Udostępnij ten artykuł.

Psy ras małych najlepsi stróże

W małym ciele wielki duch. Chyba każdy właściciel psa miniaturki zgodzi się ze twierdzeniem, że czworonogi chyba nie zawsze zdają sobie sprawę z fizycznej przewagi psów innych ras i odważnie "atakują" każdego, kto waży się źle spojrzeć na właściciela lub podejść blisko do posesji. Chociaż psy ras małych nigdy nie będą efektywnymi psami obronnymi, to na stróżów nadają się znakomicie! Zawsze w porę ostrzegą przed niebezpieczeństwem!

Lista ras małych psów stróżujących:

Yorkshire Terrier, Pudel (miniaturowy), Pudel (Toy), Jamnik (długowłosy), Jamnik (Smooth), Jamnik (szorstkowłosy), Shih Tzu, Sznaucer miniaturowy, Chihuahua (długi płaszcz), Chihuahua (krótki płaszcz), Boston Terrier, West Highland White Terrier, Terier szkocki, Cairn Terrier, Silky Terrier, Foksterier, Toy Fox Terrier, Smooth Fox Terrier, American Eskimo Dog (Miniatura), American Eskimo Dog (Toy), Bulterier miniaturowy, Lhasa apso, Affenpinscher, BASSOTTO Terrier, Meksykańska bezwłosy (Toy), Prazsky Krysarik, Walijski Terrier, Pekińczyk, Petit Basset Griffon Vendeen, Puli, Glen of Imaal Terrier, Amerykański Nagi Terrier, Coton de Tulear, Niemiecki terier myśliwski, Klein German Spitz, Lancashire Heeler, Mittel German Spitz, Norwegian Lundehund, Staffordshire Bull Terrier, Terier tybetański

Psy ras małych najlepsi stróże

Lhasa Apso to numer jeden na liście psów stróżów. Na samym początku warto doprecyzować pojęcie „stróża”. W przypadku psa rasy małej mamy na myśli osobnika, który potrafi ostrzec właściciela przed niebezpieczeństwem i zareagować na obecność obcego. Psy miniaturki nie są w stanie efektywnie ochronić opiekuna przed atakiem obcego, niemniej są bardzo czujne i spostrzegawcze, co samo w sobie jest bardzo ważne. Powróćmy jednak do opisu Lhasa apso.

Czworonogi są generalnie najszczęśliwsze, mogąc siedzieć właścicielowi na kolanach i ostrzegać przed obcymi. Psy będą strzec opiekuna niczym Rottweiler, jeśli sytuacja tego wymaga!

Pomimo swojego nikłego wzrostu mają jednak skłonność do brawury.

psy ras małych najlepsi stróże

Małe psy stróżujące

Boston Terrier jest wspaniałym stróżem domu, choć nie szczeka tak dużo jak York. Będzie dawać głos tylko wtedy, kiedy naprawdę zajdzie taka potrzeba. To doskonały pies miejski, dla którego sensem życia jest służenie właścicielowi.

Yorkshire Terier. Cóż, trudno odmówić psom determinacji. Warto jednak zaznaczyć, że Yorki są różne. Niektóre szczekają na każdego, inne zalizałyby nieznajomego na śmierć. Fakt jest jednak taki, że większość psów żywo reaguje na obecność obcych i przynajmniej początkowo ostrzega właściciela przed możliwością ataku. U Yorkshire dość widoczna jest tendencja do obserwowania nieznajomych i śledzenia każdego ich ruchu. Nawet kiedy obca osoba okaże się przyjacielem domu, pies przez dłuższy czas będzie ją obserwował i żywo reagował na każdy ruch. Jeżeli nie chcemy, aby każda domowa wizyta stała się przyczynkiem do niepotrzebnych nerwów i stresu, nie zaniedbujmy szkolenia psów.

West Highland White Terrier to doskonały stróż domu, który reaguje szczekaniem na obecność nieznajomej osoby i ma naturalne skłonności do patrolowania otoczenia. 

Najlepsze rasy psów małych stróżujących

Rasy psów małych stróżujących

Teriery

Większość terierów sprawdza się w roli psów stróżujących. Wszystkie psy w obrębie grupy mają pewne wspólne cechy takie jak: niezależność, bezgraniczne oddanie właścicielowi, duża samodzielność w działaniu, niekiedy – nieposłuszeństwo oraz silny instynkt terytorialny. To właśnie od instynktu terytorialnego zależy, czy psy sprawdzą się w roli stróża czy też nie. Zwierzęta, aby efektywnie spełniać swoje funkcje, muszą być wystarczająco wyczulone na obecność obcych oraz – w razie potrzeby – skore do zaatakowania przeciwnika. Większość psów ras małych jest także dość szczekliwa, co może być sporym problemem dla właściciela. Nie zapominajmy jednak, że to właśnie szczekliwość jest głównym orężem psów.

Najbardziej szczekliwe rasy psów małych

Zdecydowanym numerem jeden Beagle. Na drugie miejsce wypadałoby posłać Chihuahua, zaś na trzecie – Yorkshire Terrier. Warto przy tym zauważyć, że nadmierna szczekliwość stanowi wynikową nieprawidłowo przeprowadzonego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Jeżeli psy szczekają nawet po bezpośrednim upomnieniu właściciela, oznacza to, że nie otrzymały starannego wychowania. Powtórne szkolenie w dojrzałym wieku nie przynosi zazwyczaj korzyści i w żadnym wypadku nie powoduje zmian w zachowaniu psów. Apelujemy zatem do właścicieli: nie traktujcie małych psów jak maskotek. To myślące stworzenia, które muszą zostać poddane odpowiedniemu wyszkoleniu.

Czy małe pieski mogą być dobrymi stróżami domu

Tagi artykułu: