Udostępnij ten artykuł.

Psy ras małych o niskim poziomie aktywności

Psy ras małych o niskim poziomie aktywności – którą rasę wybrać?

Niektóre psy potrzebują bardzo dużo ruchu i nie w głowie im wielogodzinne wylegiwanie się na kanapie. Wybierając czworonoga, warto sugerować się zatem nie tylko jego wyglądem, ale również cechami osobowościowymi. Jeżeli sami prowadzimy aktywny tryb życia, z całą pewnością docenimy psa, który będzie nam partnerował w trakcie codziennego joggingu, jazdy na rowerze czy górskich wędrówkach. Osoby starsze i schorowane, które żadną miarą nie sprostają wymaganiom aktywnej rasy, powinny zdecydować się na zakup psa o niskim poziomie aktywności. Poniżej prezentujemy pełną listę ras psów, które prowadzą mało aktywny tryb życia i w zupełności wystarczy im jeden dłuższy spacer w ciągu dnia.

Lista psów ras małych o niskim poziomie aktywności:

Mops, Pekińczyk, Gryfonik brukselski, King spaniel angielski, Shih Tzu, Buldog francuski, Sealyham Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Boston Terrier, Pembroke Welsh Corgi, Cocker spaniel, Hawańczyk, Bichon Frise, Lhasa apso, Cocker spaniel angielski, Italian Greyhound, Chin japoński, Basenji, Bedlington Terrier, Lowchen, Skye Terrier, Coton de Tulear, Kyi-Leo, Shiba Inu, Norwich Terrier.

Psy ras małych o niskim poziomie aktywności krótka chrakterystyka kilku ras

Mops

Mops jest delikatnym i czułym psem, który nade wszystko kocha ludzkie towarzystwo. Wedle powszechnej opinii mopsy są bardzo leniwymi czworonogami i przez większość swojego życia śpią na wygodnej kanapie. Cóż, nie ulega wątpliwości, że psy uwielbiają przebywać w  domu wraz ze swoimi właścicielami i wylegiwać się na posłaniu, niemniej nie robią tego przez całą dobę. Od czasu do czasu potrzebują wyjść na dwór i pobawić się wespół z opiekunem. Zazwyczaj jednak zadowolą się jednym dłuższym spacerem w ciągu dnia i dwoma, kilkunastominutowymi przechadzkami. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i kochają małe dzieci. Wobec najmłodszych są  łagodne, cierpliwe i czułe.  Rasa uwielbia jeść, zatem trzeba być ostrożnym i podawać pupilowi wyważone posiłki.  Jeżeli chodzi o wymagania pielęgnacyjne, właściciel musi przestrzegać kilku reguł. Bardzo ważne jest regularne oczyszczanie zmarszczek wokół twarzy.

Pomimo bezkonfliktowego charakteru Pugi mogą sprawiać pewne problemy w czasie szkolenia. Głównym tego powodem jest niechęć do przyswajania nowych komend i duża samodzielność w działaniu. Jeżeli właściciel stosuje zbyt ostre metody szkoleniowe, mops może zupełnie „odpuścić” szkolenie.

Psy ras małych o niskim poziomie aktywności

Mops jest mało aktywną rasa psów

Pekińczyk

Pekińczyk jest dumnym, pewnym siebie i niezależnym psem, który mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Raczej cichy i spokojny w domu, nie sprawia wielkich problemów wychowawczych – o ile właściciel wie jak z nim postępować. Niektóre osobniki mogą być trudne w prowadzeniu, uparte i apodyktyczne. Aby szkolenie przebiegło bez większych problemów, opiekun musi udowodnić psu „wartość” nabytych umiejętności. Brzmi to trochę kuriozalne, niemniej psy bardzo szybko się nudzą i niechętnie wykonują ćwiczenia, które nie niosą za sobą żadnej wartości.

Pekińczyk może nauczyć się żyć z innymi zwierzętami, jeżeli został wprowadzony do domu-zwierzyńca jeszcze w okresie szczenięcym. Potrafi być opiekuńczy wobec dzieci, jednakże nie nadaje się do mieszkania z bardzo małymi dziećmi. Przez większość swojego życia przysypia na kanapie lub legowisku. Nie ma dużych wymagań ruchowych.

Gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski to pewny siebie, odważny, energiczny i przyjazny pies, który ma dobre nastawienie do wszystkich ludzi, niemniej największą miłością darzy właściciela. Psy potrzebują dużo pieszczot i uwagi; doskonale dogadują się z rodziną, dziećmi oraz z innymi małymi psami i zwierzętami. Zważywszy na swoje niewielkie rozmiary i kruchość nie powinien być trzymany w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Nie potrzebuje wiele wysiłku fizycznego i zabaw na świeżym powietrzu. W zupełności wystarczy mu krótki spacer po parku. Psy mogą być nieśmiałe wobec obcych na samym początku, ale szybko przyzwyczajają się do ich obecności.  Niekiedy apodyktyczne i uparte. Bardzo łatwe w prowadzeniu, niemniej  szybko tracą zainteresowanie kolejnymi komendami. Jeżeli chcemy dobrze wyszkolić czworonoga, powinniśmy organizować krótkie, kilkuminutowe, codzienne sesje.

King spaniel angielski

King charles spaniel (English Toy Spaniel) jest ​delikatnym, kochającym, zabawnym i spokojnym psem, który uwielbia siedzieć właścicielowi na kolanach i wspólnie spędzać czas. Bardzo szybko wiąże się z właścicielem. Wymaga dużo uwagi i uczucia, dlatego nie może być pozostawiony samemu sobie na zbyt długi okres. Lubi przebywać wśród ludzi, ale może być nieśmiały w stosunku do obcych. Może być czasami uparty i złośliwy, ale zwykle jest grzeczny, posłuszny i szybko się uczy. Dobrze dogaduje się z innymi psami i zwierzętami. King charles spaniel to pies o niskim poziomie aktywności, który lubi się relaksować na kanapie i grać w piłkę w domu. W czasie spaceru zawsze powinien pozostawać na smyczy, gdyż z całą pewnością będzie ścigał małe zwierzęta i ptaki. W okresie linienia zrzuca bardzo dużo włosa.

Piesek z rodowodem rasy Shih tzu

Shih Tzu

Shih Tzu to kochający, przyjazny i łagodny czworonóg, który obdarza właściciela bezwarunkową miłością i sam pragnie tę miłość otrzymać. Nie jest to typ psa, który może pozostać  w domu sam przez wiele godzin; sama świadomość obecności właściciela jest dlań niezwykle cenna. Shih jest na ogół posłusznym, spokojnym pieskiem salonowym, ale może być także żywy, energiczny, niezależny i odważny. Potrzebuje minimalnych dawek ruchu, ale przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia musi być nieco dłuższy. Dobrze dogaduje się z obcymi i innymi zwierzętami. Jest doskonałym psem stróżującym, ponieważ bardzo głośno szczeka usłyszawszy jakiekolwiek dziwne odgłosy. Pomimo słodkiego i niewinnego wyglądu Shih Tzu jest bardzo uparty, a przez to trudny w wyszkoleniu. Nie reaguje na surowe metody wychowawcze. Aby zaszczepić w psiaku prawidłowe modele zachowa, opiekun musi być bardzo cierpliwy i konsekwentny.

Buldog francuski

Buldog francuski jest kochającym, zabawnym i słodkim czworonogiem uwielbiającym tarzać się na dywanie i wtulać w miękkie posłanie kanapy. Pies potrzebuje bliskiego kontaktu z rodziną, dlatego nie powinien pozostawać sam na zbyt długi okres. To typowy pies domowy, który w żadnym wypadku nie może być pozostawiony na zewnątrz. Opiekun musisz być wyjątkowo ostrożny, ponieważ buldogi są bardzo wrażliwe na temperaturę i mogą sie łatwo przegrzać. Buldogi francuskie to niezależne i uparte psy, które mogą sprawiać pewne problemy wychowawcze. Opiekun powinien zatem unikać ostrych metod szkoleniowych i wykazywać żelazną konsekwencję i cierpliwość.
Uwaga: pies dość mocno chrapie i może się intensywnie ślinić (choć nie wszystkie francuskie buldogi to robią). 

Sealyham Terrier

Sealyham Terrier to wierny, odważny i bardzo oddany swojej rodzinie czworonóg. Uwielbia bawić się z opiekunem, ale jest na ogół spokojny i mało aktywny w przestrzeni domowej. Nie nadaje się do życia na zewnątrz. To jeden z największych "leni-kanapowców" wśród terierów! Nie potrzebuje dużo ruchu i w zupełności wystarczą mu trzy krótkie codzienne spacery. Jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia i lubimy pobiegać z samego rana, raczej nie spodziewajmy się, że pies pomknie za nami. W czasie spacerów powinien zawsze pozostawać na smyczy lub w bezpiecznie zamkniętych wybiegach, ponieważ ma silne instynkty łowieckie i z rozkoszą uda się w pościg za drobną zwierzyną.  Sealyham Terrier sprawdza się w drobnych pracach gospodarskich, np. łapaniu myszy, szczurów i wiewiórek. Może mieszkać z innymi zwierzętami, choć musi być dobrze uspołecznione w wieku szczenięcym. Dobrą wiadomością dla osób mieszkających w blokach jest to, że psy zazwyczaj nie szczekają za dużo i są dość ciche i spokojne. Wszystkie teriery wymagają zdecydowanego i konsekwentnego szkolenia,. Mogą być dość niezależne i apodyktyczne.

Rasa sealyham terrier w parku

Sealyham Terrier

Boston Terier

Boston Terier to miły, łagodny i przyjazny pies, który uwielbia dawać i otrzymywać miłość.  Jeżeli zostawimy go samego na zbyt długi okres, będzie nieszczęśliwy i sfrustrowany. Uwielbia spędzać czas z właścicielem, nawet jeżeli nie wchodzi z nim w bezpośrednie interakcje. Uwielbia grać i bawić się na świeżym powietrzu, niemniej nie jest demonem aktywności i w zupełności wystarczą mu krótkie codzienne spacery.  Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami; kocha dzieci. Może stać się nieco agresywny, jeżeli młodzi ludzie obejdą się z nim zbyt szorstko. Bostony szczekają tylko wtedy, gdy jest to konieczne (np. w celu powiadamiania o obecności nieznajomego).

Hawańczyk

Hawańczyk to zabawny, łagodny i kochający pies, który uwielbia robić sztuczki i pozostawać w centrum zainteresowania właściciela. Bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela i potrzebuje ludzkiego towarzystwa. Nie jest to pies, który poradzi sobie z samotnością i grzecznie poczeka na właściciela przez kilka godzin.  Może mieszkać wraz z innymi psami i kotami. Bardzo istotne jest przeprowadzenie wczesnego szkolenia i uspołecznienie psa w wieku szczenięcym. Jeżeli zaniedbamy treningu, możemy spodziewać się, że Hawańczyk stanie się uparty i dominujący. Psy nie mają wielkiego zapotrzebowania na ruch i w zupełności wystarczą im kilkunastominutowe spacery.

Italian Greyhound

Italian Greyhound jest spokojnym, łagodnym i oddanym towarzyszem życia, który pragnie fizycznej bliskości z człowiekiem. Musi czuć, że jego właściciel znajduje się w pobliżu, dlatego też chętnie wskakuje na łóżko i kładzie się blisko opiekuna. Potrzebuje dużo miłości i uwagi. Z natury łagodny i pokorny pies, może być czasem nieśmiały lub zestresowany. Zdarza się, że psy nagle „wybuchają” i zaczynają szaleć po całym domu. Ze wszystkich wymienionych ras Italian Greyhound potrzebuje najwięcej ruchu. Powinien zawsze chodzić na smyczy, ponieważ przejawia tendencje do ścigania każdego małego zwierzęcia, które się porusza. Uwielbia skakać i wspinać się. Rasa dobrze dogaduje się z dziećmi tak długo, jak te są wobec nich spokojne i taktowne. Charcik włoski nie jest łatwy w prowadzeniu i wymaga od właściciela konsekwentnego działania.

Tagi artykułu: