Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psy prewencyjne na Euro

Psy policyjne pełnią wiele funkcji publicznych, niemniej jedną z najważniejszych i najdonioślejszych jest utrzymywanie porządku oraz ochrona osób i mienia. Psy prewencyjne mają za zadanie przeciwdziałać wszelkim negatywnym reakcjom społecznym i towarzyszyć służbom mundurowym w czasie wykonywania podstawowych działań prewencyjnych.

Z racji zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej służby publiczne muszą zmobilizować nie tylko większą liczbę policjantów i służb miejskich, ale także psów prewencyjnych. Szacuje się, że na czas Euro 2012 do Warszawy przyjedzie około 1,6 mln kibiców z zagranicy. Statystyki nie obejmują kibiców polskich, którzy również tłumnie przybędą do stolicy i innych miast, gdzie będą rozgrywane mecze.

Tak wielka liczba ludzi stwarza szereg problemów. Jednym z nich jest utrzymanie dyscypliny i kontrola zachowania w czasie spotkań piłkarskich. Psy prewencyjne stanowią nieocenioną pomoc w czasie utarczek z niesfornymi kibicami, zaś sam ich widok może doprowadzić niesubordynowanych do porządku. Psy policyjne muszą odznaczać się pewnymi cechami charakteru, które pozwolą im na efektywne zarządzanie tłumem. Jedną z nich jest spokój i równowaga psychiczna. Psy prewencyjne przechodzą przez szereg testów eliminujących osobniki nadpobudliwe i te, które nie potrafią zapanować nad zachowaniami agresywnymi. Przebywanie w tłumie ludzi, wśród okrzyków, rac i fajerwerków stanowi dla zwierzęcia wielkie wyzwanie. Z tego też powodu służbę policyjną mogą pełnić jedynie te osobniki, które już od najwcześniejszych lat miały do czynienia z podobnymi bodźcami. Pies, który nie jest przyzwyczajony do hałasu i gwałtownych zmian sytuacji nie poradzi sobie na stadionie piłkarskim.
Kolejną ważną cechą psów policyjnych jest posłuszeństwo. Psy prewencyjne muszą bezwzględnie słuchać swoich właścicieli i wypełniać ich polecenia. Bardzo ważnym elementem treningu psa prewencyjnego  jest nauka chodzenia przy nodze właściciela.
Pies musi być gotowy na każdą ewentualność; nie może pozwolić sobie na chwilę zawahania.

Jak zostać psem policyjnym?

Nie każdy pies może pełnić służbę publiczną. Droga do wykonywania tego „zawodu” jest bardzo trudna i żmudna. W pierwszym etapie władze policji dokonują selekcji czworonogów i wybierają te, które pozostają w dobrym zdrowiu i odznaczają się określonymi cechami charakteru. Kiedy psy pomyślnie przejdą wstępny etap rekrutacji, zostają poddane specjalistycznemu szkoleniu. W czasie szkolenia uczą się wszystkich, pożądanych zachowań i komend. Niezmiernie istotne jest zapoznanie czworonoga ze swoim nowym panem. Więź pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem jest bardzo ważna w wykonywaniu prac prewencyjnych. Zwierzę musi, bowiem bezwzględnie ufać człowiekowi i wykonywać wszystkie jego polecenia. Przewodnik zwierzęcia winien odznaczać się pewnymi przymiotami, które pozwolą mu na optymalny kontakt ze zwierzęciem; mowa przede wszystkim o wysokiej odpowiedzialności za swojego partnera, spokoju i równowadze psychicznej, a także miłości do zwierząt.
Na koniec szkolenia zwierzęta dostają swój własny numer identyfikacyjny i rzecz jasna - służbowe imię.

Każdy pies posiada swojego przewodnika, pod którego opieką może znajdować się, co najwyżej dwoje zwierząt. Badania lekarskie psów powinny być powtarzane systematycznie - dwa razy do roku. Wszelkie sprawy zdrowotne i te związane z atestowaniem zwierzęcia są ustalone zgodnie z wewnętrznym regulaminem policji. Atest na psa policyjnego nie jest przywilejem stałym - powinien być odnawiany, co dwa lata.

W Polsce istnieje obecnie jeden Zakład Kynologii Policyjnej, w którym odbywają się szkolenia z zakresu przysposabiania zwierząt. Mieści się on w Sułkowicach. Tam też pies zostaje przydzielony do odpowiedniego przewodnika.

Tagi artykułu: