Udostępnij ten artykuł.

Psy do szukania trufli

Psy do szukania trufli

Trufle jeden z najdroższych grzybów

Trufle to rodzaj grzybów z gromady workowych należący do rodziny truflowatych. W Polsce występuje 9 gatunków trufli:  Borcha, dębowa, letnia, lśniąca, omszona, plamista, ruda, rzepiasta i wgłębiona. Trufle wytwarzają bulwiaste podziemne owocniki z wzorem obłoczni. Ich okrywy są gładkie lub brodawkowate. Zarodniki wytwarzane w ilościach od 1 do 6 w każdym worku przybierają eliptyczne lub okrągławe kształty i mają żółto-brązowawe zabarwienie o powierzchni siatkowatej bądź kolczastej. Młode owocniki są bezwonne. W czasie dojrzewania wytwarzają coraz bardziej intensywny zapach i przemieszczają się na wyższe poziomy – u części gatunków wystają nawet ponad powierzchnię. Zapach grzybów stanowi wabik dla leśnych zwierząt, które rozgrzebują ziemię i zjadają owocniki trufli, rozsiewając jednocześnie jej zarodniki.
Niektóre gatunki trufli – takie jak trufla biała czy trufla letnia – są bardzo cenne. W 1994 roku jeden funt trufli czarnej, bardzo trudnej w odszukaniu, sprzedawano w Stanach Zjednoczonych za nawet 500 dolarów! W Unii Europejskiej kilogram trufli białej jest sprzedawany natomiast po 4500 euro.
Odszukanie drogocennych grzybów jest bardzo trudnym zadaniem, dlatego zbieracze bardzo często używają do tego celu specjalnie szkolonych psów. Rasą najczęściej wykorzystywaną do tego typu zadań jest Lagotto Romagnolo, niemniej szukania trufli można nauczyć także inne czworonogi.

jak nauczyć psa szukania trufli

Polowanie na trufle

Psy do szukania trufli – Jak nauczyć psa szukać trufli

Naukę szukania trufli należy rozpocząć już od pierwszych dni życia szczenięcia. Kiedy suka jest szczenna, wmasowujemy w jej sutki oliwę truflową – dzięki temu szczeniaki przyzwyczają się do zapachu grzybów w czasie picia mleka i szybko „uzależnią” się od trufli. Kolejnym etapem szkolenia przygotowawczego jest posypywanie psiej karmy truflami w proszku lub małymi kawałkami trufli. Pies musi wyrobić w sobie nawyk codziennego jedzenia przysmaku i szukania go w swoim otoczeniu.
Praca z psem jest dość wymagająca, ale przynosi bardzo dobre efekty.
Kolejnym etapem szkolenia, nakierowanym na poszukiwanie „skarbu”, jest rzucanie psu piłki z umieszczoną w środku truflą. Czworonóg powinien przechwycić piłkę i automatycznie ją nam oddać. Ważne, aby piłka była wręczana w normalny sposób, tzn. bez szarpania. Kiedy pies będzie już nauczony pożądanych zachowań, ustawiamy poprzeczkę wyżej i zakopujemy piłeczkę w ziemi. Chowamy ją na tyle głęboko, aby pies na trufle zaczął kopać.

Ostatnim, najważniejszym etapem szkolenia, jest zakopywanie całych trufli w ziemi. Zadaniem psa jest wywęszenie łupu i przyniesienie go właścicielowi. Po pomyślnym zakończeniu tego etapu możemy wyjść z psem teren i zabrać go w miejsce, gdzie trufle występują. Pies nie może zniechęcić się długimi i bezowocnymi poszukiwaniami; dopiero po wdrożeniu się w rytm pracy możemy zabierać go na prawdziwe wyprawy poszukiwawcze i eksplorować zupełnie nieznane rejony.

Psy do szukania trufli grzybów

Wytresowane dwa psy na trufle

Psy do szukania trufli – Które rasy psów nadają się do poszukiwania trufli?

Nie wszystkie rasy psów nadają się do szukania trufli. Jeżeli szukamy czworonoga, który na pewno wywiąże się ze stawianych przed nim zadań, warto zastanowić się nad zakupem Lagotto Romagnolo. Ta stara rasa psów dowodnych, pochodząca z nizin Comacchio i bagien okolic Rawenny, jest od stuleci wykorzystywana do poszukiwania trufli rosnących na równinach i wzgórzach Emilia Romagna. W XIX wieku rasa zaczęła być krzyżowana z pointerami, pudlami i seterami. Hodowcy jednak dość szybko naprawili swój błąd i zrekonstruowali oryginalną rasę. W 2005 Lagotto Romagnolo zostały oficjalnie zaakceptowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
Polscy hodowcy, którzy pragnąc rozpocząć szkolenie Lagotto w celu poszukiwania trufli, muszą uzyskać dyplom ukończenia kursu uprawniającego do prowadzenia szkoleń oraz zdać specjalny egzamin. Psiak nie musi jednak posiadać certyfikatu, który potwierdzałby ukończenie szkolenia. psy do szukania trufli, psy do szukania trufli, psy do szukania trufli

Lagotto romagnolo jako psy do szukania truflio szukania trufli

Lagotto romagnolo psy wykorzystywane do wyszukiwania trufli

Tagi artykułu: