Udostępnij ten artykuł.

Psy długowłose cz. 3 - małe i bardzo małe rasy psów długowłosych

Zwykło się sądzić, że psy długowłose są bardziej kłopotliwe w pielęgnacji niż psy o włosie krótkim albo szorstkim – koniec końców w okresie linienia tracą dużo sierści i należy je wyczesywać niemalże codziennie. Owszem, trudno się kłócić ze stwierdzeniem, że psy gubią mnóstwo włosa, niemniej  jego sprzątanie nie jest szczególnie kłopotliwe, gdyż z łatwością możemy go zgarnąć z dywanu przy pomocy chociażby gąbki. Kiedy linieje pies krótkowłosy, sprawa wygląda gorzej, bowiem włos wchodzi między włókna dywanu i trudno go zebrać. Jeżeli zatem zastanawiasz się, czy warto wprowadzać pod swój dach psa o długim włosie,  odpowiedź brzmi: tak. A jeśli nie jesteś przygotowany na potężne wytracanie włosa, pomyśl o zakupie małego albo bardzo małego  psa długowłosego.

Lista małych i bardzo małych ras psów długowłosych:

psy długowłose bardzo małe chihuahua

Psy długowłose – Chihuahua

Współczesny pies chihuahua został odkryty przez turystów, którzy  w 1850 roku wybrali się na zwiedzanie prowincji Chihuahua. Psy bardzo szybko zyskały popularność wśród hodowców i trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie były krzyżowane z black and tan terierem. Dało to początek hodowli odmiany krótkowłosej. Długowłose chihuahua były natomiast krzyżowane z papilonem, szpicem oraz pekińczykiem. Włos u odmiany długowłosej powinien być cienki i jedwabisty, z nie za dużym podszerstkiem. Długi włos okrywowy tworzy pióro na uszach, kryzę na szyi oraz podkreśla część twarzową. Szata nie powinna być jednak tak obfita jak u Maltańczyka. Jeżeli u psa występuje podszerstek, włosy okrywowe powinny być dłuższe; dopuszcza się mniej włosa gardle i brzuchu oraz dłuższą okrywę na szyi oraz ogonie. Krótki włos występuje obowiązkowo na głowie, pysku oraz uszach. Sierść w dotyku powinna być delikatna i lśnić.

psy długowłose małe jamnik długowłosy

Psy długowłose – Jamnik długowłosy

Jamnik długowłosy to czworonóg o długiej i lśniącej sierści, która tworzy pióra na ogonie oraz zewnętrznej stronie kończyn. Odmiana powstała na skutek skrzyżowania jamnika o gładkim włosie z długowłosymi płochaczami oraz/lub cocker spanielami. W przeciwieństwie do odmian szorstko- i krótkowłosej, jamnik o długim włosie ma bardziej szlachetną głowę oraz dłuższe i niżej osadzone uszy.
Jako ciekawostkę warto dodać, że psy długowłose są spokojniejsze od pozostałych odmian. Jamniki są bardzo inteligentne (cecha odziedziczona po spanielach) i mają zrównoważony charakter. To niezwykle eleganckie psy, które przyciągają wzrok otoczenia.
Jamniki szorstkowłose są z kolei bardziej twarde w pracy, hałaśliwe i charakteryzują się dużą odwagą i zaciętością. Krótkowłose stanowią natomiast pierwowzór dla pozostałych odmian – odważne, czujne, figlarne, przyjazne i bardzo żywotne. Jeżeli zatem szukasz spokojnego czworonoga, który nie będzie szalał za każdym razem, kiedy w domu pojawią się obce osoby, zdecyduj się na zakup jamnika długowłosego.

psy długowłose małe chin japoński

Psy długowłose – Chin japoński

Psy długowłose z Azji to niezwykłe czworonogi o oryginalnej urodzie i aparycji – chin japoński nie stanowi w tym względzie wyjątku.  Psy nie wymagają intensywnej pielęgnacji, ponieważ ich szata ma niewiele podszerstka,a  a włos okrywowy można z łatwością uprzątnąć. Zabiegi pielęgnacyjne china japońskiego ograniczają się w zasadzie do wyczesywania włosa dwa razy w tygodniu za pomocą zwykłej metalowej szczotki oraz grzebienia – najlepiej z obrotowymi zębami.
Sierść China ma właściwości samooczyszczające, dlatego nie musimy kąpać psa w regularnych odstępach czasu – kąpiele organizujemy wówczas, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Aby włos psa zachował swój piękny wygląd i blask, należy nanosić na niego odżywkę po każdej kąpieli oraz regularnie przemywać okolice oczu, które są podatne na zażółcanie.

psy długowłose małe maltańczyk

Psy długowłose – Maltańczyk

Maltańczyk to pies dla koneserów psiego piękna, który zachwyca pięknym, lśniącym i śnieżnobiałym włosem. Jako że włos rośnie przez całe życie i nie wypada, psy praktycznie wcale nie linieją. Aby zachować szatę maltańczyka w doskonałym stanie i nie dopuścić do skołtunienia oraz sfilcowania sierści, konieczne jest jej codzienne czesanie i szczotkowanie. Czesanie jest swoistym rytuałem, który wymaga dużo wprawy i umiejętności – każdorazowo przed przystąpieniem do „zabiegu” spryskujemy sierść niewielką ilością odżywki, a następnie czeszemy włos dokładnie od skóry pasemkami, zaczynając od brzucha. Po czesaniu zabezpieczamy włos preparatem na bazie lanoliny, aby się nie kołtunił i był delikatnie obciążony.

Kąpiele winny odbywać się dwukrotnie w ciągu miesiącu – najlepiej co dwa-trzy tygodnie, aby szata była zawsze lśniąco czysta. Po kąpieli nakładamy na włos balsam i dokładnie suszymy psa. Przed zakupem preparatów odżywczych powinniśmy sprawdzić, czy nie zawierają olejów roślinnych, olejku jojoba oraz dużej ilości olejku norkowego – te substancje powodują bowiem zażółcanie włosa.

psy długowłose papillon

Psy długowłose – Papillon

Utrzymanie sierści Papillona w doskonałym stanie stanowi nie lada wyzwanie dla każdego opiekuna.  Dlaczego? Otóż po każdym intensywnym spacerze szata psa jest upstrzona patykami, zanieczyszczeniami, rzepami, owadami etc. Jeżeli chcemy, aby włos był zdrowy, musimy wykazać się żelazną konsekwencją i za każdym razem usuwać zeń niechcianych lokatorów. Oczywiście wskazane jest także dodatkowe zabezpieczanie sierści przez nakładanie na nią odżywek i specjalistycznych preparatów nawilżających, które sprawiają, że włos staje się elastyczny i śliski. Jeżeli zaś chodzi o czesanie w zupełności wystarczy ogarniać sierść psa co drugi-trzeci dzień.

psy długowłose małe szpic miniaturowy

Psy długowłose – Pomeranian

Szpice miniaturowe to urzekające czworonogi o pięknej szacie, która – zważywszy na obfite podszycie – lekko odstaje. Szczególnie imponujący jest przypominający grzywę kołnierz wokół szyi oraz ogon o obfitym owłosieniu, który jest noszony dumnie nad grzbietem. Lisia głowa oraz małe spiczaste uszy nadają czworonogowi nieco zadziornego wyglądu.
Oczywiście, posiadanie tak pięknego czworonoga niesie za sobą pewne konsekwencje. Właściciel szpica miniaturowego musi być bowiem przygotowany na konieczność regularnego sprzątania i zbierania włosa, który czworonóg gubi w horrendalnych ilościach. Dwa razy do roku pomeraniany wymieniają futro i wówczas w całym domu lata psi włos. Co ciekawe suki tracą o wiele więcej włosa i linieją częściej niż dwa razy do roku.

psy długowłose małe yorkshire terrier

Psy długowłose – Yorkshire Terier

Yorki to psy o długim, prostym i opadającym po obu bokach tułowia włosie, z przedziałkiem, który biegnie od nosa do koniuszka ogona. Sylwetka Yorkshire terriera jest opływowa i zwarta. Na tułowiu włos jest średniej długości i zupełnie prosty; jeżeli York jest zadbany szata jest błyszcząca i delikatna w dotyku. Obrost głowy długi, w odcieniu soczysto płowozłotym; na bokach głowy ciemniejszy, podobnie jak u nasady uszu i kufie, gdzie włos może osiągać bardzo imponującą długość.  Podpalanie głowy nie może zachodzić na szyję. Z okrywą płowo-złotą nie powinny mieszać się włosy ciemne bądź szare.

Zapraszamy do 1 części Psy długowłose

Tagi artykułu: