Udostępnij ten artykuł.

Psy o niebieskim umaszczeniu

   Niebieskie umaszczenie jest najrzadsze spośród wszystkich spotykanych typów umaszczeń. W niektórych rasach niebieska maść jest akceptowalna. Wzorzec może różnić się w zależności od rejestru (FCI, AKC, CKC, etc. ). Niebieskie Weimary są na przykład dyskwalifikowane w AKC.  U dobermanów sytuacja jest odwrotna: niebieskie i płowe są dozwolone w AKC, ale nieprzewidziane w standardzie FCI.

    Poniżej przedstawiamy psy o niebieskim umaszczeniu, u których niebieska maść jest pożądana i dość często występuje u osobników czystej krwi. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Rasy psów o niebieskim umaszczeniu

Australijski pies pasterski
    Zgodnie ze standardem kolor powinien być niebieski lub niebiesko-nakrapiany z lub bez innych plam, zawsze podpalany. Dopuszczalne jest występowanie plam czarnych, niebieskich lub brązowych na głowie rozmieszczonych równomiernie. Włos na przednich kończynach brązowy od połowy wysokości w górę po pierś i podgardle z brązem na szczękach. Kończyny tylne są brązowe po wewnętrznej stronie  i wewnątrz ud; schodząc w dół od kolan i rozszerzając się na stronę zewnętrzną kończyn tylnych od stawu skokowego po palce łap. U niebieskich osobników może występować niekiedy rudy podszerstek, o ile jest szczelnie zakryty niebieskim włosem okrywowym.

Bearded Collie

   Bearded Collie występuje w kilku kolorach szaty. Najbardziej popularnym jest blue merle zwany również  kolorem niebieskim marmurkowym. Psy są nakrapiane czarnym kolorem na rozjaśnione podłoże. Gen Merle jest genem dominującym.
Innym popularnym typem maści jest niebieski tricolor (niebiesko-biały).  Do jego wystąpienia konieczne są, oprócz dwóch genów “niebieskich” od obojga rodziców, dwa recesywne geny “tricolor”.
Blue and white – niebiesko-biała maść występuje stosunkowo rzadko, ponieważ do jego uaktywnienia konieczne są dwa recesywne geny “rozjaśnione” od obojga rodziców i jeden black.

Bedlinton Terrier

    Bedlington Terrier występuje w trzech typach umaszczenie – maść niebieska jest stosunkowo najrzadsza. Przy maści niebieskiej i niebieskiej podpalanej nos psa musi być czarny.

Chow-chow

     Chow-chowy maja jednolite umaszczenie sierści: rude, czarne, białe, kremowe, niebieskie i cynamonowe. Niebieska maść występuje zdecydowanie najrzadziej. Sierść  jest gęsta, puszysta i dwuwarstwowa. Cechą charakterystyczną cechą rasy nie jest jednak niebieska maść, a oryginalny czarno-niebieski język, dziąsła i podniebienie.

Niebieski spaniel pikardyjski

     Niebieski spaniel pikardyjski, wbrew swojej nazwie, nie ma włosa o niebieskim umaszczeniu. Jego sierść gładka lub lekko falująca, na ogonie, uszach, spodzie ciała i kończynach występują wyraźne pióra. Umaszczenie może być czarne lub szare z ciemniejszymi plamami i charakterystycznym niebieskim nalotem, który nie jest jednak barwą dominującą.

psy o niebieskim umaszczeniu Niebieskie spaniele pikardyjskie

Niebieskie spaniel pikardyjskie

Australian Stumpy Tail Cattle Dog

    Stumpy to rasa o dość długiej historii wyhodowana celowo do pasienia bydła w początkach XIX wieku. Historycy nie są zgodni, kto był faktycznym twórcą rasy. Jedna hipoteza głosi, że twórcą był Thomas Simpson Hall, który skojarzył pochodzące z północnej Anglii psy o nazwie  smithfield z australijskimi dingo. Czworonogi nazywane były Hall’s heeler. Według drugiej, bardziej prawdopodobnej hipotezy, pierwszym hodowcą był poganiacz bydła o nazwisku Timmins z Bathurst w Nowej Południowej Walii, który uzyskał rude, krótkoogoniaste psy, zwane Timmins biters. Jako że psy kaleczyły bydło, hodowca postanowił skrzyżować je z krótkowłosym, marmurkowym collie. Skutkiem krzyżowań było powstanie doskonałego i wszechstronnego psa – bezpośredniego przodka współczesnego Stumpy’ego, który to właśnie po marmurkowym collie odziedziczył unikalne niebieskie umaszczenie.

Pies rasy Australian stumpy tail cattle dog

Australian stumpy tail cattle dog

Pies rasy Blue Lacy

    Blue Lacy to słabo znana rasa psów wyhodowana na terenie Teksasu w połowie XIX wieku.  Lacy od 2001 roku jest uznawana za czysto teksańską rasę i skarb stanowy, jednak dopiero w czerwcu 2005 roku gubernator Rick Perry wydał przepis, w myśl którego niebieski czworonóg stał się oficjalną rasą teksańską.
Chociaż psy są często nazywane "niebieskimi” istnieją tak naprawdę trzy odmiany rasy.  Dopuszczalne są wszystkie odcienie szarości – od świetlistego aż do ciemnego srebra i węglowatego.  "Czerwone" psy mogą występować w umaszczeniu od lekkiego kremu do rdzy. "Tricolorowe" osobniki łączą w sobie maść niebieską  z odrębnymi czerwonymi oznaczeniami  i białymi plamami, które mogą znajdować się na mostku i rozciągają się od podbródka po pachwiny. Biały może być również obecny na jednej lub więcej łap. Nadmierna biel jest niepożądane.

Pies Niebieski Lacy

Niebieski Lacy

Kerry Blue Terrier

     Szczenięta Kerry Blue Teriera rodzą się czarne, a z wiekiem nabierają charakterystycznej, niebieskoszarej barwy sierści. Dopuszczalnymi typami umaszczeń są wszelkie odcienie niebieskiego z czarnym nalotem lub bez. Powyżej osiemnastego miesiąca życia niedopuszczalne jest występowanie czarnych i rudych nalotów.

Rasa psa Kerry blue terrier

Kerry blue terrier

Pozostałe rasy, u których występuje niebieskie umaszczenie:

 • Pomeranian
 • Owczarek pirenejski
 • Thai Ridgeback
 • Owczarek staroangielski
 • Glen of Imaal Terier
 • Dog niemiecki
 • Hawańczyk
 • Charcik włoski
 • Lakeland Terier

Niektóre kluby hodowlane i krajowe związki kynologiczne dopuszczają niebieskie umaszczenie u Mastiffów neapolitańskich, Chihuahua, Dobermanów, Plott Houndów i Miniaturowych Pinczerów.  

Niebieski Doberman 

Niebieski doberman foto. Andreas Kollegger

Rodzaje niebieskiego umaszczenia u psów:

 • Niebieski (rozrzedzony) – genetycznie czarny lub ciemnobrązowy płaszcz nabiera niebiesko-szarego wręcz metalicznego wyglądu. Psy zawsze mają przy tym szare nosy. Dotyczy: Dogów niemieckich i Weimarów.

 

 • Niebieski (postępujące srebrzenie płaszcza) – szczenięta rodzą się czarne, ale stają się niebiesko-szare w wieku dorosłym: Kerry BLue Terier, Hawańczyk, Briard, Pudel i inne rasy.

 

 • Niebieski (dereszowaty) – występuje czarny deresz na białej maści, co daje wrażenie grantowej szaty, np. u Petit Blue de Gascogne, Niebieski seter angielski.

 

 • Niebieski merle – marmurkowy wzór na czarnej maści, np. u Catahoula leopard dog czy owczarka australijskiego.

blue lacy, doberman o umaszczeniu niebieskim, jakie rasy psów są niebieskie, niebieska maść u psa, niebieska maść u psów, niebieski doberman, niebieski lacy, niebieski spaniel pikardyjski, niebieskie psy, niebieskie rasy psów, pies, pies blue lacy, psy, psy blue merle, psy które mają niebieski płaszcz, psy o niebieskim umaszczeniu, rasa psa która ma niebieską sierść, rasa psa która ma niebieskie umaszczenie, rasy psów, rasy psów mające niebiesko merle umaszczenie, rasy psów o niebieskiej sierści, rasy psów o niebieskim płaszczu, rasy psów o niebieskim umaszczeniu, rasy psów o niebieskim umaszczeniu sierści, rasy psów o sierści niebieskiej, rodzaj umaszczenia psa, sierść psa niebieska, umaszczenie psów, niebieskie psiaki, niebieskie czworonogi,lista ras psów niebieskich, rasa niebieski pies,

Tagi artykułu: