Udostępnij ten artykuł.

Psy bojowe nasza wiedza o nich

Co rozumiemy przez pojęcie „psów ras bojowych”?

Wiele osób uznaje, że psy ras bojowych są zdecydowanie bardziej agresywne, aniżeli przedstawiciele innych ras. Ile w tym prawdy? Czy wszystkie psy „groźne” muszą być z założenia agresywne i źle nastawione do ludzi?
Oczywiście, że nie.

Zachowanie psa jest determinowane przez kilka czynników: odpowiednie wyszkolenie, dietę, charakter, temperament, poziom socjalizacji i rzecz jasna - względy genetyczne. Jak nie trudno zatem wywnioskować, pies może być agresywny niezależnie od tego, jaką rasą reprezentuje. Popularne Pit bulle posiadają reputację psów niebezpiecznych i niezdolnych do przebywania w jednym pomieszczeniu z dzieckiem. Niemniej, jeżeli trafią pod skrzydła doświadczonego hodowcy, mogą wyrosnąć na bardzo wrażliwe i kochające zwierzaki. Psy typu bull to w rzeczywistości cztery rasy psów, które cechują się odmiennymi zachowaniami i różnymi sposobami patrzenia na świat.
Psy bojowe były niegdyś przeznaczone do prowadzenia walk z innymi czworonogami, a co za tym idzie wpajano im zachowania agresywne i kumulowano negatywne reakcje. Na skutek tego psy utraciły poniekąd zdolność do prawidłowego odczytywania sygnałów ciała innych zwierząt i ukierunkowały się na atak w obliczu jakiekolwiek sytuacji stresowej.

Decydując się na zakup psa bojowego należy mieć na względzie kilka czynników, spośród których najbardziej istotnym jest wybór odpowiedniej hodowli. Pierwsze tygodnie życia psa mogą wpłynąć na jego dalszą egzystencję i funkcjonowanie w społeczeństwie psim i ludzkim. Jeżeli zwierzę zostało zbyt wcześniej oddzielone od matki i przebywało większość czasu w odosobnionym kojcu, mogą wytworzyć się weń lęk separacyjny i agresja. Każdy właściciel Pit Bulla musi zadbać również o szkolenie swojego czworonoga. Nieodzownym elementem każdego szkolenia jest trening posłuszeństwa.

Amerykańskie Pit Bull terriery zostały włączone do wykazu ras psów agresywnych - podobnie jak dziesięć innych ras. Czy taka klasyfikacja nie jest jednak krzywdząca i już na wstępie nie wystawia złego świadectwa tym wiernym i rodzinnym psom? Na samym początku warto zastanowić się nad sensem tworzenia wykazów psów i wpychania weń ras, które zdaniem „niezależnych” obserwatorów, mogą stwarzać zagrożenie. Należy mieć w pamięci fakt, że każdy pies może okazać się agresywny i jest w stanie zaatakować człowieka. W takim przypadku wykaz ras psów agresywnych winien obejmować wszystkie, ukonstytuowane rasy zwierząt domowych.

Psy bojowe rasy

Wykaz ras psów bojowych: Alapaha blue blood bulldog, Amerykański pit bull terrier, Amerykański staffordshire terrier, Bokser, Buldog amerykański, Buldog angielski, Bullmastiff, Bulterier, Ca de Bou, Czarny terier rosyjski, Doberman, Dog niemiecki, Dog argentyński, Dog kanaryjski, Fila brasileiro, Mastif angielski, Mastif neapolitańskiRottweiler, Staffordshire bull terrier, Tosa inu, Sznaucer olbrzym.

Atak psów bojowych

Psy bojowe charakteryzują się zazwyczaj średnią budową ciała. Uścisk ich szczęki wcale nie jest mocniejszy od uścisku szczęki innych psów. Jedyną różnicą pomiędzy psami agresywnymi a „nieagresywnymi” jest zapalczywość i czas uchwytu. Psy bojowe wgryzają się w ofiarę i trzymają ją w uścisku szczęk przez długi czas.

Niektóre psy bojowe mogą wykazywać tendencje do napadania na inne osobniki. Wynika to jednak z nieprawidłowego szkolenia i niewłaściwego procesu socjalizacji. Psy same z siebie nie atakują swoich towarzyszy i nie chcą wyrządzić im krzywdy, a wszelkie próby ataku wynikają raczej z chęci dominacji i podporządkowania. Sytuacje, kiedy psy bojowe atakują mniejsze pieski i doprowadzają do ich śmierci, są raczej marginalne. W żadnym przypadku nie powinniśmy wiązać agresji gatunkowej z agresją międzygatunkową. To, że pies jest skory do wchodzenia w konfrontacje z innymi psami, nie oznacza, że będzie rzucał się także na ludzi.

Jak poskromić psa bojowego?

Niektórzy właściciele mylnie sądzą, że pies bojowy powinien być prewencyjnie karcony i bity, gdyż w innym razie może przejąć kontrolę nad właścicielem i zacząć go „terroryzować”. Nic bardziej mylnego. Psy bojowe wymagają systematycznego i ciągłego szkolenia metodami pozytywnymi, które sprawi, że nauczą się pożądanych zachowań i wejdą w prawidłowe relacje z właścicielem. Metoda agresywna nie sprawdza się w stosunku do zwierząt i może spowodować zaburzenie relacji z człowiekiem.
Agresja u psów bojowych może być wywołana przez szereg czynników, jednakże najsilniejszym bodźcem jest zapach. Jeżeli pies poczuje woń, która kojarzy mu się z negatywnymi przeżyciami, może ją potraktować jako wyzwalacz zachowania agresywnego. Nie jest to jednak sytuacja powszechna każdą reakcję agresywną można także w porę opanować.

Kupno psa bojowego

Początkujący właściciel powinien wybrać psa ze sprawdzonej hodowli i z ustalonym rodowodem. Niezwykle ważne są także wskazówki metodologiczne przekazane przez doświadczonego hodowcę. Pierwsze miesiące życia psa są najważniejsze i determinują jego dalsze życie - dlatego też powinniśmy zapisać się na szkolenie zaraz po wykonaniu serii niezbędnych szczepień.
Doświadczeni właściciele mogą również zastanowić się nad zakupem, bądź adopcją psa dorosłego. Wiąże się to jednak ze sporym obciążeniem psychicznym, gdyż nigdy nie wiadomo, czy pies przystosuje się do nowych warunków oraz jak wyglądało jego dotychczasowego życie. Właściciel musi być, zatem czujny, uważny i wyłapywać wszelkie sygnały świadczące o strachu i niepewności zwierzęcia. Pit Bulle mogą sprawiać początkowo problemy wychowawcze, jednakże po pewnym czasie ich zachowanie powinno się unormować.

Walki psów

Każdy właściciel psa bojowego wie, że należy wystrzegać się miejsc, w których można spotkać innego przedstawiciela rasy psów bojowych. Częstokroć dochodzi, bowiem do konfliktów i spięć, które wynikają z chęci zdominowania przeciwnika. Jeżeli nasz pies wdał się w konflikt z innym czworonogiem, możemy mieć pewność, że w przyszłości ponownie zaatakuje podobnego osobnika.
Co jednak zrobić, jeżeli psy już się gryzą? Dobrą metodą jest jednoczesne złapanie przez właścicieli tylnych nóg swoich czworonogów i synchroniczne rozdzielenie. Psy powinny wówczas rozluźnić uścisk i nieco się uspokoić. Metoda bywa jednak zawodna i może doprowadzić do sytuacji, w której pies rzuci się na właściciela. Aby uniknąć ataku możemy powoli wykręcać smycz i próbować zacisnąć obrożę na szyi zwierzęcia - zwierzę powinno po pewnym czasie zwolnić uścisk.

Tagi artykułu: