Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psy ras północnych (psy zaprzęgowe, myśliwskie, pasterskie)

Międzynarodowy Związek Kynologiczny (FCI) stworzył rejestr ras psów, w którym podzielił je na grupy i sekcje, ze względu na stopień i zakres podobieństwa. Psy ras północnych, które zazwyczaj kojarzą nam się wyłącznie z psami zaprzęgowymi, to tak naprawdę o wiele większy zbiór ras. Wszystkie rasy północne pochodzą z obszarów o surowym klimacie i dlatego wykształciły podobne cechy. FCI podzielił je jednak na 3 osobne sekcje.

 

Sekcje w grupie V FCI

Wszystkie psy ras północnych należą według klasyfikacji FCI do grupy V, w której znajdują się szpice i psy w typie pierwotnym. Oprócz psów ras północnych, do tej grupy należą również inne rasy, podzielone na następujące sekcje:

  • szpice europejskie;
  • szpice azjatyckie i rasy pokrewne;
  • rasy pierwotne;
  • rasy pierwotne myśliwskie;
  • psy myśliwskie z pręgą na grzbiecie.

 

Podział na sekcje psów ras północnych

Psy ras północnych obejmują trzy pierwsze sekcje w grupie szpiców i psów w typie pierwotnym według FCI. Będą one omawiane z podziałem na sekcje oraz poszczególne rasy w kolejnych sekcjach. Każda rasa  psów północy zostanie krótko opisana.

psy ras północnych na zdjęciu

Sekcja 1. Północne psy zaprzęgowe

· Alaskan Malamute

Rasa psa w typie wilkowatym. Jest to przede wszystkim pies zaprzęgowy. Alaskan jest jedną z najstarszych ras psów, których zadaniem było ciągnięcie sań i przenoszenie ładunków.

· Pies grenlandzki

Rasa z typu wilkowatych, pochodząca z Grenlandii. Psy tej rasy przyczyniły się do sukcesu Roalda Amundsena w jego wyprawie na biegun południowy.

· Samojed

Jest to rasa psów w typie lisowatym, która charakteryzuje się śnieżnobiałą, wyjątkowo puszystą i grubą sierścią.

· Siberian Husky

Najbardziej popularna rasa, którą mogą poszczycić się psy ras północnych. Znana z przenikliwego niebieskiego spojrzenia, które jest cechą charakterystyczną jej reprezentantów. Husky jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu – tęczówki jego oczu mogą różnić się między sobą barwą.

 

psy ras północnych - północne psy myśliwskie

Sekcja 2. Północne psy myśliwskie

· Elkhund szary

Pies typu wilkowatego, o charakterystycznej kwadratowej sylwetce. Jest to najbardziej popularny pies domowy w Norwegii – kraju, z którego pochodzi.

· Elkhind czarny

Jest to pies o bardzo czujnym węchu, potrafiący wyczuć zwierzynę na polowaniu z odległości kilku kilometrów. Jak sama nazwa wskazuje, jego sierść jest całkowicie czarna.

· Jämthund

Jest to pies myśliwski, który jak niektóre inne psy ras północnych, nadal są wykorzystywane podczas polowań. Jest popularny w Szwecji, ale poza nią rzadko można go spotkać.

· Karelski pies na niedźwiedzie

Średniej wielkości pies o czarno-białym umaszczeniu, pochodzący z północnej Europy. W swojej ojczyźnie jest przede wszystkim psem myśliwskim. Do celów łowieckich jest wykorzystywany również w Polsce, głównie do polowania na dziki.

· Łajka rosyjsko-europejska

Jest średniej wielkości psem o silnej budowie ciała. To bardzo dobry pies myśliwskim, wszechstronnie wykorzystywany między innymi ze względu na żywe usposobienie. Jest bardzo samodzielny i wytrwały.

· Łajka wschodnioeuropejska

Wywodzi się z najdalej wysuniętych na wschód części Rosji. Jak inne psy ras północnych, jest bardzo dobrym myśliwym. To największa i najcięższa odmiana wśród łajek.

· Łajka zachodnioeuropejska

Od swojej wschodnioeuropejskiej kuzynki różni się przede wszystkim wyglądem, co bardzo łatwo zauważyć: ma dłuższą i gęstszą sierść. Jest psem inteligentnym, choć niepokornym. Cechuje się wyjątkową wrażliwością.

· Szpic nordycki

Rasa ta była już blisko wymarcia, ale udało się ją odratować. Dzięki temu do szpic do dzisiaj towarzyszy człowiekowi jako jedna z najmniejszych odmian szpiców. Jest serdeczny i nie sprawia problemów wychowawczych.

· Norsk Lundenhund

Lundenhundy to psy ras północnych, które obecnie są objęte ochroną. Przyczyniły się do tego kilkakrotne incydenty związane z drastycznym zmniejszaniem się liczby osobników tej rasy, między innymi przez polowania.

· Szpic fiński

To pies, który ma bardzo wiele charakterystycznych cech. Jedną z nich jest intensywnie rude umaszczenie. Inną – ogromna sympatia do głośnego szczekania, ponieważ szpic fiński może szczekać nawet 160 razy na minutę. Jest to nieduży pies pochodzący z Finlandii. W swojej ojczyźnie jest psem użytkowym, a poza nią – wystawowym i do towarzystwa.

psy ras północnych to również psy pasterskie

Sekcja 3. Północne psy pasterskie

· Irlandzki szpic pasterski

Przeznaczeniem tej rasy było zaganianie zwierząt hodowlanych. Na początku te psy ras północnych były wykorzystywane przez Wikingów. W XX w. omal nie wyginęły, ale na szczęście udało się uratować hodowlę. Ten szpic to rudo-biało-brązowy szczekacz o puszystej sierści.

· Lapinporokoira

Pies pasterski o czarnej sierści, czasem z czekoladowymi podpaleniami. Tę rasę wykorzystuje się do stróżowania stad reniferów. Na północy Finlandii, z której pochodzi, jest nadal psem pracującym, natomiast na południu częściej spotyka się ją w roli psa towarzyszącego i stróżującego.              

· Norsk Buhund

Rasa bardzo inteligentna, która początkowo, jak inne psy ras północnych, znalazła zastosowanie w pilnowaniu domostw właścicieli i ich bydła. Dziś Buhund jest wykorzystywany między innymi w policji oraz jako pies pomagający osobom z problemami ze słuchem. Jest przede wszystkim psem domowym.

· Suomenlapinkoira (Fiński lapphund)

Jest to średniej wielkości bardzo kudłaty pies, który został wyhodowany przez Lapończyków. Miał im służyć do pilnowania stad reniferów. Umaszczenie Suomenlapinkoiry może być różnorakiego koloru. Jest to pies bardzo inteligentny.

· Svensk Lapphund

Svensk Lapphund charakteryzuje się wełnistą jednolicie czarną sierścią, na której czasem mogą pojawiać się białe znaczenia. Jako jedna z nielicznych ras posiada gen d1, występujący tylko na terenie Skandynawii. Przeznaczeniem Lapphunda od zawsze była praca przy zaganianiu zwierząt.

· Vasgotaspets

Te psy ras północnych odznaczają się krępą sylwetką i krótkimi łapami. Wywodzą się z okresu epok kamienia i brązu, a za kolebkę rasy uznaje się okolice jezior Wener i Wetter w Szwecji. Współcześnie są psami rodzinnymi, potrzebującymi dużej dawki ruchu.

Tagi artykułu: