Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psy policyjne na emeryturze

Wiele osób sądzi, że psy policyjne, które przechodzą na emeryturę, są zabijane. Oczywiście, nie ma to nic wspólnego z prawdą. Starsze psy policyjne, po wypełnieniu swoich powinności służbowych, trafiają najczęściej do domów swoich przewodników.

Aspirant sztabowy Grzegorz Chmielewski, specjalista wydziału prewencji KWP w Poznaniu, wyjaśnia, w jakich sytuacjach można uśpić psy policyjne:

Pierwszeństwo maja przewodnicy. Czasem, jeśli psy są zdrowe i mogą nadal dobrze wykonywać swoją pracę, zostają w policji dłużej. A czasem są usypiane. Kiedy? Wtedy i tylko wtedy, kiedy wniosek o eutanazję zgłosi weterynarz. Usypialiśmy ostatnio psa chorego na raka – to było straszne. On już nie mógł jeść, odpadł mu język, weterynarz zdecydował, że czas , żeby skrócić mu cierpienie.

Psy przechodzą na policyjną emeryturę w wieku dziewięciu lat. Jak zostało powiedziane, jest to granica ruchoma - wszystko zależy od stanu zdrowia psa oraz jego zasług w policji. Psy, które wykazują niezwykłe talenty i mają naturalne predyspozycje do pełnienia swoich funkcji, mogą pracować w policji znacznie dłużej. Niektóre psiaki kończą swoje kariery bardzo wcześnie na przykład na skutek urazu lub niedyspozycji. Psy policyjne powinny być wystarczająco silne, wytrzymałe i psychicznie przygotowane do pełnienia swoich funkcji. Każdy pies służbowy przechodzi cykl szkoleń, które mają na celu rewizję rzeczywistych umiejętności i realne przygotowanie do służby.

Psy policyjne na emeryturze, – co zrobić, jeżeli pies nie może trafić do domu przewodnika?

Zdarzają się przypadki, kiedy pies na emeryturze nie może pozostać w rękach swojego opiekuna. Fakt faktem należą one do rzadkości. Opiekun bardzo przywiązuje się do zwierzęcia- koniec końców mieszka z nim pod jednym dachem przez dobrych, kilka lat. Praca z psem i ciągłe przebywanie w jego towarzystwie mogą być bardzo uzależniające. Rozstanie nie jest w tym przypadku wskazane dla obydwu stron.

Psy, które z jakichś względów nie mogę mieszkać wraz ze swoim opiekunem, szybko znajdują nowe domy. Informacja o psach policyjnych, które skończyły już swoją służbę i szukają spokojnej przystani, jest zazwyczaj umieszczana w aktualnościach na stronie wojewódzkiej. Można tam również obejrzeć pies zdjęcia oraz przeczytać najważniejsze wiadomości na temat czworonoga. Każda osoba, która chce zaadoptować psa jest dokładnie sprawdzana.

Adopcja dorosłego psa i w pełni ukształtowanego ma liczne zalety. Nie musimy martwić się o jego szkolenie, ćwiczenie umiejętności i kształtowanie charakteru. Z drugiej jednak strony trudno narzucić psu jakiekolwiek kanony i zmusić do zmiany przyzwyczajeń. Czy nie lepiej, zatem, aby pies służbowy pozostał w rękach swojego wieloletniego kompana ze służb mundurowych?

Tagi artykułu: