków i łatwo zawiązują kontakty z nowymi ludźmi. Mają silną potrzebę ruchu, dlatego właściciel powinien zapewnić im częste i intensywne spacery.

Puli to bardzo charakterystyczny czworonóg, który pochodzi z terytorium Węgier. Psy można rozpoznać w niezwykle prosty sposób, gdyż posiadają charakterystyczną powłokę zewnętrzną; włos przybiera formę plecionego „kabla”.
Portugalski pies dowodny został wyhodowany na potrzeby rybaków z wioski Algarve. Miał przeciągać ciężkie sieci rybackie i odzyskiwać zerwane sieci. Często pełnił także funkcje łącznika pomiędzy dwoma kutrami, bądź pomiędzy statkiem a brzegiem.
Affenpinscher to mały piesek wyhodowany w Niemczech. Sama nazwa rasy daje wiele do myślenia, gdyż „Affe” w języku niemieckim oznacza „małpę”. Czworonóg posiada charakterystyczny, małpi wyraz twarzy oraz bujną i pozostającą w wiecznym nieładzie sierść.

Pozostałe rasy psów czarnych:

Szkocki Terier, Schipperke, Puli, Portugalski Pies Dowodny, Mudi, Owczarek Niemiecki czarny, Barbet.


  • Seter angielski

  • Dalmatyńczyk

  • Pudel

Psy łaciate - psy biało czarne

Dalmatyńczyki to psy biało czarne; bez wątpienia są najpopularniejszą rasą psów łaciatych na świecie. Pochodzą z Dalmacji (Chorwacja). Psy były wielokrotnie filmowane i na stałe goszczą w kulturze popularnej.
Old Danish Pointer jest psem średniej wielkości, który odznacza się jedną, ciekawą cechą. Suki są mianowicie o wiele łagodniejsze i bardziej spolegliwe, aniżeli psy. Na pierwszy rzut oka można odróżnić samca od samicy.
Basset Bleu de Gascogne jest endemiczną rasą francuską. Jej przedstawicieli rzadko, kiedy można spotkać poza rejonami Francji. Pies ma bardzo nietypową budowę: długi i masywny tułów oraz krótkie nóżki.
Braques Francais jest psem starego typu, który w przeszłości był często używany do polowań na dzikie ptactwo. Psy nie występują poza granicami kraju.

Pozostałe rasy psów łaciatych (psy biało czarne):

Amerykański Bezwłosy Terrier, Seter Angielski, Springer Spaniel Angielski, Bluetick Coonhound, Basset Bleu de Gascogne, Braque d’Auvergne, Cur Catahoula, Staffordshire Bull Terrier, African Wild Dog,

Tagi artykułu: