Udostępnij ten artykuł.

Psy myśliwskie

Psy myśliwskie to grupa psów różnych ras wykorzystywanych przez myśliwych jako pomocnicy w polowaniach na dziką zwierzynę i ptactwo.

Podział grup psów myśliwskich

Grupy te podzielone są odnośnie cech i predyspozycji wrodzonych, będzie to zatem grupa psów wystawiających, do której to należeć będą wyłącznie psy rasy wyżeł. Adekwatnie do niej drugą grupą jest grupa psów niewystawiających, do której zaliczone zostały wszystkie pozostały rasy psa myśliwskiego.

Podział według wyglądu psa

Podział tego rodzaju psów istnieje także w oparciu o wygląd psa i będą to rasy psów:

 • krótkowłosych
 • szorstkowłosych
 • i długowłosych.

Podział ze względu na predyspozycje rasy oraz rodzaju wytresowania

Psy myśliwskie są podzielone także w kategoriach psa:

 • wszechstronnego,
 • wielostronnego i
 • jednostronnego, gdzie każda z odmian zaliczanej do poszczególnej grupy cechuje się swoistego rodzaju predyspozycjami uwidoczniającymi się w szczególny sposób podczas pracy psa.

Podział psów myśliwskich w oparciu o zakres pracy i rodzaj polowania, w którym przyjdzie mu brać udział przedstawia się w następujący sposób.

psy gończe bloodhoundy

bloodhoundy

W zależności od sposobu zachowania na polowaniu wyróżniamy kilka grup wyspecjalizowanych psów myśliwskich:

aportery –  przechwytują postrzeloną zwierzynę z lądu i wody;

Aportery to dość duże i silne psy, które wykazują dużą wytrwałość w poszukiwaniu zwierzyny. Poza myślistwem bywają używane w sportach polegających na przynoszeniu bezkrwawego aportu.

dzikarze – psy polujące na dziki;

Psy na dziki odznaczają się ponadprzeciętną zaciętością, wytrwałością i zwinnością. Mają silnie rozwinięty zmysł węchu. Niewielkie rozmiary ułatwiają osaczanie i gonienie dzików nawet w gęstych zaroślach, a także  ułatwiają gonienie i osaczanie dzików nawet w największych zaroślach i gęstych młodnikach oraz pozwalają łatwiej unikać zranienia przez dzika

gończe – przeznaczone do pogoni za zwierzyną;

W odróżnieniu od posokowców psy gończe wykorzystywane są przede wszystkim do pogoni i osaczania zwierzyny zdrowej w czasie polowań. Odznaczają się wspaniałym węchem, wytrwałością i zaciętością. Co ciekawe, wiele ras psów z grupy posokowców sprawdza się w roli gończych.

norowce – płoszą zwierzynę zamieszkującą nory m.in. lisy i króliki;

Psy, mimo że są niewielkich rozmiarów, odznaczają się wielką ciętością. Z ogromnym zapałem i odwagą przepłaszają z nor  niekiedy większe i silniejsze od nich drapieżniki. Do polowania w norach wykorzystywane są głównie teriery oraz jamniki.

płochacze – naganiają zwierzynę;

Psy wyszukują i wypłaszają zwierzynę z jej miejsca bytowania lub zalegania. Płochacze są jednocześnie psami aportującymi.

posokowce – poszukują postrzeloną zwierzynę czarną oraz płową;

Większość posokowców sprawdza się także w roli psów gończych.

tropowce – tropią zwierzynę po śladach;

Psy tropowe obdarzone są doskonałym węchem. Tropią zwierzynę po śladach, wykorzystując tropy zapachowe. Do grupy tropowców należą właściwie wszystkie rasy psów myśliwskich, a jedynym kryterium kwalifikacyjnym jest zdolność tropienia zwierzyny węchem.

płochacze płochacz holenderski

płochacz holenderski

legawe  – aportują, wyszukują oraz polują w wodzie.

Legawe to psy o bardzo dobrym węchu, które potrafią wystawić zwierzynę zarówno w łowiskach leśnych, jak i na polu. Sprawdzają się także w czasie polowania na ptactwo wodne. Co więcej są doskonałymi aporterami.

Niektóre psy mają mogą być wykorzystywane do wielu rodzajów prac – zarówno w wodzie, polu, jak i w lesie – mówimy wówczas o psach wszechstronnych. Czworonogi wyspecjalizowane wyłącznie w jednym rodzaju polowania bywają nazywane psami jednostronnymi.

Wybierając psa myśliwskiego, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jego umiejętności i predyspozycje do pracy w trudnym terenie, ale także wygląd. Psy krótkowłose są bowiem wrażliwe na niskie temperatury i najlepiej sprawdzą się w pracy na suchym polu. Psy o włosie szorstkim odnajdą się z kolei w trudnym terenie: na szuwarach, w terenie pokrytym kolczastą roślinnością. Psy długowłose dobrze zniosą natomiast nawet niskie temperatury.

dzikarze foksteriery krótkowłose

foksteriery krótkowłose

Podział ras psów myśliwskich

 • Aportery

Chesapeake Bay retriever, curly coated retriever, flat coated retriever, golden retriever, labrador retriever, Nova Scotia duck tolling retriever

 • Gończe

ogar polski, Beagle, gończy polski, gończy słowacki

 • Jamniki

jamnik krótkowłosy, jamnik szorstkowłosy, jamnik długowłosy

 • Płochacze

płochacz niemiecki

 • Posokowce

posokowiec bawarski, posokowiec hanowerski

 • Spaniele

cocker spaniel, springer spaniel angielski, springer spaniel walijski

 • Szpice myśliwskie

łajka zachodniosyberyjska, łajka wschodniosyberyjska, karelski pies na niedźwiedzie

 • Teriery

foksterier krótkowłosy angielski, foksterier szorstkowłosy angielski, terier walijski, airedale terier, niemiecki terier myśliwski

 • Wyżły

wyżeł niemiecki krótkowłosy, wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł niemiecki ostrowłosy, wyżeł węgierski krótkowłosy, wyżeł węgierski szorstkowłosy, wyżeł czeski szorstkowłosy, wyżeł weimarski krótkowłosy, wyżeł weimarski długowłosy, seter szkocki, seter irlandzki, seter irlandzki czerwono-biały, seter angielski, pointer, duży Münsterländer, mały Münsterländer

W kolejnym artykule przedstawimy Państwu wybrane rasy psów myśliwskich użytkowanych łowiecko w Polsce.

Tagi artykułu: