Udostępnij ten artykuł.

Psy dla par bezdzietnych

Pary, które nie mają dzieci – z własnego lub odgórnego wyboru – bardzo często decydują się na zakup psa. Czworonóg ma w pewien sposób zrekompensować brak potomków i zapełnić pustkę. Jakie korzyści niesie za sobą zakup psa przez bezdzietne pary? Które rasy spełnią wymagania dwójki dorosłych, samodzielnych osób?

Korzyści wynikające z posiadania psa

Osoby, które z jakichś przyczyn  nie mogą,  chociaż bardzo chcą mieć dzieci, łakną kontaktu z najmłodszymi i pragną, aby w  ich poukładanym życiu zapanował lekki chaos. Pojawienie się na świecie dziecka wprowadza spore zamieszanie i zupełnie dezorganizuje nasze życie. Zakup psa jest przeżyciem porównywalnym acz nie tak doniosłym. Chcąc nie chcąc, musimy całkowicie zmienić swoje przyzwyczajenia i przystosować się do nowego, dziennego grafiku. Taka rewolucja częstokroć okazuje się dla bezdzietnych par wybawieniem i generuje chęci do zmian. Niestety w części przypadków sprawy przybierają zgoła odmienny obrót. Zwierzak okazuje się zbędnym ciężarem, zaś właściciele nie czerpią satysfakcji z jego posiadania.

Każdy zwierzak ma w sobie miłość, którą pragnie przelać na właściciela. Pies wnosi do naszego życia pewien powiew świeżości, sprawia, że chcemy wracać do mieszkania, nie obawiając się przy tym dzwoniącej w uszach ciszy. Jeżeli współmałżonka nie ma w domu i czujemy się samotni, zawsze możemy „wesprzeć się” na naszym zwierzaku. Stwierdzenie może wydać się odrobinę przesadzone, jednak nie zapominajmy, że to właśnie pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Pies, jako wspólna własność obydwojga małżonków, może stać się dobrym tematem do rozmów i rozwijania pasji. Przykładowo, jeżeli lubimy biegać lub jeździć na rowerze, możemy wybrać Alaskana, Owczarka czy Labradora. Jeżeli uwielbiamy spacery po lesie, lub mamy żyłkę do myślistwa, powinniśmy zainwestować w dobrego gończego lub Posokowca.

Wybór rasy psa dla par bezdzietnych

Czworonogi bardzo często sprawiają, że właściciele odnajdują nowe pasje i zainteresowania. Ciekawym pomysłem spędzenia czasu z psem jest wybranie się na tor przeszkód. Wiele ras dobrze radzi sobie z konkurencjami typu agility i sprawnie współpracuje z właścicielami. Zawody można organizować również w zaciszu domowego ogniska – wystarczy zakupić kilka sprzętów i wykonać własny tor z przeszkodami. Wielką satysfakcję sprawiają również indywidualne treningi i szkolenia. Współmałżonkowie współpracują bowiem nie tylko z psem, ale także ze sobą. Uczą się przekazywania czytelnych i trafnych komunikatów, zacieśniają więzi i wspólnie cieszą się z małych sukcesów.

Czy wszystkie, bezdzietne pary powinny przygarniać psa?

Przygarnianie psa przez bezdzietne pary nie zawsze jest dobrym pomysłem. W niektórych sytuacjach pies staje się obiektem wzajemnych żalów i pretensji. Małżonkowie, a przynajmniej jedno z nich, często przelewa swoją miłość rodzicielską na zwierzę, co nie jest do końca zdrowe. Relacje z psem mogą być w pewien sposób satysfakcjonujące, ale nigdy nie zastąpią nam kontaktu z drugim człowiekiem.

Jeżeli chcemy wejść w posiadanie zwierzęcia ciepłego, dla który kontakt z człowiekiem stanowi prymarną wartość w życiu, zastanówmy się nad wyborem Cocker spaniel angielski. Spaniele kochają ludzi, ale nie znoszą samotności, dlatego też nie nadają się do mieszkania z ludźmi bardzo zapracowanymi i aktywnymi życiowo. Przykłady można mnożyć, jednakże konkluzja będzie jedna i ta sama – posiadanie psa wiąże się z mniejszymi lub większymi wyrzeczeniami i wymaga kompromisu.

Psy dla par bezdzietnych

Trudno powiedzieć, które rasy lepiej sprawdzają się  w roli czworonogów dla bezdzietnych par. Gusta i potrzeby osób samotnych są różne. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepiej sprawdzają się czworonogi o żywym temperamencie i łagodnym usposobieniu. Psy energiczne, żywiołowe i radosne zapełniają ciszę w domu i zachęcają właścicieli do podejmowania aktywności. Jedną z najczęściej wybieranych ras jest Pekińczyk – mały piesek, o twardym charakterze i skłonnościach do dominacji. Pekińczyk zdecydowanie nie nadaje się do domu z małymi dziećmi, gdyż jest zbyt ekspansywny. Starsze, samotne osoby będą jednak zadowolone z możliwości życia pod jednym dachem z tym cudownym kudłaczem.

Wybor psa dla osob bezdzietnych

Dla miłośników większych ras polecamy Sznaucera Olbrzymiego i Czarnego Terriera Rosyjskiego. Obydwie rasy są ze sobą bardzo mocno związane - Terrier powstał bowiem w wyniku krzyżowania kilku ras w tym Sznaucera.
Już na pierwszy rzut oka możemy powiedzieć, że psy cechuje ogromne dostojeństwo i powaga. Zwierzęta są bardzo łagodne i wierne właścicielom. W przeciwieństwie do Pekińczyków mogą uchodzić za równorzędnych partnerów dla właścicieli.

Chętnie wybierani są także reprezentanci ras psów ozdobnych i do towarzystwa takich jak Yorkshire terrier.

Decyzja o wyborze psa nie jest prosta. Musimy kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale także wsłuchać się w potrzeby naszej drugiej połówki. Nie wszystkie wybory okażą się po czasie trafne. Jeżeli zdajemy sobie sprawę, że nie chcemy zmieniać trybu życia i w zupełności odpowiada nam aktualny poziom aktywności, nie decydujmy się na zakup psa.

Tagi artykułu: