Udostępnij ten artykuł.

Psy na znaczkach pocztowych

Psy na znaczkach pocztowych - pierwsze znaczki z psami

Początki psiej filatelistyki sięgają pierwszej połowy XIX wieku. W tym też okresie angielska poczta krajowa wydrukowała pierwszy znaczek, na którego licu widniała postać psa. Jako, że sam motyw wydawał się niezwykle nośny i ciekawy dla oka, zdecydowano się na seryjną produkcję „psich” znaczków.

Pies pojawiał się na nich zarówno w charakterze głównego bohatera jak i również tła dla scenek rodzajowych, obrazów, dzieł sztuki etc. Liczne poczty europejskie wykonywały serie wydawnicze, na których można było zobaczyć rasy psów właściwe dla danego kraju.

Na znaczkach dokumentuje się przeróżne rasy psów, a niekiedy nawet konkretne osobniki. Swojej serii filatelistycznej doczekał się pewien dzielny pies imieniem „Merrick”. Merrick pracował przez długi czas w ratowniczych służbach górskich i odnajdywał zagubionych turystów. W dowód wdzięczności za jego bohaterską pracę został sfotografowany przez jednego reportera, a jego zdjęcie (jak zwykle ubranego w czerwony płaszcz) trafiło najpierw na rozkładówki gazet, a później na znaczek pocztowy.


  • Znaczek pocztowy z Pudlem

  • Znaczek pocztowy z Foksterierem

  • Znaczek pocztowy z Pointerem

Podobnie rzecz się miała z dzielnym, radzieckim psem imieniem „Łajka”. Łajka był pierwszym czworonogiem wystrzelonym na orbitę okołoziemską; dzięki temu wydarzeniu trafił do podręczników historii, ale i również na specjalne serie znaczków, które ukazały się w Związku Radzieckim i wszystkich krajach satelickich.

Psy na znaczkach pocztowych

Najlepszą okazją do seryjnej produkcji znaczków pocztowych są wystawy psów rasowych, spotkania miłośników czworonogów czy tez rocznice powstania krajowych Związków Kynologicznych i organizacji broniących praw zwierząt. Znaczki stanowią wówczas bardzo sympatyczną pamiątkę i niosą za sobą pewną historię, która może być przekazana dużej grupie ludzi. Bardzo dobrą okazją do podniesienia rangi domowych pupili był rok 1994 oraz 2006; poczty światowe wyraźnie nawiązywały wówczas do chińskiego kalendarza księżycowego i jego patrona, a mianowicie - psa.


  • Znaczki pocztowe z psami

  • Znaczek pocztowy z Seterem

  • Znaczek z Pekińczykiem

Psy na znaczkach pocztowych w Polsce

Poczta Polska wydała do tej pory kilka serii wydawniczych, spośród których najsławniejsza jest ta, pochodząca z 2006 roku (w kolejnym akapicie szerzej omówimy ten wątek). Pierwszy znaczek przedstawiający psa pochodzi z roku 1938 roku i został zaprezentowany w czasie V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie. Znaczki kolekcjonerskie przejawiały różną wartość - spotkamy zarówno droższe „specjały” jak i zupełnie tanie serie wydawnicze, których cena nie przekraczała niegdyś 20-40 groszy. Aby przekonać się, że znaczki pocztowe z psami cieszą się dużym zainteresowaniem wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy serwis aukcyjny, bądź antykwariat internetowy i porównać ceny wybranych modeli.

Światowa wystawa psów rasowych w Poznaniu 2006

Z okazji poznańskiej wystawy psów rasowych Poczta Polska wydała serię pięciu znaczków, na których widniały rodzime rasy psów: Polski Owczarek Nizinny, Ogar Polski, Chart Polski, Polski Owczarek Podhalański i Gończy Polski. Wartość nominalna znaczka opiewała na kwotę 1.3 zł, jednakże sam koncept każe sądzić, że znaczek stał się bezcenny dla polskich filatelistów i miłośników czworonogów. Każdy typ znaczka ukazał się w nakładzie 500 000 sztuk.


  • Znaczek pocztowy z Łajką

  • Znaczek z wyżłem węgierskim

  • Puli na znaczku pocztowym

Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie Poczta Polska powtórzy inicjatywę i znowu będziemy mieli okazje podziwiać piękne projekty graficzne. Niewątpliwie, ciekawym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie na rynek znaczków prezentujących psich bohaterów, bądź też „psy historyczne”. Pomysłów i możliwości jest naprawdę bardzo wiele.

Tagi artykułu: