Udostępnij ten artykuł.

Psy dla alergików, lista ras ze zdjęciami

Piesek dla alergika. Czy alergicy mogą mieć psy?

Powszechnie wiadomo, że alergicy nie powinni mieszkać pod jednym dachem z psami i kotami. Zwierzęta, zrzucające włos, stanowią spore zagrożenie dla uczuleniowców i skutecznie obniżają komfort ich życia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre rasy psów wcale nie zrzucają włosa, skutkiem, czego przypisuje się im właściwości hipoalergiczne. Oczywiście wszystkie psy mogą w pewien sposób uczulać, ale obecność niektórych nie wywołuje ostrych stanów alergicznych.

Poniżej zamieszczamy listę ras powszechnie uznanych za hipoalergiczne oraz psów bezwłosych.

Psy dla alergików lista ras psów:

Affenpinscher, Airedale Terrier, Australian Terrier, Basenji, Bedlington Terrier, Bichon Frise, Bolognese, Brussels Griffon, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Coton de Tulear, Dandie Dinmont Terrier, Fox Terrier, Greyhound, Giant Schnauzer, Glen of Ismaal, Havanese, Irish Terrier, Irish Water Spaniel, Italian Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Lowchen, Maltese, Miniature Poodle, Miniature Schnauzer, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Portuguese Water Dog, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Shih Tzu, Silky Terrier, Soft-Coated Wheaten Terrier, Spanish Water Dog, Standard Poodle, Standard Schnauzer, Tibetan Terrier, Toy Poodle, Welsh Terrier, West Highland Terrier, Wirehaired Pointing Griffon, Yorkshire Terrier

Psy dla alergików. Rasy psów powszechnie uznawane za hipoalergiczne:

American Hairless Terrier, Chinese Crested, Peruvian Hairless, Xoloitzcuintli

Pies Bichon Frise

Wybór psa - psy, które nie uczulają

Osoby, które obawiają się, że mogą cierpieć na alergię na psią sierść, powinny zastosować się do kilku, istotnych zaleceń:

  1. Przeczytać dokładną charakterystykę preferowanej rasy psa, zwracając szczególną uwagę na sposób pielęgnacji sierści i częstotliwości linienia.
  2. Spędzić z psem trochę czasu. Każdy, sprawdzony hodowca umożliwia potencjalnemu właścicielowi spędzenie czasu ze czworonogiem. Wystarczy jedna godzina, aby przekonać się, czy jesteśmy uczuleni na psią sierść. Pamiętajmy przy tym, że niektóre rasy linieją bardziej, niektóre mniej, dlatego też nasza tolerancja na obecność psiego włosa jest różna. Zdarza się, że zupełnie dobrze czujemy się w towarzystwie psa danej rasy, a podczas kontaktu z innym zwierzęciem wpadamy w ostre stany alergicznie. Warto sprawdzić, jak reagujemy na naszego przyszłego czworonoga. Reakcja nie musi być natychmiastowa; alergia może ujawnić się dopiero po kilku godzinach od spotkania ze zwierzęciem.
  3. Aby uchronić się przed alergią w przyszłości, powinniśmy stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych i kąpać czworonoga przynajmniej raz na dwa miesiące. Warto również czesać włos zwierzęcia, co najmniej raz w tygodniu.

Psy dla alergików

Najpopularniejszy pies dla alergika to Pudel. Nie zrzuca włosa, jednak wymaga pielęgnacji i groomingu, co 6 do 8 tygodni.

Bichon Frise. Szata Bichona jest kręcona i lekko powlekana. Zwierzę zrzuca trochę sierści, jednak są to niewielkie ilości. Psy potrzebują okresowego szczotkowania, aby ich płaszcze były czyste i dobrze utrzymane. Rasa może być narażona na problemy skórne, zatem bardzo ważne jest, aby utrzymać sierść w czystości i regularnie pozbywać się mat.


  • Pudel standart

  • Bergamasco

  • Bedlington terrier

Chiński grzywacz. Rasa od jakiegoś czasu bardzo zyskuje na popularności. Chiński grzywacz nie jest całkowicie łysy; ma niewielkie kłęby włosów na głowie. Nie jest trudny w utrzymaniu.

Irish Water Spaniel. Psy dowodne są powszechnie uznawane za hipoalergiczne czworonogi. Spaniel Irlandzki został przez nas wybrany jako reprezentant grupy psów dowodnych. Pies nie wymaga wzmożonej pielęgnacji. Wystarczy, że co jakiś czas przeczeszemy sierść i pozbędziemy się maty. Włosa się nie obcina.

Sznaucer miniaturowy pochodzi z Niemiec. Został prawdopodobnie wyhodowany na skutek skrzyżowania standardowej wielkości Schnauzera, pudla i Affenpinschera. Te kompaktowe, małe psy (11-15 lbs) nie tracą dużych ilości sierści, w związku z czym są zalecane dla ludzi z alergią.

Nagi pies meksykański

Coton de Tulear to rasa psa w typie Bichona wyhodowana w Tulear na Madagaskarze. Coton ma puszystą sierść średniej długości, która wymaga regularnej, codziennej pielęgnacji. Psy zrzucają niewielkie ilości włosa.

Peruwiański Inca Orchid to wspaniały pies dla alergika. Może mieć trochę włosów na głowie, łapach bądź na końcu ogona, może być również całkowicie wolny od włosów. Rasa występuje w trzech rozmiarach: małej (pequeño), średniej (medio) i dużej (grande). Najmniejsze osobniki ważą 9 kg, największe do 55 kg. Ich skóra ma tendencje do łuszczenia, zatem właściciel musi zadbać o jej dobre nawilżenie.  

Bedlington Terrier wygląda bardziej jak baranek niż pies. Wrażenie potęguje dodatkowo jego gruby, wełnisty płaszcz! Nazwa terriera pochodzi od miasta Bedlington w okręgu Northumberland w Wielkiej Brytanii. Rasa osiąga wagę od 18 do 23 kg i występuje w różnych typach umaszczeń.  Bedlingtons nie zrzucają włosa, ale wymagają regularnej, cotygodniowej pielęgnacji. Niezbędne jest również poddawanie psa zabiegom profesjonalnego groomingu co 2 miesiące.


  • Irish Water Spaniel

  • Chiński grzywacz

  • Gryfonik brukselski

Rasa Bergamasco ma swoje korzenie w Alpach włoskich. W przeciwieństwie do wielu innych ras Bergamasco ma dojrzały, filcowany płaszcz, który wymagana regularnej pielęgnacji. Zwierzę wymaga kąpieli kilka razy w ciągu roku. Kąpiel psa jest dla właściciela nie lada wyzwaniem. Włos zwierzęcia jest, bowiem bardzo bujny, gęsty i może schnąć nawet kilka godzin.

Tagi artykułu: