Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psy dla dzieci

Wielu rodziców decyduje się na to, aby powiększyć swoją rodzinę o czworonożnego pupila. Niektórzy robią to, ulegając długim prośbom i namowom dzieci, których największym marzeniem jest posiadanie pieska. Inni natomiast z zamysłem kupują szczeniaka, aby wychować go razem z małym dzieckiem i w ten sposób skłonić malucha oraz zwierzę do nawiązania głębokich i bliskich wzajemnych relacji. Obie strategie są godne pochwały, gdyż wielokrotnie udowodniono, że psy mogą doskonale wpływać na dzieci, kształtując w nich wrażliwość i opiekuńcze postawy, a także uspokajając i pomagając przetrwać trudne chwile czy konflikty z rówieśnikami.

Istnieje jednak zasadniczy warunek – musimy wybrać szczeniaka takiej rasy, która posiada cechy umożliwiające jej harmonijne i bezpieczne mieszkanie pod jednym dachem z dorastającymi maluchami.

Najlepsze psy dla dzieci małych

Zwierzę, które będzie towarzyszem zabaw całkiem małych dzieci powinno przede wszystkim być zupełnie pozbawione agresji, a także wykazywać się daleko posuniętą cierpliwością oraz pogodnym usposobieniem. Najtrudniejszy jest z pewnością moment, w którym brzdąc raczkuje lub zaczyna naukę chodzenia, ma wtedy bowiem nieskoordynowane ruchy, pragnie wszystkiego dotknąć i może zezłościć mniej odpornego na zaczepki psa. Najlepiej sprawdzają się wtedy rasy takie jak Labrador czy Golden Retriver, które z natury nie reagują agresywnie, są niezwykle wesołe, skore do zabawy i wytrzymują nawet najbardziej brutalne pieszczoty. Inną polecaną przez hodowców rasą jest Alaskan Malamute, który bardzo przywiązuje się do dzieci, lubi ich towarzystwo, a przede wszystkim w każdej sytuacji zachowuje kamienny spokój – znudzony nachalnym głaskaniem czy ciągnięciem za ogon po prostu odwróci się i odejdzie w swoją stronę.

Psy dla dzieci starszych

Dzieciakom w wieku szkolnym i nastolatkom można już powierzyć nieco więcej obowiązków związanych z opieką nad pupilem. Łatwiej tez wytłumaczyć im, że niektóre zachowania mogą sprawić zwierzęciu ból albo przykrość, dlatego jeśli chodzi o wybór rasy, mamy tu nieco większe pole manewru. Wprawdzie dość szczekliwymi, lecz wesołymi i energicznymi towarzyszami zabaw zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu mogą być pieski takie jak Beagle lub mniejszych rozmiarów Yorkshire Terrier. Nieco spokojniejszym usposobieniem wykazuje się leniwy Basset hound, który świetnie sprawdza się jako przyjaciel dla dziecka łagodnego i nieśmiałego, mającego problemy z nawiązywaniem więzi z rówieśnikami. Ze starszym dzieckiem lub nastolatkiem doskonale porozumie się również Owczarek niemiecki, który łatwo pozwala się szkolić i jest wiernym oraz pogodnym towarzyszem swojego opiekuna. Dobrą alternatywą dla tradycyjnego owczarka może być także na przykład łagodny i przyjazny Dalmatyńczyk.


  • Dziecko i pies

  • Pies i dziecko

  • Chłopiec i bokser

Psy dla całej rodziny

Jeśli zależy nam na tym, aby pies stał się oddanym towarzyszem wszystkich bez wyjątku członków rodziny, to powinniśmy skłonić się w kierunku ras pasterskich i pracujących, które mają we krwi wierne służenie i opiekę nad gospodarstwem, do którego przynależą. Doskonale sprawdzi się więc Bernardyn, Owczarek Podhalański czy Owczarek szkocki, zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy dom z ogrodem albo lubimy aktywny tryb życia i rodzinną rekreację na świeżym powietrzu. Uwielbianym przez całe rodziny kompanem do zabaw i spacerów jest również radosny i spontaniczny Bokser, który nie wykazuje agresywnych zachowań oraz niezwykle mocno przywiązuje się do właściciela. Rozkosznym i pogodnym pieskiem jest także Cocker Spaniel angielski, lubiący dzieci, zabawy oraz rodzinne sposoby spędzania wolnego czasu.

Tagi artykułu: