Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psy pudle podział na wielkość psa

Pudel to rasa od zawsze wzbudzająca duże zainteresowanie i niesamowicie modna. Pudle są przy tym psami wykorzystywanymi dawniej do polowań, głównie na ptactwo wodne. Obecnie jednak pełnią przeważnie niemal wyłącznie funkcje reprezentacyjne. Wyhodowano też 4 formy wielkościowe tych psów. Interesujesz się wiecznie modną rasą psów, jaka są pudle? Konieczne przeczytaj więc ten artykuł i poznaj podstawowe info o rasie. Poznaj psy pudle – podział na wielkość psa.

Psy pudle opis ogólny rasy

Pudel jest też zwany Caniche po francusku. To rasa sów zakwalifikowana według FCI do grupy IX Psy ozdobne i do towarzystwa oraz sekcji 2 Pudle. Numer wzorca FCI tej starej rasy 172, a jej krajem patronackim jest Francja i Niemcy. Data publikacji obowiązującego aktualnie wzorca to 03.11.2014 r. Pudle powstały onegdaj jako psy myśliwskie. Jednak te czasy dawno minęły i obecnie pudle są jedynie psami do towarzystwa i nie podlegają próbom pracy.

Czasem jeszcze bywają też psami pracującymi dla niepełnosprawnych, w kynoterapii, czy nawet dla policji, jako psy węchowe. To również co ciekawe, rasa psów lubiących wodę. Choć omawiana rasa została stworzona i pochodzi z Francji, to jej krajem patronackim obecnie są też Niemcy. Pudle to psy dużej, średniej lub małej budowy, mające charakterystyczną, kędzierzawą sierść – lokowatą lub rzadziej sznurową.

Ponadto są to psy inteligentne, zawsze czujne i bardzo aktywne. Odznaczają się też harmonijną budową ciała, sprawiając ogólne wrażenie wizualne psów eleganckich i dumnych. Pudle mają kształtny pysk o długości kufy wynoszącej ok. 9/10 długości ich czaszki. Z kolei długość tułowia jest nieco większa, niż wysokość w kłębie, która jest niemal równa wysokości zadu. Natomiast wysokość od podłoża do łokcia musi wynosić 5/9 wspomnianej wysokości w kłębie. Takie właśnie rzędy wielkości muszą wykazywać pudle bez względu na swój typ odnośnie masy ciała.

Jeśli zaś chodzi o umaszczenie, to pudle najczęściej są jednolicie białe lub czarne czy brązowe. Obecnie bardzo modne są również pudle srebrne i płowe. Odnośnie zaś charakteru, to jest to rasa znana ze swej wielkiej inteligencji, lojalności oraz łatwości uczenia się. Pudle są również łatwe do układania i predysponowane do warunków domowych. Czyni to je więc szczególnie pożądanymi i miłymi psami do towarzystwa.

obroże dla psa z chustą mix kolorów

obroże dostępne na sklepinternetowypl.com

Psy pudle krótka historia rasy

Jak już wyżej wspomniano, w języku francuskim pudel jest też nazywany Caniche. Słowo to wywodzi się od słowa „cane”, co po francusku oznacza samicę kaczki. W innych językach nazwa tej rasy jest z kolei związana z brodzeniem i pływaniem w wodzie. Nie jest to dziwne. Na początku pudle były bowiem używane do polowań, głównie właśnie na dzikie ptactwo wodne. Pudle jako rasa pochodzą ponadto od psów rasy Barbet, których wiele cech psy te zachowały zresztą aż do teraz.

W 1743 r. w języku francuskim zjawiła się też nazwa „la caniche”, która określała właśnie sukę wspomnianej rasy Barbet. Hodowcy włożyli wiele ciężkiej pracy w uzyskanie tych psów. Szczególnie trudne było wytworzenie i utrzymanie tak oryginalnego typu i umaszczenia. Pudel przestał wreszcie na końcu być psem myśliwskim i stał się niezwykle popularnym psem do towarzystwa. Jest też modny z powodu swego wesołego, przyjaznego i lojalnego charakteru. Ludzie cenią też sobie możliwość sporego wyboru w obrębie rasy.

Chodzi o aż cztery odmiany wielkości i różne umaszczenia pudli. Każdy może więc dobrać sobie psiaka idealnego ze swoimi upodobaniami. Obecnie pudle to psy wykorzystywane przeważnie do pełnienia funkcji reprezentacyjnych. Ponadto pudel duży nadal bardzo dobrze i silnie pływa. Może więc brać też udział w zawodach pływania, tropienia, posłuszeństwa, flyball, frisbee, agility czy dogtrekkingu.

psy pudle

Wiele pudli swym charakterem i zaangażowaniem dobrze nadaje się również do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Fakty te pozwalają więc uznać pudle za rasę nie tylko reprezentacyjną i ozdobną do towarzystwa, ale też pomocną w kynoterapii. Pudle pracują tu, pomagając w terapii chorych i niepełnosprawnych, w tym również małych dzieci. Niekiedy pudle pracują też jako psy policyjne czy w straży granicznej, głównie węchowo (np. do wykrywania narkotyków).

Psy pudle podział na wielkość psa – odmiany wielkościowe.

W pewnym monecie hodowli pudle podzielono na cztery odmiany wielkościowe:

pudel duży

pudel duży

pudel standardowy zwany też pudlem dużym –

są to największe pudle w obrębie rasy. Ich wysokość w kłębie wynosi powyżej 45 cm do 60 cm, z tolerancją 2 cm powyżej. Oczywiście samce są przy tym większe, niż suki. Taki duży pudel pokrojowo „musi być powiększoną i rozwiniętą kopią pudla średniego, zachowującą jego cechy”;

pudel średni

pudel średni –

ta grupa wielkościowa pudli jest najpopularniejszą, poza formami miniaturowymi i Toy. Pudle średnie mają przy tym wysokość w kłębie powyżej 35 cm do 45 cm;

pudel miniaturowy

pudel miniaturowy –

są to małe urocze pieski mające wysokość w kłębie powyżej 28 cm do 35 cm. Wyglądem pokrojowo pudel miniaturowy „musi przypominać pomniejszonego pudla średniego, zachowując, na tyle, na ile jest to możliwe, takie same proporcje”. Wykluczone są jednak jakiekolwiek oznaki, cechy skarłowacenia;

psy pudle toy

Toy Pudel –

dopiero ten typ najmniejszego pudla jest prawdziwym karzełkiem w obrębie rasy. Jest modny, drogi i bardzo pożądany. Wysokość w kłębie pudli Toy powinna wynosić powyżej 24 cm (z tolerancją -1 cm) do 28 cm. Jako tak zwany ideał pożądany uważa się jednak wysokość wynoszącą 25 cm. Wyglądem ogólnym pudel Toy przypomina najbliższego mu wielkością pudla miniaturowego. Dlatego też posiada te same ogólne proporcje wielkościowe, spełniając przy tym jednocześnie wszystkie wymogi wzorca rasy. Mimo, iż jest to już bardzo miniaturowy pudelek, to jednak wszelkie oznaki skarłowacenia są i tu niedopuszczalne. Jak przeczytamy we wzorcu rasy, u Toy pudli „jedynie guz potyliczny może być słabiej zaznaczony”.

Najczęściej twierdzi się, że średni wielkością typ pudla został opracowany w Niemczech. Chociaż większość specjalistów uważa również, że pudel jako taki pochodzi z Francji. Pudel standardowy był pierwotnie używany przez łowców dzikiego ptactwa do wydobywania i aportowania zwierzyny z wody. Mniejsze odmiany tej rasy zostały już bezsprzecznie wyhodowane z tego większego oryginału we Francji. Było na nie zapotrzebowanie i były tam kiedyś używane jako psy cyrkowe. Już wiele lat temu stały się jednak popularnymi psami do towarzystwa i są nimi do dzisiaj, podobnie jak większe wersje tej rasy.

Psy pudle podział na wielkość psa oraz użytkowość i temperament

Pudel dawniej był psem stworzonym i wykorzystywanym tylko do polowań, głównie na ptactwo wodne. Powstała wtedy jego forma pokrojowa duża i średnia. Obecnie jednak pudle od dawna już pełnią przeważnie wyłącznie funkcje reprezentacyjne. To typowe psy do towarzystwa. Mimo wszystko są też jednak bardzo towarzyskie i jednocześnie energiczne. Przeznaczenie reprezentacyjne do towarzystwa wymusiło wytworzenie formy miniaturowej oraz Toy.

Pudel duży zachował jednak swoje bardzo dobre zdolności szybkiego biegania i pływania. Psy te nie podlegają co prawda próbom pracy. Mogą jednak brać udział w zawodach tropienia i posłuszeństwa. W polowaniach dawniej ceniono również ich dużą zaciętość i upór. Pudle duże i średnie są ponadto dobre w konkurencjach agility, frisbee, flyball, czy dogtrekking. W omawianej rasie jest też dużo osobników, które mają temperament idealny do pracy z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi.

W ramach kynoterapii doskonale będą też pracować z dziećmi i osobami w podeszłym wieku. Dlatego też pudle to rasa nie tylko reprezentacyjna, lecz także pomocna w terapii chorych. Wszystkie pudle, ale szczególnie duży i średni, są też bardzo aktywne, inteligentne i wrażliwe. Cechuje je ponadto żywiołowe usposobienie i są chętne do nauki. Pudel miniaturowy i Toy to także małe cyrkowce o zdolnościach niemal akrobatycznych.

Dorosłe samce pudli mogą mieć jednak pewne trudności z akceptacją psów tej samej płci. To jednak raczej normalna cecha samców psów bez względu na rasę. Inne zwierzęta domowe pudle z reguły akceptują, są też łagodne wobec dzieci. Bardziej hałaśliwe są jednak obie formy najmniejsze. Pudel miniaturowy, a już szczególnie Toy pudel, są również delikatniejsze oraz trudniejsze w hodowli i bardziej wymagające. Należy na nie bardziej uważać pod każdym względem.

Psy pudle zdrowie i pielęgnacja

U pudli podobnie jak u wielu innych ras, występuje średnie ryzyko pojawienia się skrętu żołądka. Jeśli już się jednak pojawi coś takiego, to dotyka głównie pudli dużych i często bywa tragiczne w skutkach. W razie takiego zdarzenia trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii, który udzieli psu niezbędnej pomocy.

Od tego może nawet zależeć życie pupila. Możliwościom skrętu żołądka można ponadto zapobiegać przynajmniej w jakimś stopniu. Na pewno pomaga w tym kupno misek na wodę i karmę na specjalnym podwyższeniu. Żaden pudel nie powinien też być narażony na wysiłek fizyczny bezpośrednio po posiłku. Poza możliwością skrętu żołądka, szczególnie pudlowi dużemu mogą też grozić dysplazje stawowe.

Ogólnie jednak pudle duże są zdrowsze i odporniejsze, niż pozostałe typy wielkościowe pudli. Szczególnie miniaturowe i Toy pudle są bowiem delikatniejsze i narażone przez to bardziej na przeziębienia, czy choroby bakteryjne i wirusowe. Łatwiej też mogą się uszkodzić czy połamać delikatne kości.

Tagi artykułu: