Udostępnij ten artykuł.

Psy dla singli

Mieszkanie dla singla. Z psem czy bez psa?

Jeśli jesteś osobą samotną i jednocześnie zainteresowaną posiadaniem psa, koniecznie przeczytaj ten artykuł. To, że mieszkasz sam i nie możesz przenieść części obowiązków na innego domownika, wcale nie dyskwalifikuje Cię jako dobrego i odpowiedzialnego właściciela. Wystarczy odrobina chęci i silnej woli, aby stworzyć ciepły i kochający dom dla czworonoga.

Największą przeszkodą dla singla, pragnącego zostać właścicielem psa, jest ustalenie dziennego harmonogramu zajęć. Jak pogodzić codzienne chodzenie do pracy lub szkoły z opieką nad psem? Koniec końców nie zrezygnujemy z posady na rzecz psa. Dodatkowo, jeśli nasza praca nie ma charakteru stacjonarnego i wymaga ciągłego przemieszczania się, to czy mamy prawo skazywać zwierzę na życie na walizkach? Oczywiście istnieją rozwiązania pośrednie, takie jak oddawanie psa pod opiekę kogoś bliskiego lub do psiego hotelu, ale czy to gra warta świeczki? Ponadto, jeśli jesteśmy bardzo zaangażowani w życie społeczne lub towarzyskie, to mamy szanse wykazać się w roli właścicieli? Czy będziemy w stanie zaopiekować się psem, wyszkolić go, przyzwyczaić do obcowania z innymi ludźmi? Czworonóg to inwestycja długoterminowa, nie podejmujmy zatem decyzji pod wpływem impulsu.

Psy dla singli:

Rasy psów odpowiednich dla singla: Sussex Spaniel, Shiba Inu, Pharaoh Hound, Norfolk Terrier, Miniature Schnauzer, Boston Terrier, Chow Chow, Bullmastiff, Goldendoodle, Chinese Shar-Pei, Brussels Griffon, English Foxhound, Goldador, Bull Terrier, Harrier, Kuvasz, Labradoodle, Lhasa Apso, Bloodhound, Black and Tan Coonhound, Norwegian Buhund, Peekapoo, Basset Hound, Plott, Basenji, Akita, Tibetan Mastiff

Psy dla singli - sprawy techniczne

Idea posiadania psa wydaje się z początku atrakcyjna, ale szybko może stać się udręką. Aby nie rozczarować się w przyszłości, starannie wybierz psa, który najlepiej pasuje do Twojego stylu życia. Jeżeli jesteś osobą aktywną, wybieraj psy dla sportowców i biegaczy. Jeżeli wypoczywasz biernie, zastanów się nad kupnem Mopsa. Bodaj najistotniejszą rzeczą, determinującą wybór psa, jest jego zdolność do długiego przebywania w pustym mieszkaniu. Niektórym czworonogom samotność nie przeszkadza i nie czują potrzeby ciągłego kontaktowania się z właścicielem. Z opisu nie trudno wywnioskować, że zakup szczenięcia  nie jest najlepszym pomysłem dla singla. Szczeniaki wymagają bowiem szkolenia, ciągłej obserwacji i kontroli zachowań. Pozostawienie zwierzęcia w pustym mieszkaniu, nawet na kilka godzin, może wyzwolić weń lęk separacyjny.

 

Psy dla singli. Wybór psa dla singla.

Po pierwsze polecamy przyjęcie starszego psa (skończone trzy lata), który został już wcześniej poddany szkoleniu. Kluczem jest odnalezienie psa, który nie potrzebuje stałego wysiłku i zadowala się spacerami porannymi i wieczornymi. Do ras psów „energooszczędnych” zaliczamy: Bullmastiffy, Owczarki kaukaskie, Mastiffy pirenejskie czy Buldogi francuskie. Bullmastif jest jednym z najbardziej leniwych czworonogów, który większość dnia spędza na kanapie albo legowisku. Nie przejawia skłonności do agresji, nie demoluje mieszkania, jest łatwy w prowadzeniu. Pies średniej wielkości, łatwy w pielęgnacji. Może żyć zarówno w bloku, jak i w domku pod miastem. W zupełności wystarczą dwa spacery w ciągu dnia, które nie powinny być jednak krótsze niż 30 minut. Nawet najbardziej leniwy pies potrzebuje niekiedy rozprostować kości.
Mastify i Owczarki są zaś psami bardzo dużymi, które raczej nie odnajdą się w małym mieszkaniu. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i treningu, zatem nie nadają się dla singla, który nie miał wcześniej kontaktów ze zwierzęciem.

Oczywiście nie należy zapominać o kundelkach. Schronisko dla psów jest doskonałym miejscem do poszukiwania odpowiednich czworonogów. Pracownicy są bowiem dobrze zorientowani w potrzebach psów, znają ich temperament i mogą doradzić, które zwierzę będzie dla nas odpowiednie.

Wspólny spacer z psem

Pierwsze dni z psem - Singiel na swoim

Osoba samotna musi zdawać sobie sprawę, że pierwsze dni pobytu czworonoga w nowym domu są dlań bardzo stresujące. Nie można zatem rzucać pupila na głęboką wodę i już pierwszego dnia pozostawić go w pustym mieszkaniu na wiele godzin. Najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji będzie zorganizowanie kilku dni wolnych od pracy i złapanie wspólnego kontaktu z nowym domownikiem. Etap wprowadzenia musi jednak zawierać odniesienia do przyszłego trybu życia. Przyzwyczajajmy zatem psa do swojej nieobecności – wychodźmy z domu na krótkie okresy, stopniowo je wydłużając.

Zastanów się przy tym, jak będzie wyglądała późniejsza współpraca. Czy istnieje szansa, abyś w ciągu dnia wracał do domu na lunch lub wsparł się na przyjacielu, członku rodziny lub sąsiedzie? Czy wchodzi w grę wynajęcie osoby, która wyprowadziłaby psa w czasie Twojej nieobecności? „Wyprowadzacze psów” czyli Petsitter biorą średnio 20-30 złotych za godzinę spaceru z psem, co w przekroju miesiąca daje kwotę 600 złotych. Zastanów się nad wszystkimi, możliwymi opcjami i wybierz tę najsłuszniejszą!

Tagi artykułu: