Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psy do adopcji

Przyjęcie do domu nowego zwierzęcia jest zawsze wydarzeniem pięknym i niezwykle emocjonującym dla obydwu stron. Nic w tym dziwnego – przecież nasza rodzina powiększa się wtedy o jednego członka, który choć porusza się na czterech łapach, to szybko staje się jej pełnoprawnym elementem.

Zdolność budowania silnych więzi ze zwierzętami oraz gotowość do zapewnienia im odpowiednich warunków życia jest zewnętrznym wyrazem dobrego charakteru i mocno rozwiniętej wrażliwości człowieka, a o szczególnym wymiarze tych cech możemy mówić wtedy, gdy adoptowany przez nas pupil to pies ze schroniska. Taka decyzja oznacza bowiem nie tylko zaoferowanie szansy na nową, lepszą przyszłość dla pokrzywdzonej przez los niewinnej istoty, lecz wiąże się ona również z poważniejszą odpowiedzialnością oraz większym prawdopodobieństwem napotkania przeszkód na drodze do osiągnięcia wzajemnego zaufania.

Musimy przecież uświadomić sobie, że przebywające w schroniskach psy, koty oraz przedstawiciele innych gatunków najczęściej trafiają tam już w wieku dorosłym, po przejściu serii traumatycznych przeżyć, które głębokim piętnem odbijają się na ich charakterze i zachowaniu. Wiele z nich zostało porzuconych lub w inny sposób skrzywdzonych przez lekkomyślnych właścicieli, inne zostały siłą odebrane okrutnym ludziom, którzy wyładowywali na nich swoja agresję.

szczeniak do adopcji

szczeniak do adopcji czekający w schronisku

Oczywistym jest, że pies z taką przeszłością może mieć większe trudności, kiedy przyjdzie mu ponownie zaufać jakiemuś człowiekowi, z drugiej jednak strony to właśnie najciężej doświadczone zwierzęta najbardziej łapczywie poszukują miłości oraz akceptacji, a po przełamaniu pierwszych lodów potrafią przywiązać się do właściciela tak mocno, że gotowe są oddać za niego życie. Nie trzeba więc nikomu tłumaczyć, że raz podjęta decyzja o przyjęciu pod swój dach psa ze schroniska musi być ostateczna, gdyż jej zmiana na dalszym etapie oznacza wyrządzenie wielkiej krzywdy czworonogowi.

Warto więc poznać jak najlepiej charakter oraz przeszłość wybranego zwierzęcia, dzięki czemu możemy przygotować się na ewentualne trudności w aklimatyzacji czy dostosowaniu się do naszego trybu życia. Pracownicy schroniska na pewno jasno i bez owijania w bawełnę przedstawią nam wszystkie nietypowe zachowania lub potrzeby, jakie może wykazywać dany pies, będą również chcieli lepiej poznać nas i naszą rodzinę, aby przekonać się, czy wystarczy nam dobrej woli oraz cierpliwości.


  • Psy do adopcji

  • Psy do adopcji

  • Psy do adopcji

Z naszej strony powinniśmy dopilnować także reszty formalności, a więc upewnić się, że zwierzę przeszło wymagane szczepienia, czy nie jest w trakcie prowadzenia jakiejś terapii albo czy nie wykazuje skłonności do zapadania na szczególny rodzaj chorób. Psy w schronisku mają najczęściej zapewnioną bardzo dobrą opiekę lekarską, a nowy właściciel otrzyma starannie wypełnioną książeczkę zdrowia. Jednakże adoptując psa w podeszłym wieku albo po wypadku musimy liczyć się z tym, że opieka nad nim będzie bardziej wymagająca niż w przypadku zdrowiutkiego szczeniaka z hodowli. Dlatego pomyślmy zawczasu o nawiązaniu znajomości z dobrym weterynarzem, a jeśli jest to możliwe – pozostańmy w kontakcie z tym specjalistą, który zna już dobrze naszego pupila jeszcze z czasów, kiedy był bezdomny.

Zapraszamy do darmowych wpisów na naszej stronie - patrz zakładka z lewej strony ekranu

Psy do adopcji, które czekają na nowy dom publikacja na stronie http://psy-pies.com/ogloszenia. Małe, duże, młode, starsze, łagodne i radosne czekają na Ciebie.

Tagi artykułu: