Udostępnij ten artykuł.

Psy obronne

Nie każdy pies ma odpowiednią, mocną psychikę do obrony, a ten, który ma takie predyspozycje przeważnie wymaga odpowiedniego treningu. Często spory respekt przed napastnikiem wywołuje już sama groźna postawa psa gotowego w każdej chwili do ataku. Jeśli właścicielowi czworonoga zależy na psie typowo obronnym powinien wziąć on pod uwagę rasy specjalnie ukształtowane do takich celów, czyli psy obronne i stróżujące. Kryteria podziału są oparte na przynależności rasy do jednej z trzech grup: psy pasterskie, bojowe i owczarki.

Psy bojowe przede wszystkim pochodzą od wilka tybetańskiego, którego potomkiem jest jeden z największych psów – dog tybetański. Psy tego gatunku są muskularnej budowy, silne i spokojne. Te psy to bardzo odważni obrońcy, niezwykle odporni na ból i niezwykłego uporu w walce. Są wierne i tolerancyjne wobec dzieci, potrafią znosić nawet najbardziej dokuczliwe figle. Charakteryzuje je indywidualizm, dlatego wymagają odpowiedniego szkolenia.

Do grupy psów obronnych należą takie psy jak: Fila brasilerio, Mastif neapolitański, Mastif angielski, Alano Espanol, Buldog angielski, Bulmastif, Dog niemiecki, Czarny terrier rosyjski, Sznaucer olbrzymi, Doberman, Bokser, Bulterier, American Pit Bull Terrier, Dog kanaryjski, Amstaf, Staffordshire Bull Terrier, Tosa Inu, Dog argentyński, Pies z Majorki, Buldog amerykański i Rottweiler.


  • Bokser

  • Doberman

  • Mastif neapolitański

Psy pasterskie to psy przeznaczone do pędzenia i pilnowania stad zwierząt i są spokrewnione z psami bojowymi. Ich praca polega często na całkiem samodzielnym pilnowaniu stad zwierząt i ochronie ich przed czyhającym na nich niebezpieczeństwie. Te psy mają zacięty charakter w walce, są odporne nawet na najbardziej nieprzyjazne warunki klimatyczne i bardzo lubią dowodzić, dlatego trudno im się całkiem podporządkować właścicielowi. Są dosyć postawne i bardzo silne. Psy zaklasyfikowane do tego gatunku to przede wszystkim: Berneński pies pasterski, Bernardyn, Duży szwajcarski pies pasterski, Aidi, Mastif tybetański, Mastif hiszpański, Mastif pirenejski, Rumuński pies pasterski z Karpat, Komondor,  Hovawart, Owczarek kaukaski, Moskiewski stróżujący, Akbash i Karabash.

Owczarki to psy całkowicie współpracujące z ludźmi. Te psy są wspaniałymi stróżami, a także dobrymi obrońcami, ale ich odwaga nie jest taka potężna jak psów bojowych. Bezpieczniej się czują w obecności swych towarzyszy, same w obliczu zagrożenia są bardzo ostrożne. Są to psy pojętne i nad wyraz inteligentne, dzięki temu nie sprawiają żadnych problemów podczas tresury. Są najbardziej cenioną i popularną rasą wśród psów obronnych. Do owczarków należą takie rasy jak: Owczarek belgijski Malinois, Owczarek belgijski Groenendael, Owczarek belgijski Tervueren, Bouvier des Flandres, Owczarek pikardyjski, Owczarek pirenejski, Owczarek niemiecki, Owczarek francuski Briard, Owczarek szkocki Collie długowłosy, Owczarek staroangielski, Owczarek australijski Kelpie, Owczarek szetlandzki, Border collie, Bearded collie, Australijski pies pasterski i Owczarek australijski.


  • Pies z Majorki

  • Bulmastif

  • Dog kanaryjski

Wszystkie psy obronne wyżej wymienionych grup to psy o wyraźnie określonych cechach charakteru. Psy, które mają być przeznaczone do obrony ludzi czy ochrony ich mienia, jak również do pilnowania stada muszą być silne, opanowane, a zarazem dosyć zacięte, ale przede wszystkim powinny być posłuszne i oddane swojemu właścicielowi. Częste błędy popełniane przez właścicieli psów obronnych powodują, że są one uznawane za agresywne. Psy obronne bardzo często są wykorzystywane do pracy w policji, w wojsku, w ochronie, do obrony mienia, gdzie doskonale sprawdzają się w swojej roli.

Niestety te psy nie mogą być wychowywane przez osoby nieposiadające odpowiedniego podejścia, nieodpowiedzialne i nieposiadające wystarczająco dużo czasu. Taki pies musi mieć odpowiednią opiekę, w żadnym wypadku nie można być w stosunku do niego zaborczym, bo wtedy mogą odpłacić się agresją. Psy, które były porzucone, oddane przez swoich właścicieli do schronisk długo nie potrafią zaufać innym ludziom, mogą zbyt zdziczeć i tym samym stać się bardzo niebezpieczne dla otoczenia. Czasem nawet kilkakrotne próby oswojenia takich skrzywdzonych psów kończą się niepowodzeniem i muszą być one natychmiast uśpione, aby nie wyrządzić komuś krzywdy.


  • American Pit Bull Terrier

  • Rottweiler

  • Tosa inu

Posiadanie psa, szczególnie obronnego wymaga dokładnego poznania jego psychiki i oczekiwań. Dzięki takiemu podejściu można uniknąć wielu niepotrzebnych i często niebezpiecznych sytuacji. Każdy pies nawet ten obronny, postrzegany, jako pies agresywny może być wspaniałym, wiernym przyjacielem człowieka, ale tylko wtedy, gdy człowiek tak samo będzie szczery i jemu oddany. Taki pies obronny powinien czuć respekt do swojego Pana, ale oczywiście wszystko w granicach rozsądku, aby nie osiągnąć efektu całkiem przeciwnego, bo przecież od dawna wiadomo, czy to w środowisku zwierząt czy ludzi, że agresja wzmaga agresję. Wiadomo, że pies należy do zwierząt stadnych, a w stadzie każda jednostka ma swoje wyznaczone miejsce.

Dlatego zawsze pies wybiera na swojego przywódcę swojego właściciela, a członków jego rodziny traktuje jak członków stada. Pies obronny, aby chronić swoje terytorium, swoje stado jest w stanie zrobić wszystko, podjąć nawet najgroźniejszą walkę, aby nie pozwolić na skrzywdzenie swoich bliskich.

Tagi artykułu: