Udostępnij ten artykuł.

Psy dla osób starszych

Pies dla starszych ludzi

Życie osób starszych jest zazwyczaj dość smutne i monotonne. Jedyną pociechą zdaje się posiadanie czworonoga, który wypełni pustkę i „zorganizuje” wolny czas seniora. Przy wyborze psa dla starszych osób, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: wielkość psa, jego temperament, wiek oraz koszta utrzymania. Jeżeli chcemy podarować pieska naszym dziadkom, zastanówmy się, czy nie wyświadczamy im niedźwiedziej przysługi. Utrzymanie psa to wydatek rzędu stu do czterystu złotych w ciągu miesiąca. Decydując się na zakup psa rasy małej znacząco obniżamy koszta. W poniższym artykule powiemy Państwu, które psy najlepiej sprawdzają się w roli towarzyszy osób starszych. Na samym końcu tekstu prezentujemy listę ras, które z całą pewnością sprawdzą się w roli psów dla seniorów.

Psy dla osób starszych

Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem dla osoby starszej jest zakup reprezentanta ras małych. Jeśli zachoruje, łatwiej będzie go przetransportować do lekarza weterynarii i pielęgnować w okresie rekonwalescencji. Warto również zastanowić się nad poziomem aktywności zwierzęcia. Psy, które potrzebują dużo ruchu lub są hałaśliwe, z pewnością nie okażą się dobrym wyborem dla osoby starszej. Rasy małych psów nie potrzebują dużych ilości karmy, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem kosztów utrzymania. Poza tym trudno sobie wyobrazić osobę starszą, która idzie do sklepu zoologicznego, aby zakupić piętnastokilogramowy worek karmy dla swojego Bernardyna albo Owczarka niemieckiego. Myślmy logicznie i wybierajmy tylko najlepsze rozwiązania. Pamiętajmy również, aby nie wprowadzać pod dach osoby starszej psów agresywnych i ze skłonnościami do dominacji (najgroźniejsze rasy psów zostały wprowadzone do wykazu psów agresywnych).

Rasy psów dla osób starszych - krótki opis kilku, wybranych ras

Mops. Mały, przezabawny pies, który nie ma dużego zapotrzebowania na ruch. Lubi bawić się z właścicielem i robić sztuczki. Nie jest absorbującym zwierzęciem, potrafi zająć się sam sobą. W rasie nie występują typowe problemy zdrowotne, chociaż właściciel musi pamiętać o przemywaniu fafli. Przeciętny osobnik żyje do jedenastu lat.

psy dla osób starszych

Sznaucer. Pies dla seniora. Standardowe i miniaturowe sznaucery są wspaniałymi zwierzętami dla seniorów. Chętne do pomocy, bardzo lojalne, towarzyskie i przyjazne. Rasa nie jest szczególnie trudna w utrzymaniu, chociaż niezbędne jest regularne szczotkowanie włosa i codzienne ćwiczenia. Warto przy tym wspomnieć, że niektórzy behawioryści uznają, iż czesanie włosa psa jest niezwykle stymulujące i odprężające. Osoby, regularnie wykonujące te czynność, są zazwyczaj spokojniejsze i bardziej zrelaksowane. Żerują na ludzkim towarzystwie i zawsze pragną być blisko właściciela.

Szkocki terrier. Scottie jest bardzo inteligentny i potrzebuje codziennych ćwiczeń. Nie sprawia problemów wychowawczych i bardzo szybko uczy się nowych umiejętności. Nie jest trudny w wyszkoleniu. Wszystkie teriery są psami bardzo inteligentnymi i dość samodzielnymi.

Shih tzu. Osoba starsza, której zależy na posiadaniu pięknego, inteligentnego psa, powinna zakupić szczenię Shih Tzu. Rasa jest czujna, ciekawska i delikatna. Psy lgną do człowieka i uwielbiają spędzać długie godziny na kolanach.

Yorkshire terrier. Yorki to mały pies o dużej energii. Psy spędzają większość dnia na kanapie. Większość osobników jest spokojna z natury i nie sprawia problemów. Oczywiście w każdej rasie znajdziemy wyjątki. Jedno jest jednak pewne, Yorkshire bezwarunkowo kochają swoich właścicieli i są lojalne. 

Posiadanie psa to:

  • Niższe ciśnienie krwi
  • Niższy poziom cholesterolu
  • Niższy poziom trójglicerydów
  • Zmniejszenie uczucia samotności

Zachęcanie do podejmowania aktywności. Posiadanie psa wiąże się z koniecznością odbywania częstych spacerów. Starsi ludzie zazwyczaj nie mają motywacji do wychodzenia z domu bez potrzeby.

Mój przyjaciel pies

Poczucie bezpieczeństwa i ochrony. Pies chroni właściciela i opiekuje się nim. Wyszkolone psy nie tylko ubezpieczają właściciela w czasie spaceru, ale również mogą uratować mu życie.

  • Zwiększona aktywność społeczna
  • Czworonóg oferuje sympatię i bezwarunkową miłość
  • Zmniejszenie uczucia izolacji
  • Możliwość zabawy ze zwierzęciem, psychoterapia

Wybór psa dla seniora - psy starsze czy szczeniaki?

Osoby starsze powinny zastanowić się jeszcze nad jedną kwestią: czy wziąć pod swój dach szczeniaka czy też zwierzę starsze? Szczeniak wymaga szkolenia, poświęcenia dużej ilości czasu i energii. Osobniki dorosłe są w pełni rozwinięte i w pewnej mierze przeszkolone. Niemniej bez względu na to czy zdecydujemy się  na zakup albo adopcję psa starszego lub szczeniaka, musimy liczyć się z koniecznością jego przeszkolenia.

Ogólnie rzecz biorąc, małe psy zdają się najlepszymi towarzyszami życia dla osoby starszej. Miniaturki potrzebują mniej ćwiczeń, mają niższy poziom aktywności i są o wiele lepiej dostosowane do życia w mieszkaniu aniżeli duże psy.

Psy dla osób starszych. Rasy psów dedykowane osobom starszym:

Affenpinscher. Australian Terrier, Bichon Frise, Boston Terrier, Brussels Griffon, Cairn Terrier, Chihuahua, Cocker Spaniel, Dachshund, Dandie Dinmont Terrier, English Toy Spaniel, Fox Terrier, French Bull Dog, Havanese, Italian Greyhound, Japanese Chin, Lhasa Apso, Maltese, Miniature Poodle, Miniature Schnauzer, Papillon, Pekingese, Pomeranian, Pug, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Shih Tzu, Silky Terrier, Toy Poodle, Welsh Corgi, West Highland Terrier, Yorkshire Terrier.

Tagi artykułu: