Udostępnij ten artykuł.

Psy ras małych o wysokim poziomie aktywności

Wszelkie podziały odnoszące się do inteligencji, wymagań ruchowych i łatwości prowadzenia poszczególnych psów są bardzo umowne. Pamiętajmy, że opisy poszczególnych ras dają nam tylko generalny obraz i w żadnym wypadku nie znajdują zastosowania w każdej sytuacji. Przykładowo większość Yorków jest przyjaźnie nastawiona do człowieka, niemniej pewna część wprost nie toleruje obcych i każdorazowo obszczekuje nieznajomego, który ma czelność wchodzić na jego terytorium. Warto jednak orientować się, która rasa ma większe wymagania psychoruchowe, a która preferuje kanapowy tryb życia. Jeżeli chcą Państwo zakupić czworonoga, który z chęcią wybierze się z nimi na codzienny jogging, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem.

Wykaz ras psów małych o wysokim poziomie aktywności

Pudel (miniaturowy), Pudel (Toy), Parson Russell Terrier, Jack Russell Terrier, Schipperke, Puli, Lakeland Terrier, Phalene, Jamnik (długowłosy), Jamnik (Smooth), Jamnik (szorstkowłosy), Sznaucer miniaturowy, Owczarek szetlandzki, Maltańczyk, West Highland White Terrier, Terrier szkocki, Cairn Terrier, Toy Fox Terrier, American Eskimo Dog (Miniatura), American Eskimo Dog, Manchester Terrier, Norfolk Terrier, Bulterier miniaturowy, Petit Basset Griffon Vendeen, Amerykański Nagi Terrier, Patterdale Terrier, Szpic włoski, Border Terrier, Cardigan Welsh Corgi, Silky Terrier, Foksterier szorstkowłosy, Krótkowłosy Foksterier, Spaniel tybetański, Affenpinscher, Szwedzki Vallhund, Glen of Imaal Terrier, Niemiecki terier myśliwski, Mały szpic niemiecki, Nagi pies meksykański, Mittel German Spitz, Rat Terrier, Beagle.

Psy ras małych o wysokim poziomie aktywności – wybrane rasy

Parson Russell Terrier to pies bardzo zaangażowany w życie rodzinne i dość absorbujący. Potrzebuje codziennych długich spacerów, zabawy i uwagi. Jest przyjaznym, wesołym i towarzyskim psem; zazwyczaj bardzo łagodnym i miłym. Niestety, może być dość zadziorny i zaczepny; nie ma oporów przez zaatakowaniem dużo większych psów. Szkolenie Parsona wymaga od właściciela stanowczości i dyscypliny.

Psy ras małych o wysokim poziomie aktywności

Potrzebuje dużo spacerów i wymaga odpowiedniej stymulacji. W czasie codziennych spacerów powinien pozostawać zawsze na smyczy, żeby nie gonić zwierząt.

Beagle to radosny, przyjazny, łagodny i zabawny pies. Kocha ruch i aktywność na świeżym powietrzu, ale nie powinien pozostawać sam w ogrodzonym podwórku. Może szczekać i wyć, gdy jest samotny.  Uwielbia wędrować i obwąchiwać kąty. W czasie spacerów powinien być trzymany na smyczy, aby zapobiec wyrywaniu i pogoni za małymi zwierzętami. Ze względu na wysoki poziom energii i dużą wytrzymałość, Beagle sprawdzi się w roli towarzysza codziennych joggingów i długich wędrówek. Może mieszkać w każdym miejscu, o ile właściciel zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu na co dzień.

Schipperke, potrzebuje dużo uwagi, aktywności i stymulacji. Pragnie brać udział w codziennym życiu rodziny i przez większość czasu przebywać z właścicielem.

Szczeniak Schipperke

Jest przy tym bardzo wścibski i kocha odkrywać otaczający go świat. To doskonały towarzysz do joggingu i szybkiego marszu. Jest bardzo szybki, dlatego musi pozostawać na smyczy w czasie spaceru lub jazdy na rowerze. Uwielbia ścigać małe zwierzęta i dość często ucieka opiekunowi.  Z racji swojej niezależności i pewności siebie sprawdza się również jako pies stróżujący.  

Puli to hardy i pewny siebie pies, który poważnie traktuje rolę opiekuna domu. Jest ostrożny, ale zazwyczaj łagodny wobec obcych. Zazwyczaj trzyma się na dystans od gości, aż do momentu gdy jest całkowicie pewien, że nie stanowią dlań zagrożenia. Może być dość głośny. Łatwy do szkolenia i raczej posłuszny, choć potrafi być uparty i mieć swoje własne zdanie. Potrzebuje dużo ćwiczeń i przestrzeni fizycznej. Jest szybki, zwinny i uwielbia biegać po otwartej przestrzeni. Wymaga od właściciela sporego zaangażowania, dlatego nie nadaje się dla osób, które przez większość dnia pozostają poza domem. Gdy jest na zewnątrz, powinien być zawsze trzymany na smyczy lub w bezpiecznie zamkniętej przestrzeni.

Lakeland Terrier to pewny siebie, kochający, zabawny i oddany towarzysz życia. Uwielbia biegać, gonić za piłką, pływać i kopać. Potrzebuje dużo uwagi i aktywności fizycznej. Regularne spacery mogą okazać się niewystarczające, dlatego zaleca się, aby Lakelandy przebywały w domach z wybiegami.

Lakeland terrier

Przebywanie na wolnym wybiegu w bezpiecznie zamkniętym podwórku to coś co czworonogi lubią najbardziej. Kiedy wychodzimy na spacer Lakeland powinien być zawsze na smyczy, ponieważ ma tendencję do pogoni za małymi zwierzętami. Dobrze dogaduje się z innymi psami i może dogadać się także z kotami. Zważywszy na upór i samodzielność w działaniu, mogą być trudne w prowadzeniu. 

Silky Terrier to wesoły, inteligentny i bardzo żywiołowy czworonóg, który wymaga konsekwentnego prowadzenia i doświadczonego właściciela. Opiekun powinien być w stanie okiełznać jego „dziki” temperament. Silky są nieco łagodniejsze od Yorków, niemniej bywają równie uparte i zadziorne.

Jako wyjątkowo aktywne psy, Silky źle znoszą brak ruchu i stagnację. Jeżeli zapomnimy o codziennej stymulacji i potraktujemy spacery jako zło konieczne, u Silky mogą rozwinąć się skłonności destrukcyjne. Warto pamiętać, że psy są pełne zapału i chęci do nauki, dlatego też szkolenie może być satysfakcjonujące dla obydwu stron. Jeżeli zrozumiemy naturę psa, możemy być pewni, że zyskamy najlepszego przyjaciela pod słońcem.

Jamniki są śmiałymi, wytrwałymi psami, które wymagają odpowiedniego prowadzenia. Mają mnóstwo energii i kochają spędzać czas z właścicielem. Bardzo ściśle wiążą się z jedną osobą i czasami mogą być o nią zazdrosne.

Trzy Jamniki

Dachshundy są bardzo żywotnymi czworonogami i potrzebują regularnych dawek ruchu i codziennych ćwiczeń. Nie powinny pozostawać zbyt długo w samotności, gdyż mogą ujawnić tendencje destrukcyjne. Będą ścigać małe zwierzęta, jeżeli właściciel im na to pozwoli. W czasie każdego spaceru należy bezwarunkowo trzymać jamniki na smyczy.

Sznaucer miniaturowy jest aktywnym, szczęśliwym, energicznym, wiernym i kochającym psem, który chce być w centrum uwagi swojego właściciela i spędzać z nim jak najwięcej czasu. Dość często przywiązuje się do jednej osoby. Potrzebuje codziennych spacerów i uwagi opiekuna. Może mieszkać zarówno w małych blokowych mieszkankach, jak i na przedmieściach czy na wsiach.

Owczarek szetlandzki jest lojalnym, energicznym i ruchliwym psem, zawsze chętnym do pracy i zabawy z właścicielem. Jest wrażliwy i czuły, i dobrze odczytuje nastroje opiekuna. Ma potężne pragnienie, aby za wszelką cenę zadowolić pana/panią. Jest bardzo łatwy do szkolenia, szybko się uczy i chętnie słucha poleceń. Na aprobatę reaguje podnieceniem i skwapliwie zbiera wszelkie pochwały i nagrody.

Miniaturka owczarka collie

Z tego powodu może być wrażliwy na korekty. Kocha wykonać komendy i zadania, dlatego też przoduje w zawodach posłuszeństwa, konkursach zwinności i konkursach pasterskich. Ma silne pragnienie, aby ścigać małą zwierzynę. Potrzebuje codziennych spacerów, niemniej opiekun musi pamiętać, aby nie „zdejmować” go ze smyczy. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami.

Szkocki Terrier lub "Scottie" to wierny, czujny i pewny siebie pies. Jest łagodny w stosunku do członków rodziny, ale podejrzliwy wobec obcych. Każdy opiekun zobowiązany jest do przeprowadzenia szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Warto przy tym pamiętać, że pies jest wrażliwy na poprawki i wymaga delikatnego, ale zdecydowanego podejście szkoleniowego. Scottie ma dużo energii i wymaga regularnych ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Uwielbia długie spacery i grę w piłkę. W czasie spacerów zawsze powinien pozostawać na smyczy lub w bezpiecznie ogrodzonym terenie, ponieważ może ścigać inne zwierzęta i być wobec nich agresywny.

Psy ras małych o wysokim poziomie aktywności c.d.

Petit Basset Griffon Vendeen, czyli "PBGV", to towarzyski, pracowity, niezależny, czujny i żywotny pies, który jest bardzo ciekawy świata i zawsze chętny do „prowadzenia” własnych badań. To bardzo wierny pies, który chce być częścią życia rodziny i nie znosi, gdy najdrożsi go ignorują.

Pies kochający ludzi

Nie nadaje się do samotnego życia. Gdy się nudzi, staje się złośliwy i  szczekliwy. Kocha ludzi i potrzebuje stałego kontaktu z opiekunem. Potrzebuje dużo aktywności fizycznej i psychicznej. Jest twardym, hardym psem o silnym etosie pracy. W czasie spacerów powinien zawsze pozostawać na smyczy lub za ogrodzeniem, ponieważ ma bardzo silne instynkty łowieckie i będzie gonić zwierzynę po zapachu.

Pinczer małpi to temperamenty czworonóg o żywym i radosnym usposobieniu. Uwielbia dzieci i wspólne zabawy z właścicielem. Nie znosi stagnacji i samotności. Szybko się uczy, dlatego szkolenie nie sprawia problemu nawet osobie niedoświadczonej. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch, w związku z czym przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być nieco dłuższy i trwać minimum 40 minut. Pinczer małpi to dobry wybór dla osoby aktywnej, która uwielbia wysiłek fizyczny i pragnie spędzać dużo czasu ze swoim czworonogiem.

Tagi artykułu: