Udostępnij ten artykuł.

Psy długowłose cz. 1, duże i małe psy z długim włosem

Myśląc o psach długowłosych, natychmiast stają nam przed oczami owczarki, Yorkshire teriery oraz setery. Każdy z nas potrafi wymienić co najmniej kilka raz psów z długim włosem – wszak to domena większości ras psów ozdobnych i do towarzystwa!  W  niniejszym zestawieniu postaramy się zaprezentować Państwu nieco mniej znane rasy czworonogów, które również mają imponującą i długą okrywę włosową. Życzymy miłej lektury!

Psy długowłose duże i małe - lista ras:

psy długowłose skye terrier

Skye Terrier

Skye Terriery mają włos dwojakiego rodzaju. Podszerstek jest krótki, miękki i wełnisty, zaś włos okrywowy – długi i dobrze przylegający do ciała. Włos rośnie aż do osiągnięcia przez psa wieku dojrzałego, a jego długość może wynieść nawet 15 cm! Na głowie włos jest krótszy i delikatniejszy, zwieszając się frędzlami z uszu i mieszając z kosmykami po bokach głowy. Na ogonie tworzy miękki pióropusz. Bardzo rzadko trafia się osobnik, który ma włosy ościste, czyli średniej długości, kończące się buławkowatymi rozszerzeniami, pełniące funkcję mechanicznej osłony ciała.
Standard rasy Skye Terrier dopuszcza wiele typów umaszczeń, poczynając od jasnej szarości, po płowości, lekkie pręgi, melanże, aż do czerni. U niektórych psów występuje mała biała plamka na piersi.

psy długowłose chart afgański

Charty afgańskie

Afgany to szalenie wymagające czworonogi – jeżeli chcemy utrzymać włos w idealnym stanie, musimy się sporo natrudzić. Do mniej więcej 18 miesiąca życia psy pokryte są obfitym włosem szczenięcym, który stopniowo wytracają. W fazie przejściowej na grzbiecie psa pojawia się siodło z krótszym zwartym włosem i o intensywnej barwie. Długi włos wykształca się w ciągu kilku lat. W okresie „dojrzewania” sierści konieczne jest częste i staranne czesanie, które zapobiegnie kołtunieniu i filcowaniu. Zabiegi pielęgnacyjne charta afgańskiego należy rozpocząć już u trzymiesięcznych szczeniąt – dzięki temu szybko oswoją się z fryzjerskimi akcesoriami i nie będą protestować w przyszłości.
Czesanie i szczotkowanie charta powinno kojarzyć się psu z czymś przyjemnym, zwłaszcza że będzie powtarzane niemal codziennie. Cóż, przy Afganie trzeba się trochę napocić, ale efekt końcowy zrekompensuje nam godziny batalii ze szczotką i grzebieniem! 

psy długowłose owczarek francuski briard

Briard

Briard to pies o nieco rustykalnym wyglądzie, który zwraca uwagę otoczenia i wzbudza podziw wszystkich miłośników czterołapów. Utrzymanie wzorcowego wyglądu psa nie jest może zbyt trudne, ale wymaga systematyczności – regularne czesanie i szczotkowanie włosa to absolutna podstawa. Na szczęście Briardy, w odróżnieniu od innych czworonóg z długim włosem, nie wymagają częstych kąpieli. Ich szata składa się z długiego włosa okrywowego o koziej strukturze (suchej) oraz miękkiego podszerstka. Taki typ owłosienia nie jest szczególnie problematyczny nawet dla niedoświadczonych opiekunów. Co ciekawe psy nie wydzielają także typowego „psiego” zapachu i są przez wiele osób uznawane za czworonogi hipoalergiczne. Oczywiście stwierdzenie, że Briardy nie linieją jest mocno naciągane, niemniej utrata włosa jest rzeczywiście mniejsza niż w przypadku innych ras.

psy długowłose sussex spaniele

Sussex Spaniel

Sussex spaniele, w przeciwieństwie do cockerów, bardzo często pełnią rolę psów pracujących. Utrzymanie ich szaty w czystości nie jest dużym wyzwaniem, ponieważ włos nie jest bardzo długi. Właściciele muszą jednak pamiętać, że podobnie jak inne psy długowłose o oklapniętych uszach, spaniele są podatne na wszelkie infekcje i choroby grzybicze. Po każdym spacerze konieczne jest zatem dokładne suszenie uszu. Oprócz tego obfita sierść może się kołtunić w niektórych miejscach – zwłaszcza na łapach, w pachwinach i na brzuchu. Nie zapominajmy zatem o regularnym wyczesywaniu i spryskiwaniu okrywy włosowej specjalnymi odżywkami ułatwiającymi rozczesywanie włosa.

psy długowłose chin japoński

Chin japoński

Chin japoński to prawdziwy arystokrata wśród psów. Ma prostą, długą i jedwabistą szatę, która jest bardzo miła w dotyku; uszy, szyja i ogon są dodatkowo ozdobione obfitymi piórami. Na pierwszy rzut oka można by przypuszczać, że psy wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Nic bardziej mylnego! W zupełności wystarczy cotygodniowe  czesanie włosa przy użyciu grzebienia z obrotowymi zębami i szczotkowanie zwykłą metalową szczotką. Sierść chinów japońskich ma właściwości samooczyszczające, dlatego kąpiele urządzamy tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Aby pies wyglądał nieskazitelnie, koniecznie przemywajmy mu oczy przy pomocy specjalnych preparatów, np. Angels Eyes Natura. Żółte plamy i zacieki pod oczami wyglądają bardzo nieestetycznie.

psy długowłose lhasa apso

Lhasa Apso

Lhasa Apso to czworonogi o imponującej okrywie włosowej, która wbrew pozorom nie jest trudna w utrzymaniu. Przy regularnym czesaniu, mniej więcej 2-3 razy w tygodniu, nie powinniśmy mieć problemów z kołtunami. Warto jednak pamiętać, że wygląd szaty i struktura włosa są warunkowane genetycznie; co więcej psy mają na ogół bujniejszą sierść niż suczki. Na gatunek włosa wpływa również sam kolor szaty.
Jeżeli włos naszego czworonoga jest matowy i szorstki, może być to oznaka problemów ze zdrowiem; aby wykluczyć obecność pasożytów, schorzenia wątroby i inne przypadłości, koniecznie wybierzmy się do weterynarza. Dobrym sposobem na poprawę kondycji włosa jest podawanie psu suplementów diety i biotyny.

psy długowłose silky terrier

Psy długowłose – Silky Terier

Nazwa rasy odnosi się bezpośrednio do szaty naszych czworonożnych przyjaciół. W tłumaczeniu na język polski ‘silky’ oznacza bowiem ‘jedwabisty’, co doskonale oddaje jej wygląd i strukturę. Silky Terier, w przeciwieństwie do większości ras, nie posiada sierści tylko włosy, które przypominają ludzkie. Nie ma także typowego dla innych ras podszerstka. W dotyku włos jest niezwykle delikatny i sprawia wrażenie chłodnego.
Oczywiście to, że psy są dość nietypowo owłosione, w żadnym przypadku nie uprawnia nas do mycia ich szamponami dla ludzi!

Zapraszamy do 3 części Psy długowłose – małe i bardzo małe rasy psów długowłosych

Tagi artykułu: