Udostępnij ten artykuł.

Psy policyjne na emeryturze

Wiele osób sądzi, że psy policyjne, które przechodzą na emeryturę, są zabijane. Oczywiście, nie ma to nic wspólnego z prawdą. Starsze psy policyjne, po wypełnieniu swoich powinności służbowych, trafiają najczęściej do domów swoich przewodników.

Aspirant sztabowy Grzegorz Chmielewski, specjalista wydziału prewencji KWP w Poznaniu, wyjaśnia, w jakich sytuacjach można uśpić psy policyjne:

Pierwszeństwo maja przewodnicy. Czasem, jeśli psy są zdrowe i mogą nadal dobrze wykonywać swoją pracę, zostają w policji dłużej. A czasem są usypiane. Kiedy? Wtedy i tylko wtedy, kiedy wniosek o eutanazję zgłosi weterynarz. Usypialiśmy ostatnio psa chorego na raka – to było straszne. On już nie mógł jeść, odpadł mu język, weterynarz zdecydował, że czas , żeby skrócić mu cierpienie.

Psy przechodzą na policyjną emeryturę w wieku dziewięciu lat. Jak zostało powiedziane, jest to granica ruchoma - wszystko zależy od stanu zdrowia psa oraz jego zasług w policji. Psy, które wykazują niezwykłe talenty i mają naturalne predyspozycje do pełnienia swoich funkcji, mogą pracować w policji znacznie dłużej. Niektóre psiaki kończą swoje kariery bardzo wcześnie na przykład na skutek urazu lub niedyspozycji. Psy policyjne powinny być wystarczająco silne, wytrzymałe i psychicznie przygotowane do pełnienia swoich funkcji. Każdy pies służbowy przechodzi cykl szkoleń, które mają na celu rewizję rzeczywistych umiejętności i realne przygotowanie do służby.

Psy policyjne na emeryturze, – co zrobić, jeżeli pies nie może trafić do domu przewodnika?

Zdarzają się przypadki, kiedy pies na emeryturze nie może pozostać w rękach swojego opiekuna. Fakt faktem należą one do rzadkości. Opiekun bardzo przywiązuje się do zwierzęcia- koniec końców mieszka z nim pod jednym dachem przez dobrych, kilka lat. Praca z psem i ciągłe przebywanie w jego towarzystwie mogą być bardzo uzależniające. Rozstanie nie jest w tym przypadku wskazane dla obydwu stron.

Psy, które z jakichś względów nie mogę mieszkać wraz ze swoim opiekunem, szybko znajdują nowe domy. Informacja o psach policyjnych, które skończyły już swoją służbę i szukają spokojnej przystani, jest zazwyczaj umieszczana w aktualnościach na stronie wojewódzkiej. Można tam również obejrzeć pies zdjęcia oraz przeczytać najważniejsze wiadomości na temat czworonoga. Każda osoba, która chce zaadoptować psa jest dokładnie sprawdzana.

Adopcja dorosłego psa i w pełni ukształtowanego ma liczne zalety. Nie musimy martwić się o jego szkolenie, ćwiczenie umiejętności i kształtowanie charakteru. Z drugiej jednak strony trudno narzucić psu jakiekolwiek kanony i zmusić do zmiany przyzwyczajeń. Czy nie lepiej, zatem, aby pies służbowy pozostał w rękach swojego wieloletniego kompana ze służb mundurowych?

Tagi artykułu: