Udostępnij ten artykuł.

Psy rasowe w Polsce E.Frankiewicza

„Psy rasowe w Polsce” to praca zbiorowa autorstwa Pana Edwarda Frankiewicza jako redaktora. Wśród pozostałych autorów znaleźli się: E. Frankiewicz, M. R. Kryspin, W. Lutyński, G. Ratajczak, E. Rozłubirski, J. Staniszewska-Borkowska, M. Szymankiewicz. To 262-stronicowa książka w miękkiej oprawie, wydana przez Wydawnictwo Akcydensowe w Warszawie, w 1989 roku (pierwsze wydanie), dzięki staraniom Zarządu Głównego ZKwP. Potem ukazało się jeszcze kilka kolejnych wznowień tej książki, niektóre w oprawie twardej (m.in. wydanie z 1990 r.).

Niestety książka „Psy rasowe w Polsce” autorstwa Edwarda Frankiewicza jest bardzo już leciwą pozycją bibliograficzną, od dawna już nie wznawianą. Obecnie dostępna jest jedynie w nielicznych bibliotekach, lub w sprzedaży w antykwariatach stacjonarnych oraz w sprzedaży aukcyjnej w Internecie (m.in. na Allegro.pl, Tablica.pl, itp.).

Książka „Psy rasowe w Polsce” pomimo swojego wieku nie straciła jednak nic ze swojego uroku. Tym bardziej, że jest to polska klasyka wśród książek traktujących o psach. Książka ta jest swego rodzaju encyklopedią, jednak bardzo skromnie wydaną jeśli chodzi o szatę graficzną. Tym niemniej, opisuje prawie 100 ras i wzorców rasowych psów. Zamieszczone opisy ras są na tyle wyczerpujące, by możliwym była ewentualność skorzystania z tych opinii przy kupowaniu psa. Należy jednak pamiętać, że obecnie istnieje już ok. 500 różnych ras psów uznanych przez różne kluby na całym świecie, w tym 339 z tych ras uznanych zostało przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną FCI z należącymi do niej 84 państwami członkowskimi, wśród których jest także Polska. Więc niniejsza pozycja „Psy rasowe w Polsce” ze swoimi opisami niecałej setki ras psów, wypada raczej blado. Jednak jako leciwa klasyka jest tu usprawiedliwiona i nie należy z tym dyskutować.

ksiązka Psy rasowe w Polsce E.Frankiewicza

Książka„Psy rasowe w Polsce” autorstwa Edwarda Frankiewicza nie dotyczy tylko samych opisów ras psów. Podaje bowiem także wiele innych cennych informacji na temat tych fascynujących zwierząt, od wieków towarzyszących człowiekowi. Można w niej znaleźć więc dodatkowo takie informacje jak m.in.: sposoby i metody właściwej pielęgnacji psa, choroby psów oraz ich leczenie i profilaktyka, sposoby i metody właściwego żywienia psów, rozród u psów, różnorodne inne przydatne informacje na temat hodowli psów. Niniejsza książka porusza także temat związany z posiadaniem swojego pierwszego psa. Autor tej książki daje praktyczne porady czym się kierować przy zakupie psa, opisuje fazy rozwoju i wychowanie szczeniąt, oraz daje wskazówki dotyczące wychowania psów. W książce tej zawarto także rozdział dotyczący historii polskiej kynologii.

Książka jest napisana bardzo prostym i przystępnym językiem, nawet dla zupełnego laika. Książka nie jest w tanie nikogo zanudzić, czyta się ją szybko i z wielką chęcią. Dzięki poradom zawartym w tej książce, będziemy mogli bezstresowo poradzić sobie ze swoim pierwszym w życiu psem.

Ksiązka opisujaca rasy psów

Książka „Psy rasowe w Polsce” Edwarda Frankiewicza jest nadal polecana przez wielu zdeklarowanych psiarzy, jako podstawowa pozycja w biblioteczce każdego właściciela i hodowcy psów. To także podstawowy podręcznik i poradnik dla nowicjuszy w dziedzinie posiadania psa.

Tagi artykułu: