Udostępnij ten artykuł.

Psy myśliwskie na ptactwo

     Legawce to psy ułożone do wystawiania ptactwa w różnych rodzajach terenu. Do grupy psów legawych zaliczamy:  wyżły niemieckie (szorstkowłose, krótkowłose, długowłose), setery (angielskie, irlandzkie, szkockie), wyżła węgierskiego szorstkowłosego,  czeskiego fouseka i pointery. 

     Inną grupą psów polujących na ptaki są płochacze. Psy myśliwskie zaklasyfikowane do tej grupy poszukują i płoszą drobną zwierzynę oraz ptactwo wodne z szuwarów i trzciny. Do tej grupy płochaczy zaliczamy: płochacza niemieckiego, cocker spaniela angielskiego, springer spaniela angielskiego, wachtelhund oraz łajkę.
W niniejszym zestawieniu uwzględnimy najważniejsze rasy psów myśliwskich na ptaki wraz z ich krótkim opisem. Zachęcamy do lektury!

Brittany spaniel
  Brittany spaniel to posłuszny, kochający i wierny pies. Épagneul breton należy do grupy legawców wykorzystujących w polowaniu na drobną zwierzynę leśną i ptactwo tzw. "górny wiatr". Rasa jest bardzo popularna terenach Francji. Liczne hodowle rasy występują również w Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych.

O wyżłach ogólnie
Wyżły to psy myśliwskie, dla których cechą charakterystyczną jest stójka. Czworonogi są przeznaczone do polowań w polu suchym, wodzie, a także w lesie na drobną zwierzynę i ptactwo. Wyżły dzielą się na wyżły brytyjskie (pointer, seter angielski, seter szkocki (gordon), seter irlandzki) oraz kontynentalne (wyżły francuskie, niemieckie, węgierskie, włoskie i inne). Większa część populacji pozostaje w rękach myśliwych.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy
   Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to legawiec, który powstał na skutek krzyżowania pudli, pointerów, gryfonów, airedale terrierów oraz innych odmian wyżła niemieckiego. Rasa jest bardzo ceniona wśród myśliwych za twardą stójkę, wspaniały węch oraz zdolności adaptacyjne. Sprawdza się w czasie polowań na bagnach i lasach. Psy są bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych komend. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu owłosieniu (‘Draht’ w j. niemieckim oznacza ‘drut’).

Wyżeł niemiecki krótkowłosy
   Wyżeł niemiecki krótkowłosy to rasa popularna zarówno w Niemczech, jak i w innych krajach Europy kontynentalnej, wykorzystywana przede wszystkim do wystawiania, wypłaszania i aportowania ptactwa.  Wyżeł niemiecki krótkowłosy nadaje się także do pracy jako wyżeł wszechstronny. Po właściwie przeprowadzonym szkoleniu sprawdzi się w czasie polowań na terenach leśnych oraz w charakterze płochacza, tropowca i posokowca. Przodkami Wyżła niemieckiego krótkowłosego są wyżły włoskie oraz pointery.

Psy myśliwskie na ptaki brittany spaniel, wyżeł niemiecki szorstkowłosy i wyżeł niemiecki krótkowłosy

Psy myśliwskie na ptactwo od lewej Brittany spaniel, Wyżeł niemiecki szorstkowłosy i Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Chesapeake Bay Retriever
  Chesapeake Bay Retriever to mocno zbudowany, duży i wytrzymały czworonóg, który poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Psy mają charakterystyczną dwuwarstwową powłokę: wełnisty podszerstek i  krótki, ostry włos okrywowy.

Springer spaniel angielski
    Springer spaniel angielski to niezwykle inteligentna rasa z wrodzoną pasją łowiecką. Psy sprawdzają się  jako płochacze, tropowce, aportery, a niekiedy – choć bardzo rzadko – dzikarze. Springer to pies samodzielny, który nie zawiedzie swojego przewodnika w bardziej kameralnym otoczeniu.

Labrador Retriever
   Labrador Retriever to rasa znana ze swojej wielkiej miłości do wody. Czworonogi są podatne na szkolenia i nie sprawiają kłopotów opiekunowi. Pierwotnie psy były użytkowane jako psy myśliwskie do aportowania postrzałków, głównie ptaków. Jedną z najważniejszych cech labradora pomagających mu w pracach myśliwskich jest umiejętność zapamiętania miejsca upadku postrzelonych ptaków, a następnie ich zaaportowania do myśliwego.

Psy myśliwskie na ptactwo od lewej Chesapeaske Bay Retriever, Springer spaniel angielski i Labrador retriever

Psy myśliwskie na ptactwo od lewej Chesapeake Bay Retriever, Springer spaniel angielski i Labrador retriever

Seter szkocki
   Seter szkocki, Gordon już w przeszłości był wykorzystywany jako pies wystawiający (legawiec) w polowaniach na ptactwo m.in. przepiórki, kuropatwy i bażanty. Gordon to jedyny wyżeł brytyjski, który posiada zdolność do pracy zarówno dolnym, jak i górnym wietrze. Dzięki temu może pracować również jako tropowiec. Psy sprawdzały się w polowaniach przy pieszym myśliwym zważywszy na swoją dość dużą masę i wolniejsze chody przy odkładaniu pola.  

Golden Retriever
    Golden Retriever to wierny towarzysz człowieka, który łatwo poddaje się szkoleniu i uwielbia pracować w terenie. Lubi pracę, dlatego chętnie aportuje i pływa. Doskonale sprawdza się w roli psa myśliwego i na ptactwo – przynosi drobną zwierzynę. Potrzebuje dużo ruchu. Oprócz pasji myśliwskiej posiada także zdolności do pracy z ludźmi i jest powszechnie wykorzystywany w dogoterapii.

Pointer
   Pointer jest używany do polowań jako wyżeł wielostronny. W Wielkiej Brytanii spełnia rolę psa na ptactwo, zaś na terenie Europy kontynentalnej jest wykorzystywany zarówno do wystawiania, jak i aportowania. Pierwotnie był wykorzystywany do wystawiania zajęcy, które następnie były gonione przez charty bądź do wystawiania ptactwa płoszonego przez płochacze i łowionego w sieci.

Psy myśliwskie na ptactwo od lewej Seter szkocki, Golden retriever i Pointer

Psy myśliwskie na ptactwo od lewej Seter szkocki, Golden retriever i Pointer

Uwaga!

W Polsce można polować na trzynaście gatunków ptaków. Do tej grupy zaliczamy: bażanty, cyraneczki, czernice, gęgawy, gęsi białoczelne, gęsi zbożowe, głowienki, grzywacze, krzyżówki, jarząbki, kuropatwy, łyski i słonki.

Ptaki na które mozna polowac w Polsce

pies na ptaki, psy na ptaki, pies na ptaka,legawce, lista ras psów do polowania na ptaki, myśliwskie psy na ptaki, na jakie ptaki można polować, na jakie ptaki można polować w polsce, najlepsze psy do polowania na ptaki, najlepsze rasy psów do polowania na ptactwo, pies mysliwski, pies na ptactwo, płochacze, polowanie na ptaki, polowanie na ptaki z psem, psy do polowania na ptactwo, psy do polowań na ptactwo, psy mysliwskie, psy myśliwskie, psy myśliwskie na dzikie ptactwo, psy myśliwskie na ptactwo, psy myśliwskie na ptactwo wodne, psy myśliwskie na ptaki, psy na ptactwo, psy na ptaki, psy z pasja po polowania na ptaki, psy z pasją do polowania na ptactwo, rasy psów do polowania na ptactwo, rasy psów do polowania na ptactwo wodne, rasy psów do polowania na ptaki

Tagi artykułu: