Nie wszystkie psy nadają się do pracy w służbach ratowniczych. Tylko niektóre rasy psów są przysposabiane do pełnienia funkcji ratowniczych i posługi osobom chorym i niepełnosprawnym. W niniejszym artykule skoncentrujemy się na opisie psów wykorzystywanych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w skrócie WOPR. Powiemy również, jakie wymogi musi spełnić pies, aby zostać ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Psy ratownicze WOPR
Psy pracujące w WOPR kwalifikują się spośród ras psów dowodnych. Każdy czworonóg, który chce zostać w przyszłości samodzielnym ratownikiem, musi przejść serię testów oraz szkoleń przygotowawczych. W trakcie szkolenia nabywa coraz to nowe umiejętności i wspina się po swoistej „drabinie awansu”. Pierwszym krokiem jest uzyskanie tytułu psa stażysty. W kolejnych etapach otrzymuje stopnie: młodszego psa wspomagającego ratownika, psa wspomagającego ratownika oraz samodzielnego psa ratownika. Każdy pies ratownik WOPR posiada własną legitymację „służbową”, w której zamieszczone są wszelkie informacje dotyczące jego stanu zdrowia, predyspozycji zawodowych oraz uprawnień do pełnienia funkcji ratowniczych.
Szkolenie podstawowe psów ratowniczych
Uzyskanie stopnia psa stażysty wiąże się z koniecznością przeprowadzenia egzaminu, który składa się z dwóch części. Nasz artykuł bazuje na przepisach znalezionych na stronie Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
W części A (pierwszej części egzaminu) pies i właściciel muszą wykazać się następującymi umiejętnościami:
- socjalizacja psa.
- chodzenie z przewodnikiem na luźnej smyczy.
- wykonywanie poleceń: siad, waruj, na polecenie przewodnika.
- pozostawanie w pozycji siad lub waruj na polecenie przewodnika na odległości 10 m.
- aportowanie przedmiotów na lądzie.
Pojęcie „socjalizacja psa” jest bardzo szerokie. Egzaminatorzy muszą bowiem sprawdzić, czy stan psychiczny zwierzęcia nie odbiega od wyznaczonych norm i czy pies nie reaguje agresją na zachowania niepoczytalne. Można to sprawdzić poprzez „zaczepianie” psa i lekkie szturchanie. Zwierzę nie ma prawa zareagować agresywnie- musi być przygotowane na wszelkie ewentualności. Praca ratownika nie jest stabilna i przewidywalna. Osoby tonące i poszkodowane mogą reagować paniką, złością i agresją. Pies musi być zatem przygotowany na każdą ewentualność.
Jeżeli pierwsza część egzaminu zakończy się satysfakcjonującym wynikiem, pies wykonuje kolejne ćwiczenia:
- przepłynięcie 50 metrów.
- pływanie z przewodnikiem po trójkącie lub wieloboku na dystansie nie mniejszym niż 50 metrów.
- aportowanie przedmiotu z wody z odległości 10 metrów od linii brzegowej
- holowanie człowieka na dystansie 25m.
Pies kurs ratownika na stopień młodszego psa wspomagającego pracę ratownika
Kolejne części kursu na pełnoprawnego psa ratownika zdają się o wiele prostsze, gdyż zamykają się w kilku punktach ćwiczeniowych. W rzeczywistości jednak stopień trudności jest nieproporcjonalnie większy od wymogów stawianych psom w czasie pierwszego egzaminu. Obejmuje:
- skok z wysokości 0,75 m. i przepłynięcie 200 metrów.
- holowanie przewodnika z pozorantem na dystansie 25 metrów.
- aportowanie przedmiotu z wody z odległości 20 metrów od linii brzegowej.
- holowanie osoby zmęczonej na dystansie 25 metrów za nadgarstek
- holowanie łodzi wiosłowej do brzegu na dystansie 25 metrów.
- zanoszenie sprzętu ratunkowego do tonącego.
Egzamin na stopień psa wspomagającego ratownika
Najtrudniejszym elementem egzaminu jest bez wątpienia punkt piąty, czyli ćwiczenie przygotowane przez przyjmującego egzamin. O ile pozostałe punkty są bardzo przewidywalne i zarówno pies, jak i właściciel mogą przygotować się do ich wykonania, o tyle ostatni jest dość enigmatyczny. Osoba prowadząca egzamin ustala formę ćwiczenia, a wszelkimi szczegółami dzieli się dopiero przed rozpoczęciem egzaminu. Skutkiem tego trener i pies nie mają czasu na powtórzenie i utrwalenie ćwiczenia. Egzaminator nie może jednak wyznaczać ćwiczenia spoza obowiązującej listy egzaminacyjnej. W skład egzaminu wchodzi, co następuje:
- holowanej osoby zmęczonej sposobem „most”
- ratowanie osoby tonącej tzw. „agresywnej”
- zanoszenie i holowanie deski ortopedycznej
- donoszenie sprzętu ratunkowego do tonącego
- ćwiczenie przygotowane przez przyjmującego egzamin
Egzamin ostateczny na psa ratownika
Egzamin obejmuje sześć, nierównomiernie punktowanych ćwiczeń. Osoba prowadząca egzamin ocenia zarówno poziom wykonawstwa ćwiczeń, jak i również ogólne predyspozycje zwierzęcia do pełnienia funkcji ratowniczych. Nie każde zwierzę posiada właściwe przygotowanie merytoryczne oraz usposobienie, które pozwala mu efektywnie współpracować z ludźmi. Pies ratownik WOPR musi pozytywnie zaliczyć następujące ćwiczenia:
- holowanej osoby zmęczonej sposobem „most”
- ratowanie osoby tonącej tzw. „agresywnej”
- zanoszenie i holowanie deski ortopedycznej
- donoszenie sprzętu ratunkowego do tonącego
- ćwiczenie przygotowane przez przyjmującego egzamin
Każde ćwiczenie jest punktowane indywidualnie - w zależności od stopnia trudności. Osiągnięcia punktowe przeliczane są na wartości procentowe.
Psy ratownicze - jakie psy nadają się do pracy w wodzie
Oczywiście, wszystkie psy ratownicze kwalifikują się spośród psów dowodnych. Pogotowie wodne wykorzystuje następujące rasy psów: Nowofundlandy, Landseery i Labradory. Współpraca psa i człowieka w dziedzinie ratownictwa wodnego ma dosyć długą historię, niemniej polskie służby ratownicze poczęły wykorzystywać zalety psów dowodnych zaledwie kilka lat temu.
Psy ratownicy powinny odznaczać się pewnymi umiejętnościami i cechami charakteru, które pozwolą im efektywnie pracować z człowiekiem. Po pierwsze muszą być sprawne fizycznie i wystarczająco silne, aby móc odholować dorosłego człowieka na brzeg. Psy ras średnich i małych z całą pewnością nie znajdą pracy w WOPR. Po wtóre zwierzęta powinny być dobrze nastawione do człowieka i nie przejawiać tendencji do agresji. Podstawą jest prawidłowa socjalizacja i przeprowadzenie szkolenia z wykorzystaniem metod pozytywnych. Nauka psa i przygotowania go do kolejnych części egzaminu powinno odbywać się właśnie poprzez szkolenie metodami pozytywnymi. Bardzo istotne jest, aby pies i właściciel byli ze sobą zżyci i ufali sobie wzajem.
Nowofundland oraz Labrador Retriver sprawdzają się w wielu sytuacjach, dlatego też są uznawane za wszechstronne psy pracujące. Ich miłość do ludzi i wrodzona chęć do zawierania bliższych znajomości sprawiają, że szybko zyskują zaufanie.
Zdjęcie główne Landseery pracujące w Sekcji Psów Ratowniczych WOPR