Udostępnij ten artykuł.

Psy podobne do właścicieli

Wszyscy niejednokrotnie słyszeliśmy, że są psy podobne do właścicieli. Teraz jednak uzyskaliśmy naukowe potwierdzenie tej tezy przynajmniej, jeśli chodzi o psy rasowe.

Psycholog Nicholas Christenfeld z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykonała liczne zdjęcia psów i ich właścicieli. Następnie poprosiła przypadkowe osoby o sparowanie fotografii ludzi i zwierząt. Po dokładnej analizie statystycznej okazało się, że większość osób prawidłowo połączyła zdjęcia psów rasowych i ich właścicieli. Zdecydowanie gorzej przedstawiały się jednak wyniki właścicieli zwierząt nierasowych. Christenfeld znalazła jednak logiczne wytłumaczenie tego stanu rzeczy.
Według badaczki właściciele psów rasowych o wiele bardziej angażowali się w wybór odpowiedniego czworonoga. Brali, zatem pod uwagę takie cechy jak wygląd, osobowość i charakter zwierzęcia. Podświadomie decydowali się na zakup psa tożsamego z nimi samymi.

Właściciele psów mieszanych najczęściej nie oddawali się tak głębokim przemyśleniom. Wybór psa był w dużej mierze przypadkowy i niepodyktowany żadną szczególną racją.

Warto zaznaczyć, że podobieństwo właścicieli do ich zwierząt ogranicza się do kwestii wyglądu i fizyczności. Osoby postawne i aktywnie uprawiające sporty z całą pewnością wybiorą psy, które lubią ruch i staną się ich kompanami w czasie wykonywania ćwiczeń. Kobiety chętniej wybierają psy ras małych i miniaturki. Modę na tego typu wybory zapoczątkowały gwiazdy filmu i muzyki. U boku większość aktorek i piosenkarek występuje ich mały towarzysz, który stanowi swoistą wizytówkę gwiazdy; Chihuahua, Yorkshire terrier, Spaniele są bardzo „plastycznymi” rasami. Można je dowolnie przystrajać i ubierać. Z tego też względu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kobiet zafiksowanych na trendy modowe i zewnętrzną prezentację.
Psy ras agresywnych są bardzo często utożsamiane z osobami uprawiającymi sporty walki. Zgodnie ze stereotypową formą rozumowania Pit Bulle znajdują właścicieli wśród agresywnych przedstawicieli młodzieżowych subkultur i osób o podejrzanej proweniencji. Niektóre wzorce kulturowe mogą być niezwykle krzywdzące i kłaść piętno na postaci czworonogów.

Psy podobne do właścicieli - cechy charakteru

Zależności pomiędzy cechami charakteru właściciela i zwierzęcia bywają bardzo płynne i trudno je w jednoznaczny sposób zdefiniować. Oddziaływanie właściciela na czworonoga jest dość znaczące; wiadomym jest, że zwierzę pozostające w ciepłym i kochającym domu będzie spokojne i łagodne. Podobnie rzecz się ma z psami wystawionymi na różne stresy i zagrożenia.


  • Psy podobne do właścicieli

  • Psy podobne do właścicieli

  • Psy podobne do właścicieli

Zdecydowanie ciekawszą kwestią jest analiza wyboru właściwego dla nas zwierzęcia. Proces asymilacji czworonoga następuje, bowiem w momencie wyboru właściwej rasy. Świadomy właściciel pragnie przygarnąć pod swój dach zwierzę, które podobnie jak on będzie odznaczało się szczególnymi cechami charakteru. Jeżeli opieka nad psem sprawia nam przyjemność i chcemy cieszyć się pięknym wyglądem zwierzęcia, z całą pewnością wybierzemy rasy wystawowe. Chcąc pozyskać zaufanego stróża i opiekuna ogniska domowego wybierzemy psa rasy dużej, przysposobionego do obrony własnego terytorium.

Wybór psa jest, zatem zdeterminowany naszymi wewnętrznymi potrzebami, a co za tym idzie stanowi warunkową naszych własnych pragnień i zamierzeń. Pies ma wykonywać funkcje przez nas pożądane, a tym samym takie, które aprobujemy i które są właściwe nam samym. Określając katalog cech psa odnosimy się do własnych doświadczeń i przekazujemy część nas samych.

Tagi artykułu: